Truemag

  • Novinky
  • Připravujeme
  • Pořádané akce
  • Vydané knihy
  • E-shop
  • Čeština
  • Výuka šachu
  • Šachový turismus
  • O nás
Domů » Vzpomínka na fotbalové Euro

Vzpomínka na fotbalové Euro

 Od mazáka Vlastíka jsem odkoukal, že blog na stránkách šachové společnosti nemusí být pouze šachový, a proto doufám, že mi čtenáři – najdou-li se nějací – prominou, že i já se tentokrát částečně odchýlím od tématu.

 Jsem přesvědčen, že muži mají lásku k fotbalu v genech. Třebaže jsem to v šachu dotáhl až na druhé místo v přeboru Východočeského kraje (ach, kde ty loňské sněhy jsou:), zatímco ve fotbalovém kumštu jsem byl s bídou desátý v ulici, posedlost fotbalem většinou převažovala.

 Náruživým fotbalistou je i GM Vitiugov, jehož Petr Boleslav při jeho posledním pobytu v Novém Boru zavedl mezi své vrstevníky, kteří se pravidelně scházejí na fotbálek. Zkušený impresário Bolek kamarádům, navyklým hrát důrazně, vysvětlil, s jakou celebritou mají tu čest a naléhavě je nabádal, aby opoře 1. NŠS nezpůsobili zranění. Ti mu vyšli vstříc a tak mohl ruský velmistr mezi stínujícími obránci sázet do branky soupeřů jeden gól za druhým. Předpokládám, že Nikita byl po této zkušenosti jedním z mála, kteří se nedivili, když jsme ostudně a bez jakéhokoliv odporu podlehli Rusům v úvodním zápase Mistrovství Evropy.

 Na konci února jsem se u UEFA přihlásil do slosování o možnost zakoupit čtyři lístky na zápasy ME ve fotbale. Po několika týdnech mi přišlo očekávané vyrozumění, že se na mne nedostalo. K mému velkému překvapení mi však po dalším měsíci přišla zpráva, že jsem byl vylosován jako náhradník a byly mně a mým hostům přiděleny vstupenky na zápas s Polskem. Když jsem zjistil, že mi strhli peníze z karty, začal jsem věřit, že nešlo o kanadský žertík. Asi tři týdny před utkáním vstupenky skutečně přišly zásilkou UPS. 

 Naše těšení vystřídaly po nevydařeném úvodním zápase s Ruskem obavy, že neuspějeme-li ani podruhé, nebudeme mít v posledním zápase skupiny šanci na postup. Negativističtí rejpalové, zosobnění moderátorem Šípem, nenechali na našich reprezentantech nit suchou. Herec Pavlata v pořadu „Jak to vidí“ na ČRo zašel ještě dále, když se ztotožnil s hospodskými štamgasty, kteří by byli raději, kdybychom na ME vůbec nepostoupili, protože by nenáviděný trenér Bílek musel skončit. Generace notorických remcalů, jejichž charakter byl zřejmě nenapravitelně pokřiven životem v nesvobodě, naštěstí už zdaleka není hegemonem vytvářejícím veřejné mínění. Mladý bard Tomáš Klus sympaticky prohlásil před zápasem s Řeckem, že bude fandit našemu týmu, i kdyby prohrával pořád. Chovám naději, že on, herec Vojta Dyk a desetitisíce dalších mladých úspěšných lidí jsou předzvěstí celkového ozdravění vztahu fanoušků k reprezentaci. Prognózy škarohlídů vzaly naštěstí v zápase s Řeckem za své, takže jsme se dočkali přímého souboje o postup.

 Dějiště zápasu Wroclaw patří k významným centrům polského šachu. Na stránkách PŠS jsme se dočetli, že tam v předminulém století mladý J. Zukertort vyrůstal pod vedením legendárního A. Andersena. Místní tým, v jehož sestavě byli v uplynulé sezóně v Novém Boru působící velmistři Wojtaszek a Bartel a v Litovli hrající GM Swiercz, dosáhl v polské extralize na bramborovou medaili. 16. června však v Polsku myslel na šachy málokdo.

 Do Wroclawi jsme dorazili kolem poledne, abychom nasáli atmosféru před velkým zápasem. K prasknutí nabitá tramvaj, jíž jsme se vydali do centra, burácela skandováním polských fanoušků mj. „Kdo neskáče, není Polák“. Fanoušci se k nám chovali přátelsky, podávali ruku a dávali se do hovoru. Když mne obrovitý pankáč, disponující muskulaturou připomínající boxera Klička, oslovil „Tak jak to dopadne?“, pochopil jsem, že jde do tuha. Při památce odkazu Gabčíka, Kubiše, Palacha a dalších hrdinů českého národa jsem se zmužil a pevným hlasem špitnul: „Bude to nerozhodně“. Před zápasem jsme totiž snili o remíze, protože jsme netušili, že Řekové porazí Rusko. Vzápětí jsem se zalekl vlastní odvahy a dodal jsem: „Jsme přece přátelé“. On se dobrosrdečně zasmál a opáčil: „Ne, tak to nebude“, a podal mi ruku, přičemž mi rozdrtil od volejbalu namožený palec. Netušil, že se jeho prognóza naplní, ovšem jinak, než si přál. V centru města vládl mumraj. Prošli jsme fanzónu, zavítali k hotelu Monopol, jenž se stal dočasným bydlištěm české reprezentace, a s velkým předstihem se vydali na stadión.

 V novotou vonícím překrásném fotbalovém stánku pro čtyřicet tisíc diváků byla českým divákům vyhrazena sekce v rohu. My jsme seděli přes uličku na kraji smíšené zóny. Zavalitého kamaráda, znaveného několikahodinovým křepčením ve fanzóně, po chvíli přestalo bavit vstávat kvůli bloudícím divákům marně hledajícím svá místa v naší řadě. Pasoval se do role samozvaného vrátného, začal kontrolovat vstupenky a pouštěl dál jen ty, kteří tam skutečně patřili. Je pozoruhodné, že smířliví Poláci mu vstupenky ochotně ukazovali. Dlužno dodat, že tímto svérázným kontrolorem nebyl nikdo jiný, než známý novoborský šachista Miloš Koudelka. 

 Sledování zápasu bylo strhujícím zážitkem. Po Jiráčkově postupovém gólu propukla mezi českými fanoušky euforie vystřídaná obavou, abychom výsledek udrželi. Jakmile se čas naplnil, skandovali jsme ze všech sil „Pískej konec!“. Skotský rozhodčí však nevzal náš pokyn v potaz a nastavil čtyři minuty, završené Kadlecovou životní hlavičkou, po níž jsme propukli v nepopsatelný jásot. Polští fanoušci byli smutní, ale nadále se chovali jako džentlmeni, někteří nám dokonce blahopřáli. A tak jsem si z výletu do Wroclawi vedle nezapomenutelného sportovního zážitku odnesl velké sympatie k polskému národu.

 

Zář 12, 2012Otakar Válek
Šach Slast IceJak se Dejf znovu probral z nečinnosti aneb „Proč si kazit život, když máme jenom jeden!?“
Comments: 4
  1. Jirka Majer
    12 září, 2012 at 4:05 pm

    To sedí. V Kuřimi zakotvilo na trvalo několik poláků, kteří za totality přišli za prací do Tosky. A jsou to vesměs sympaťáci. Fotbal jsem prožíval podobně a obohacen o poznatek, že špitnout mohu i odvážně, jdu si dát kávu. Zbaběle až po přečtení článku, abych se zase nezakuckal. Hezký článek.

  2. giocozo
    12 září, 2012 at 4:28 pm

    Z textu jde cítit, že autor byl v mládí velkým fandou Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna. Hlavně scéna z tramvaje mně tyto dva baviče hodně připomněla. Děkuji.

  3. Inconnu
    13 září, 2012 at 2:50 pm

    Jsem rád, že se u nás najde někdo, kdo se vyjadřuje pozitivně o našich severních sousedech. Myslím si, že máme kulturně, historicky i povahově leccos společného a mám pocit, že Poláci v současnosti dělají leccos lépe než my. A navíc (kromě fotbalu) nemáme nejmenší důvod k nevraživosti (myslím tím objektivní důvod). Prostě by to mohli být po Slovensku naši nejbližší spojenci (nejen vojensko-politicky).

  4. Pavel
    20 září, 2012 at 11:34 am

     

Blog Otakara Válka
12 září, 2012
Další články autora
[custom_widget_pro_zobrazeni_blogu]
Nejnovější příspěvky
  • ČEZ CHESS TROPHY 2025
    Světová jednička přijíždí do Prahy
  • ČEZ CHESS TROPHY 2024
    Izrael poráží české velmistry
  • Palba ostrými černými
  • Výstava a obrazová monografie století
  • První číslo roku
Nejnovější komentáře
    FIDE - Mezinárodní šachová federace sdružující šachysty z celého světa. www.fide.com
    ECU - Evropská šachová unie sdružuje evropské šachové federace. www.europechess.org
    Šachový svaz ČR - sdružuje šachysty v české republice. www.nss.cz
    Pražská šachová společnost, z.s. Email: prazska.sachova@gmail.com IČO: 26669897 Sídlo: Na zájezdu 1940/6
    2025 © Praguechess
    Truemag theme by StrictThemes