Minulý týden jsem se účastnil dvou zajímavých akcí; simultánky ještě čerstvého olympijského vítěze Sergeje Movsesjana a hned den poté bowlingového přeboru Vídně.
Sergeje Movsesjana znám už docela dlouho, ale o to více se na jeho akce těším. Vždy mě velmi osloví, s jakou bravurou podobné akce zvládá a to nejen po šachové, ale i po společenské stránce. Šarm, vtip, pohotovost, kultivovanost, přiměřená skromnost, to jsou vlastnosti jež je, v podání Sergeje, radost sledovat .
V posledních týdnech jsem v televizi několikrát pozoroval diskuze politiků u pana Moravce. Nyní;ve skvělém prostředí kavárny J&T,( nová budova těsně vedle Vaňkovky), kde se simultánka odehrávala, jsem nemohl výkony Sergeje a politiků v duchu neporovnat. Výsledek byl velmi jednoznačný. Přišlo mi, v tom porovnání, i trošku líto, že tato osobnost, která navíc i v Česku doopravdy žije, nás, a bohužel jen naší chybou, nemůže reprezentovat a to nejen po sportovní ale i po společenské stránce. Mimo jiné i šachoví laici, kteří se akce účastnili mi v nejednom případě zavolali a zajímalo je; Kdo je ten Sergej Movsesjan? A proč? A kde? A co? Atd atd…
Po stránce sportovní mě Sergej nemilosrdně porazil. Já hrál trošku stylově „Kavárenské šachy“ olympijský vítěz a mistr světa v soutěžích týmů mi celkem přesvědčivě ukázal, že tudy cesta k šachovému úspěchu nevede. Sice mi po partii řekl, že ho to vlastně mrzí, ale že tohle zahájení má, bohužel pro mě, perfektně připravené. Dokonale a takřka až do konce si ho nachystal na jednoho ze svých soupeřů v bundeslize. Znělo to sice moc hezky a docela příjemně, (samozřejmě viz výše) ale výkon prostě nic moc. Ale ze simultánky jsem odcházel nesmírně spokojený (nebývá to u mě pravidlem) – byla to krásná šachová a společenská akce. Velký dík patří i pořadatelům. Je příjemné, že i tak úspěšná finanční firma, jakou J&T bezesporu je, podporuje naši královskou hru.
Následující den jsem vyrazil s Hankou do Vídně. Těšil jsem se. (Tato prestižní evropská bowlingová klání probíhají tak, že od pondělí do soboty se hrají kvalifikace – na součet šesti her. Nejlepších padesát hráčů hraje v neděli finále. Počet kvalifikačních pokusů není omezen, ale vstupní poplatek není nejmenší. Ceny pro ty nejlepší jsou finanční a velmi atraktivní.) Náš výlet do Vídně, ale pro mě dopadl poměrně nečekaným fiaskem. Během svých dvanácti kvalifikačních her jsem se na drahách dostal do společnosti i opravdu vynikajících bowlingových hráčů a hráček. Ale kupodivu čím lepší hráč (třeba i pátá na světě), tak tím víc mi dávala najevo, že můj netypický rovinářský styl je nepřijatelná prehistorie. Povýšené chování, žádný oční kontakt, natož snad nějaké plácnutí si při strike. Když jsem nakonec chtěl poděkovat za hru a podat soupeřkám ruku, bylo mi celkem očividně dáno najevo, zda jsem se náhodou nezbláznil. Sice jsem hrál, namotivován jejich ignorací docela dobře, http://www.viennaopen.com/vo12_results/AllSingles.pdf ale radost ze hry jsem moc neměl. Hance z toho všeho i nějaká slzička ukápla.
Ty dva extrémní přístupy šachový a bowlingový a tak rychle po sobě, to bylo k nepřehlédnutí, neporovnání a v první chvíli k nepřekousnutí.
Vlastík
P.S. Šachová soutěž ohledně – dle počítače nejlepších tahů – bude vyhodnocena do konce listopadu. Sice nevzbudila veliký zájem, ale přesto dokončím celou původní myšlenku;
„Hráč, jenž získá v soutěžní sezóně 2012/2013 od KP1 výše (včetně) nejvyšší počet jen (to znamená stoprocentní výsledek) výher ze všech hráčů, tak získá prémii dvacet tisíc korun. Podmínkou je minimální počet deseti partií (vítězství). V případě dvou a více hráčů, s nejvyšším počtem vítězství, bude cena dělena. Nesplní –li podmínky nikdo, tak cena SUPER GAME bude převedena do dalšího roku“.
http://www.listyregionu.cz/data/archiv/2012/rijen/LR_rijen_str_12.pdf
http://www.listyregionu.cz/data/archiv/2012/rijen/LR_rijen_str_13.pdf