Truemag

  • Novinky
  • Připravujeme
  • Pořádané akce
  • Vydané knihy
  • E-shop
  • Čeština
  • Výuka šachu
  • Šachový turismus
  • O nás
Domů » O Bobbym

O Bobbym

 

 

Otázka: Kdy jste vlastně poprvé poznal Bobbyho?

 

Odpověď: Hm. To už je tak dávno. Připadá mi to jako sen. Bobby vyrůstal v Brooklynu. Pamatuji si ,ale mám to celé v mlze, že jsem občas k němu zašel, bočními schody, železnými, tak typickými pro chudé čtvrti. Svítilo mi slunko do očí, když jsem funěl po těch nepříjemných, železných, schodech.

 

Otázka: Jaký byl mladý Bobby?

 

Odpověď: Už jako malý kluk byl Bobby maniakální šachista. A to doslovně. Byl ochoten kdykoliv a s kýmkoliv hrát. Hlavně bleskovky.

 

Otázka: A hráli jste spolu?

 

Odpověď: Ne

 

Otázka: Říká se, že Bobby byl levý na školu. A o škole neměl dobré mínění.

 

Odpověď: To je těžké. Bobby žil šachem. Škola ho nezajímala. Navíc chodil do školy, kde se něco naučit bylo problém, jelikož Bobby chápal daleko rychleji než jeho spolužáci. Je však naprostý mýtus, že by Bobby byl nějaký nevzdělaný hlupák. Nemysl. Naopak byl velmi vzdělaný. To dosvědčil i R. Byrne a jeho bratr Donald (oba velmi vzdělaní). Bobby patřil mezi ty lidi, kteří se samovzdělávají a škola jim moc nedá. Mimochodem si myslím, že většina geniálních lidí se učila doma, třeba Einstein.

 

Otázka: Četl jsem o Bobbym, že měl rád jen komiksy, Tarzana a nikdy nic kloudného nečetl

 

Odpověď: (Smích). Nesmysl. Jako malý kluk samozřejmě Bobby četl komiksy a Tarzana rovněž. Mimochodem, vy jste Tarzana nečetl? (Četl, také komiksy a i teď se rád podívám na dobrý komiks). Vidíte. Bobby četl mnoho klasické literatury. Ty pomluvy o hlupákovi Fischerovi roznesli jednak Sověti a pak lidé co mu záviděli.

 

Otázka: Vraťme se k šachům. Bobby byl typický agresivním šachistou hrajícím vždy 1.e4, myslíte, že ta agresivita již od prvního tahu byla typická pro jeho povahu?

 

Odpověď: (Chvíli přemýšlí)…Ano, dalo by se říci, že agresivní styl hry byl pro Bobbyho typický. Málo se však ví, že Bobby měl nesmírně rád královskoindické výstavby a hrával často 1.Jf3 ze začátku své šachové kariéry, chtěl prostě hrát královskou indickou bílými. Což je docela sranda, když si vezmete, že později Bobby prohlásil, že 1.Jf3 je zoufale pasivní.

Králku hrál Bobby až do konce své kariéry velmi rád (i se Spasskym v roce 1992) a to i takzvanou králku v útoku. Tedy na carocan či francozkou nebo sicilskou s e6 výstavbu s d3,g3,Jbd2,Sg2,00,De2 atd.

 

Otázka: Co si myslíte o Bobbyho oblibě tahu 6.Sc4 v sicilské hře?

 

Odpověď: Myslím, že Bobby ten tah někde vyšťoural a velmi se mu zalíbil. Byl to prostě typický fischerovský tah. Bobby rád dělal dlouhé aktivní a nebo sběrné tahy (jako Dxb2). Tah Se2 by byl prostě příliš pasivní pro jeho šachovou náturu. Je zajímavé že s velkým úspěchem použil i h3 v sicislké-najdorfovi, myslím, že to bylo v partiích s Reshevskym, Bolbochanem a Najdorfem, všechny je vyhrál. Vidíte, dnes je h3 velmi populární.

 

Otázka: A královská indická? To nevypadá moc aktivně.

 

Odpověď: Bobby šachově vyrůstal v době, kdy se rodila králka. Velmi ji zpopularizovali velmistři Bronštejn, Geller, Boleslavski, Tal a jiní. Myslím, že Bobby byl přímo uchvácen hrou mladého Tala a králka mu šachově velmi vyhovovala. Rychlý vývin a pak ostrá bitva. Vůbec si všimněte, že Ficher byl klasickým šachistou, který hraje rychle na vývin a buší do soupeře již od počátku. Navíc je tu ještě jedna věc, Bobby nesnášel remízy a proto šahal po ostrých zahájeních, kde černý hraje riskatně o výhodu, ne o vyrovnání klidnou hrou.

 

Otázka: V roce 1992 hrál Bobby se Spasskym i přijatý dámský gambit.

 

Odpověď: Ano. Doba se změnila a navíc Spassky je hráč, se kterým občas remízovat není špatné (smích).

 

Otázka: Kdysi Tal přirovnal Bobbyho šachy k anglickému fotbalu, zatímco svoje šachy k brazilskému. Co tomu říkáte?

 

Odpověď: Co k tomu dodat. Je to velmi výstižné. Bobby se vrhal na soupeře hlava nehlava, hlavně pak v mladých letech. Později hrál s větší rozvahou a pak v 70tých letech připomínal jaho styl Capablanku.

 

Otázka: Jak to myslíte? To jakože sušil soupeře?

 

Odpověď: No, Bobby nebyl ten sušič, co 2x zopakuje pozici a pak něco zahraje a jen tak poskakuje figurkami a čeká na chybu. Vemte si jak 4x po sobě porazil Petrojana v roce 1971. To nebylo půlroční obléhání hradu, ale systematický tlak, který soupeř nevydržel. A jaký soupeř! Zarážející je, že šlo o klidné pozice. Bobby byl prostě příliš silný i na samotného Petrosjana. Jeho styl se změnil, už tolik neriskoval a spoléhal se na techniku.

Capablanka také nebyl žádný sušič. Bobby o něm později napsal, že Capablanka získal výhodu, někdy rozhodující, ve střední hře, kterou v koncovce proměnil v bod. A rovné koncovky vyhrával prostě proto, že věděl co a jak dělat, zatímco soupeři ne.

Bobby s Capablankou měli společné strojovitě přesnou hru, volbu správného plánu a jeho realizaci a hlavně pak techniku, nechuť k teoretickým sporům a zbytečnému riskování. Navíc se moc neví, že jak Capablanka tak i Fischer hráli velmi rychle. Capablanka v mladém věku pak „hazardně rychle”. Jeho známé metodické výhry v koncovkách dosahoval po pár minutách přemýšlení. Myslím těch pár minut na celou koncovku, někdy i 30ti tahovou. Hrál prostě bleskově a skvěle. V pozdějším věku ale zase hrál pomalu a byl známý časovkář.

 

Otázka: To je fantastické. To jsem vůbec netušil, že Capablanka hrál tak rychle. Četl jsem, že Fischer jako mladík jel do SSSR hrát bleskovky a porážel kdo koho.

 

Odpověď: Ano, jenom si teď nepamatuji jestli to bylo v roce 1957 či 1958. Bylo to hlavně díky jeho matce, která udržovala se Sověty styky. Bobby se uhnízdil v šachovém klubu a hrál celý den i noc bleskovky. Porážel jednoho za druhým. Pak však povolali těžký kalibr v podobě skvělých blicařů jako Petrosjan a Bobby dostal nakládačku. Ještě o Capablankovi. Taky byl v mladém věku v Rusku (tehdy ještě nebyl SSSR) a drtil ruské mistry s minutou proti pěti.

Otázka: Četl jsem, že Petrosian s Talem byli vynikající blicaři. Byl Bobby lepší než oni, někdy v pozdějším věku?

 

Odpověď: V roce 1970 v Jugoslávii se pořádalo mistrovství světa v bleskovkách, které Bobby zcela suvereně vyhrál, s náskokem 5,5 bodu. Prohrál jedinou partii s Korčným. Hrál prostě neuvěřitelně, skoro vůbec nedělal chyby a bleskovky hrál jako vážné partie.

Je zajímavé, že v 60tých letech nebyl tak dobrý blicař. Samozřejmně výborný, ale Petrosjana nebo Tala bych dal v té době výše. Ale v roce 1970 se už s Fischerem nedalo blicat.

V roce 1971 hrál s jedným silným mezinárodním mistrem v USA volné bleskovky a vyhrál 20:0. Ale jak! Já jsem ten zápas bohužel neviděl, ale dle vyprávění neměl jeho soupeř, jinak velmi dobrý blicař, žádnou šanci.

 

Druhá část bude v příštím vydání.

 

 

 

 

 

Čvc 15, 2010Robert Cvek
Těžký život profesionálního šachisty - řecká liga 2010Polibky v metru
Comments: 9
  1. Massabob
    25 srpna, 2010 at 4:58 pm

    Tak Roberte, kdy napíšete ten další článek o Robertovi? 😉

  2. VOJTA
    5 září, 2010 at 9:58 pm

     Roberte jsi užasný šachista,učím se podle tebe ted čtu hlavní principy zahájení je to užasné moc díky,a smím se zeptat jestli někde hrajete na internetu,tedy jestli to není tajné

  3. Robert Cvek
    14 září, 2010 at 5:03 pm

    Vojto: omlouvám se za super pozdní reakci, ale už jsem tu velmi dlouho nebyl… Nejsem úžasný šachista, to ani náhodou, ale dobře se to čte 🙂

    Na internetu jsem kdysi občas hrál, ale teď nikoliv. Pouze (občas) se mrknu na playchess co je nového, hlavně když je nějaký super turnaj. Ale nehraji, vůbec.

    Massabob: Musím počkat, já to ovlivnit nemohu 🙂

  4. VOJTA
    17 září, 2010 at 10:21 pm

     Roberte vůbec se nemusíš omlouvat,já jsem spíš rád že jsi mi odpověděl , ted si alespon můžu říct : pan Robert Cvek mi odpověděl na otázku a jsem za to moc štastný,škoda jen že si nebo že nemám tu možnost si s tebou zahrát,je mi jasný že by to byl rychlí konec ale už jen ten pocit že proti tobě hraju :-),moc díky za odpověd jsi fajn 🙂

  5. VOJTA
    19 září, 2010 at 5:26 pm

     Reagoval jsem až ted protože,váš blog jsem ted našel , šachům se věnuji teprv 2 měsíce:-),takže mým tahům na šachovnici by jsi se zatím smál:-),nehraju dobře

  6. Artner
    15 října, 2010 at 1:33 pm

    Vojto, doufám, že nejsi Plát (?) … 

    Pane Cveku, díky za skvělé počtení, je to velmi vtipné a duchaplné.

  7. VOJTA
    18 října, 2010 at 3:24 pm

     A co kdybych byl?:-) né nejsem mám do něj opravdu moc moc daleko 🙂

  8. Artner
    20 října, 2010 at 5:04 pm

    Vojto, ale byla by to hlína, kdybys byl Plát! To bys pan Cveka asi dost doběhl!

  9. VOJTA
    29 října, 2010 at 7:57 pm

     To máš pravdu Artner 

Blog Roberta Cveka
15 července, 2010
Další články autora
[custom_widget_pro_zobrazeni_blogu]
Nejnovější příspěvky
  • ČEZ CHESS TROPHY 2025
    Světová jednička přijíždí do Prahy
  • ČEZ CHESS TROPHY 2024
    Izrael poráží české velmistry
  • Palba ostrými černými
  • Výstava a obrazová monografie století
  • První číslo roku
Nejnovější komentáře
    FIDE - Mezinárodní šachová federace sdružující šachysty z celého světa. www.fide.com
    ECU - Evropská šachová unie sdružuje evropské šachové federace. www.europechess.org
    Šachový svaz ČR - sdružuje šachysty v české republice. www.nss.cz
    Pražská šachová společnost, z.s. Email: prazska.sachova@gmail.com IČO: 26669897 Sídlo: Na zájezdu 1940/6
    2025 © Praguechess
    Truemag theme by StrictThemes