Žiaľ, s Anandom som nikdy nehral. Na to musíte mať veľké šťastie. Pár mojich známych ale v lotérii bohyne Caissy vyhralo, a sadlo si s majstrom sveta za jedinú šachovnicu. Jeden z nich mi potom rozprával, ako vyzerala ich spoločná analýza po partii.
Žiaľ, s Anandom som nikdy nehral. Na to musíte mať veľké šťastie. Pár mojich známych ale v lotérii bohyne Caissy vyhralo, a sadlo si s majstrom sveta za jedinú šachovnicu. Jeden z nich mi potom rozprával, ako vyzerala ich spoločná analýza po partii.
Pane Markoš rád bych se zeptal, jestli máte nějaký bližší vztah k Brnu a ještě bližší ke Komínu a ulici Absolonova.
Omlouvám se za tuto otázku. K.H.
„Relax, said the night man:
we are programed to receive,
you can check out any time you like,
but you can never leave.“
Záver blogu mi pripomenul koniec piesne, ktorej melódiu (na rozdiel od textu) všetci poznajú.
Zajímavé a inspirativní čtení. S potěšením jsem si osvěžil libozvučnou slovenštinu.
No jo, že je to cizí jazyk, mi došlo až u slova „fúrik“…
Anand, odhaduji, že se věnoval šachu ve svém životě 90 tis.hodin. Má dobrou paměť a udržuje si v hlavě nepřeberné množství typizovaných pozic, které dovede perfektně řešit.
Tak na tenhle blog se velmi těším – ale hned na začátku se mi chce částečně oponovat; i když k adventnímu umetání cest a prahů se hlavní myšlenka textu velice hodí.
Souhlasil jsem při čtení s objevem anandovského nepočítání méněcenných cestiček. Souhlasil jsem s pozavíráním nadbytečných počítačových oken. Zaváhal jsem však při výzvě k úklidu stolu od haraburdí – jak rozlišit, co je haraburdí a co ne? Prázdné, nezabydlené byty na mě působí tísnivě. A opustit dech se mi nechce.
Ne že bych chtěl tedy záměr článku popírat, ale jako korelát bych napsal (nebo napíše někdy autor? 🙂 ) naopak text o světě zaplněném, „zarostlém“. Bez balastu se loď převrátí. Chesterton radí na věcech lpět, radikálně a s radostí. Radši bloumám zahradou, kde se cestičky rozvětvují, než abych si to frčel po dálnici. Nejradši mám otevřených několik oken, do nichž píšu paralelně.
Co to potom může znamenat pro šachy? Schopnost užívat si odbočky, křoví variant, procházet i (zdánlivě) slepými cestičkami. Semtam potom člověk zažije radost, když se zlato ukáže v místě, kde ho nikdo nečekal. Ale přiznávám, že Ananda tím zcela jistě nedohoním(e).
Myslím ale, že se s autorem nakonec shodnu, asi následovně: Pokud ocením prostor, pak jako prostor pro něco, prostor růstu. Šachovnici možná vyčistíme od některých variant, ale ne od figurek a pravidel. V adventu probíhá úklid a očista, aby se o Vánocích mohlo cosi narodit. Nebo ve snaze o prázdné jesličky vylijeme dítě? 😉
Ahoj H., vďaka za veľmi vnímavú reakciu. Prosím, necháp ma zle, tento môj blog nechce byť ani poučný, ani nikoho nikam smerovať, ani odhaľovať pravdu sveta. Proste mi prišlo zaujímavé ukázať skryté súvislosti medzi tak odlišnými entitami, ako je Anandovo počítanie, moje trápenie sa s Windowsami a meditáciou. Nechcem tajne propagovať buddhizmus, som kresťan. Chcel som len nahodiť pár udičiek, podľa možnosti naľahko. Inak, keď sme pri tom Chestertonovi, napadol mi citát, ktorý sa k blogu a tejto mojej reakcii pekne hodí: „Angels can fly because they take themselves ligthly.“
Homunkulus: Postoj vnitřní odpoutanosti není v rozporu s intenzivním prožitkem životních situací, naopak, objektivizuje pohled na ně. Lpění lidi zaslepuje. Čtenářům k tématu mohu doporučit Oshovy knihy, např. Oranžovou knihu.
marki: Jasně, já taky nepíšu, „jak to má správně být“; ale když už na text reaguju, tak naplno: napokon v postmoderně už mezi závažnými a oddechovými žánry nerozlišujeme, ne? 😉
lykan: OK, východní texty moc neznám, mně to připomíná evropskou tradici theória/contemplatio; protestoval jsem (bych) až právě tehdy, když bychom chtěli ty životní situace škrtnout – zavřít jediným klikem jako ta okna.