Truemag

  • Novinky
  • Připravujeme
  • Pořádané akce
  • Vydané knihy
  • E-shop
  • Čeština
  • Výuka šachu
  • Šachový turismus
  • O nás
Domů » Nic není nemožné

Nic není nemožné

 Intenzivně chumelí. Obloha šedá, vzduch bílý od vloček. Po týdnu nádherného lyžování na rakouském ledovci Mölltaler Gletscher jsme dneska na lyže nejeli. Žena šla s dětmi stavět sněhuláky a koulovat se. Mám čas v klidu a tichu mačkat písmenka, přemýšlet o roce, co už není, i o tom, co právě přišel, a taky jen tak velkým oknem z vyhřátého apartmánu zírat na chumelenici v korutanské vesnici.

Po deseti letech je z Pražské šachové společnosti dobře fungující podnik, značka známá nejen v Praze či v České republice, ale v celém šachovém světě. Níže připojím výčet, co se nám v uplynulých deseti letech podařilo, ale teď s tím nechci zdržovat. Spíš mě zajímá, co dál. Co změnit, v čem pokračovat, co a jak vylepšit. A hlavně: kam směřovat?

Na poslední otázku znám odpověď od večera 13. října 2013. Dlouho jsem o tom přemýšlel, teď to napíšu. Tu druhou říjnu neděli přijel Šachový vlak do Salzburgu a s kamarádem Jirkou Devátem jsme šli na Cirque du Soleil. V salzburské aréně hráli představení Quidam a během něho se ta odpověď rodila.

Pražská šachová společnost by měla fungovat jako Cirque du Soleil. Přinejmenším ve třech aspektech.

Prvním imperativem je, že na detailech záleží. Důrazem na detail se liší Cirque du Soleil od ostatních nových cirkusů, obecně ti nejlepší od všech ostatních dobrých. Nejde o to, aby akce nějak byla a nějak proběhla, ale aby byla perfektní, aby byla krásná do posledního detailu, který jsme schopni ovlivnit.

Druhým je dělat i ty nejobtížnější a nejsložitější věci tak, aby se divákům jevily jako snadné. I ty nejtěžší věci je třeba provádět s takovou lehkostí, že pozorovatel má pocit, že to by zvládnul taky.   

Třetím je vědomí, že nic není nemožné. Můžeme dokázat cokoliv krásného a velkého, když budeme chtít, když se nebudeme se vymlouvat a budeme na tom pracovat.

Přesně to jsem prožíval, když jsem se zatajeným dechem a s výbuchy smíchu sledoval představení Cirque du Soleil. A takové budou imperativy při všech akcích a dílech, na nichž se Pražská šachová společnost bude podílet.

Možná jsem to v podvědomí tušil už dříve než 13. října. Přinejmenším od doby, kdy jsem si přes kroucení hlavou spolupracovníků, kteří si mysleli, že si dělám legraci, nenechal na vizitky napsat předseda či ředitel, ale principál.

Cirkus „must go on“.

 

 

PS: Slibovaný výčet uplynulého desetiletí:

Jedenáct pražských zápasů pro českou jedničku Davida Navaru, v jejichž rámci jste v Praze mohli vidět Vladimira Kramnika, Višiho Ananda, Juditu Polgárovou, Vasilije Ivančuka, Nigela Shorta, Borise Gelfanda, Alexeje Širova, Petera Svidlera, Hou Jifan…

Šest lázeňských zápasů legendárních velmistrů proti mladým velmistryním, na které přijeli i Anatolij Karpov, Viktor Korčnoj, Boris Spasskij, Fridrik Olafsson, Lájoš Portisch, Vlastimil Hort, Wolfgang Uhlmann, Boris Gulko, Robert Hübner, Jan Timman, Pal Benko, Genna Sosonko, Oleg Romanišin, Jan Smejkal, Bora Ivkov, Jossif Dorfman, Jurij Averbach… A také nejkrásnější dívky a ženy ze světové špičky.

Nejsilnější turnaj v dějinách českého i československého šachu, který se konal v roce 2007 v Karlových Varech k výročí 100 let od prvního mezinárodního šachového turnaje v českých zemích.

Tři šachové vlaky, které projely Vídní, Budapeští, Salzburgem, Bratislavou, Krakovem, Drážďany, Vratislaví, Innsbruckem, Českým Krumlovem, Piešťany a Regensburgem.

Sedm ročníků česko-slovenských šachových zápasů manažerů, desítky simultánek, menších turnajů a propagačních šachových akcí.

Sedm ročníků Šachového týdeníku, devět nových šachových knih, každotýdenní šachová stránka v příloze Hospodářských novin, příležitostná šachová razítka i šachové pohlednice, šachový web, blogy velmistrů i dalších osobností s pozitivním vztahem k šachu…

Výstavy s šachovou tematikou (kreslené vtipy, fotografie, erby, filatelie…), kubistické dřevěné šachové soupravy a skleněné karafy ve tvaru šachového krále.

Led 4, 2014Pavel Matocha
Na šachy jsou Poděbrady - sobotaNa šachy jsou Poděbrady - neděle
Comments: 13
  1. Jiří
    4 ledna, 2014 at 9:21 pm

     Jel jsem Šachovým vlakem a byl to mimořádný cirkus na kolejích! Dokonalý jak Cirque du Soleil! 🙂  Uričtě pojedu příští rok opět!

  2. marki
    5 ledna, 2014 at 11:36 am

     je to impozantný zoznam. gratulujem a verím, že sa vám bude i naďalej dariť!

  3. Divák
    5 ledna, 2014 at 8:39 pm

    Chtěl bych se zeptat (jak jsem již někde okrajově četl), jestli je skutečně nějaká reálná šance dostat do Čech Magnuse Carlsena..? Pokud ano, tak kdy? Třeba ještě letos? Děkuji a držím palec aby se to povedlo !

  4. Pavel
    6 ledna, 2014 at 12:35 pm

    Re: Marki: díky! jsi na akcích PŠS vždy vítán a těším se, že se potkáme v Terchové!

    Re: Divák: Ano, chceme přivézt letos do ČR Magnuse Carlsena, ale zatím je předčasné více o tom hovořit. Pracujeme na tom, ale je to zatím jen touha a cíl. Byť tedy „touha a cí“ nejsou nikdy „jen“.

  5. Robert Cvek
    7 ledna, 2014 at 6:50 am

     Přidávám se k Markimu, velká grataluce a klobouk dolů 🙂 Jen tak dále, držím palce!!

    Magnus by se mohl podívat na naši pěknou zemičku 🙂 To by byla bomba 🙂

  6. VH
    9 ledna, 2014 at 12:37 pm

    Pavel, vždy ma poteší vidieť, že veci sa dajú robiť aj bez štátnej pomoci nezávisle od šachových zvazov! 

    Verím v ďalšie nové nápady a predovšetkým v ich úspešnú realizáciu (len nápady má kadekto).

  7. Pavel
    9 ledna, 2014 at 7:03 pm

    Vlado a Roberte, díky!   

  8. Peca
    14 června, 2014 at 8:55 am

    Gratuluju k letošní úspěšné akci ČEZ CHESS TROPHY 2014. Je obdivuhodné, jak se Vám daří každý rok přilákat někoho ze světové špičky. Stálo by za uvahu povýšit akci na vyšší úroven a uspořádat příští rok místo zápasu turnaj s atraktivním obsazením. Pro tak zkušeného manažera a organizátora by to neměl být problém. Pozvat např. 4 hráče ze světové špičky, kteří mají díky Vám k praze pozitivní vztah: Nakamura, Topalov, Svidler, Ivanchuk; zajímavé nekopromisní hráče: Morozevich, Bologan, Ding Liren, Jobava, Shirov, Rapport; doplněnit turnaj o dva nejlepší české hráče: Navaru a Lázničku. Takto obsazený turnaj by se stal určitě jednou z nejzajímavějších a celosvětově mediálně nejsledovanějších šachových akcí roku.

     

  9. kiklos
    2 července, 2014 at 7:36 am

    Pavle, děkuji Vám a všem, kteří Vám pomáhají. Dokázal jste toho hodně. V čele šachových organizací by měli stát lidé z různých zemí, kteří dokáží dělat takové věci jako Vy.

    Za Magnuse bych byl velmi rád.

    Ten turnaj by byl opravdu dobrý nápad, něco jako Capablancův memoriál u nás.

  10. Anonym
    11 srpna, 2014 at 10:14 am

    Klobouk dolů! Před těmi 10 lety bych tomu nikdy nevěřila…..Tak ať se daří i nadále!

  11. Anonym
    11 srpna, 2014 at 10:15 am

    P.S.: Pampalina! :o)

  12. AESHA
    29 listopadu, 2018 at 8:27 am

     thanks

  13. emily
    5 února, 2019 at 7:31 am

     

    Such an interesting article which motivate other people especially youngsters who feel depress and nervous because it set best example on “Nothing is impossible”.

    Emily,

    www.dissertationhelp.uk/economics-dissertation/

Blog Pavla Matochy
4 ledna, 2014
Další články autora
[custom_widget_pro_zobrazeni_blogu]
Nejnovější příspěvky
  • ČEZ CHESS TROPHY 2025
    Světová jednička přijíždí do Prahy
  • ČEZ CHESS TROPHY 2024
    Izrael poráží české velmistry
  • Palba ostrými černými
  • První číslo roku
  • Duše hry a klíč k vítězství
Nejnovější komentáře
    FIDE - Mezinárodní šachová federace sdružující šachysty z celého světa. www.fide.com
    ECU - Evropská šachová unie sdružuje evropské šachové federace. www.europechess.org
    Šachový svaz ČR - sdružuje šachysty v české republice. www.nss.cz
    Pražská šachová společnost, z.s. Email: prazska.sachova@gmail.com IČO: 26669897 Sídlo: Na zájezdu 1940/6
    2025 © Praguechess
    Truemag theme by StrictThemes