Truemag

  • Novinky
  • Připravujeme
  • Pořádané akce
  • Vydané knihy
  • E-shop
  • Čeština
  • Výuka šachu
  • Šachový turismus
  • O nás
Domů » Jsou velmistři normální lidi? Část 1

Jsou velmistři normální lidi? Část 1

Zejména díky Pavlu Matochovi jsem měl příležitost se setkat (a občas i hrát v simultánce) s pěknou plejádou mistrů světa i světových velmistrů dnešní i předešlé generace: Karpov, Kasparov, Spasskij, Kramnik, Hort, Ivančuk, Korčnoj, Navara, Movsesjan, Polgárová, Kaválek a asi i další. A tak až budu starý dědek (což už není tak nekonečně daleko), budu moci spisovat článečky do šachových periodik.
Ta budou mít velkou čtenost, neboť lidé jsou z povahy věci líní (někteří psychologové tvrdí, že lenost a strach jsou jedinými motivacemi většiny lidí pro jejich konání) a tak nejraději čtou v šachových časopisech pochybnou šachovou beletrii, než aby si přehrávali partie nebo luštili úlohy, což vyžaduje námahu. I já si raději čtu popis pana Navary, jak šel od hotelu na vycházku a z nebe padala nějaká kapalina pod úhlem skoro 60 stupňů (déšť ve větru), než abych se poučil z jeho mistrovského vedení koncovky.

Nejprve odpovím na otázku v titulku: ANO – jsou to bytosti na bázi uhlíku s výjimkou části lebky, kde si nejsem tak jistý. K  tvrzení „ano“ mě nevede DNA průzkum, ale fakt, že se od sebe výrazně odlišují.
Většinou je spojuje fanatický zájem o šachy bez ohledu na cokoli. A člověk si často klade otázku, kolik je talent a kolik je ta oddanost královské hře, podobně jako si u Jágra můžeme klást otázku o nadpozemském talentu vs. 1000 dřepů denně za mlada.
Určitě je spojuje vysoké ego, v tom jsou šachy podobné třeba boxu. A také předzápasová vyjádření v obou těchto sportech před utkáním o titul bývají obdobná, akorát Mike Tyson říká: „Zarazím tomu chudákovi nos do mozku“, kdežto šachový obhájce titulu třeba: „Myslím, že soupeř má slabiny v chaotických pozicích a černými figurami“. Oba v jádru ale myslí to samé.

Jinak převládají odlišnosti, ale přesto bych vymezil dva základní typy velmi podobně jako i u normálních klubových šachistů: a sice lehce renesanční typy se zájmy a aktivitami širšími vs. totální „šachouni“, kteří jsou daleko více jednorozměrní.

K těm druhým bych si dovolil zařadit Korčného, Navaru, s jistými výhradami Kasparova a bezpochyby Vasilije Ivančuka, se kterým jsem večeřel. Bylo to po zápase Ivančuk – Navara a já byl nominován sedět vedle drtivě zvítězivšího ukrajinského velmistra, asi z důvodu, že jsem schopen konverzovat rusky i anglicky.

Ivančuk je génius a bál se ho i Kasparov na památném pražském porevolučním turnaji Bessela Koka. Stál jsem tehdy ve VIP zóně kus od Kasparova, který nervózně popocházel se svým sekundantem a zamítal jeden za druhým všechny Dochojanovy ideje, co hrát, a pak trochu odevzdaně šel do sálu. Tam už ale zíral stejně nadřazeně a sebejistě jako vždy.

Ale k večeři. Zábava okolo stolu nebyla obecně moc světoborná a nejvíc jsem se nalopotil já. Ivančuk příliš nereagoval na žádné normální společenské otázky typu Praha, program a tak; odpovídal jednoslabičně a zíral skrze mě a skrze všechno svýma zvláštníma plavoucíma očima. Řekl jsem si OK, třeba je unavený z partie a hlavně proč by měl se mnou bůhvíjak konverzovat, setkává se po světě se stovkami lidí, nebudu ho otravovat … Ale pak jsem ještě položil jednu otázku. V poslední partii zápasu Navara – Ivančuk totiž byla možnost obětovat střelce za asi trochu kavárenský útok a já se na to zeptal velmistra Kaválka v komentátorském sále. Ten to chvíli analyzoval a zhruba došel k tomu, že to trochu zajímavé je, není to žádný zvedák, ale ani totální nesmysl. A tak jsem se Ivančuka zeptal, proč to nehrál a uvedl ještě následující tah (který jsem znal od IGM Kaválka). V tu chvíli došlo k totální proměně osobnosti známé jinak jen z béčkových hororů. Do té doby zcela flegmatický Ivančuk ožil, do tváře se mu nalila barva, v očích mimozemšťana se rozsvítily dvě zelené diody a odpověděl zhruba desetiminutovým energickým monologem typu: „… intěresno, no slon chodit e7, prichodit c4, d6 i …, nemožno igrať, variant slon f6 …; atd atd atd vygrajet … „ a chrlil a chrlil a chrlil varianty asi jak když máte puštěné to okýnko ve Fritzu. Já se pochopitelně vždy po třetím tahu ztratil a soustředil se na znalecké pokyvování. Jinou debatu jsme nevedli, ale moc hezky jsme si popovídali a loučil se se mnou velmi přátelsky. Patrně si mě v mozku zařadil do nějakého šuplíku ke „slon e7“. 
 
Asi největším protipólem je Sergej Movsesjan, který je naopak vždy tak veselý, normální a vtipný (naprosto nešachově), že bych s ním šel hned na pivo. Což jsem i jednou šel, jen se tam nesmí vyskytnout žádný snaživec se šachovnicí, neboť přání některých amatérů zahrát si bleskovku s hráčem 2700+ je zhovadilost podobná nutkání zaboxovat si trošinku s tím Mikem Tysonem. To se mi právě stalo jednou v Mariánkách, kde Sergeje nutili hrát blicky černými 76 sekund vs. 5 minut soupeř. Bylo nás tam asi pět prvotřídních ( I.VT) zoufalců. Nevím, jaká je to zábava pro velmistry, pro mě to bylo asi stejně „zábavné“ jako hrát blitz proti šachovému programu, tj. otevřené hry zdechlé po 10-15 tazích (spotřeba soupeře cca 8 sekund), zavřené hry stály rovněji, ale minuta v čudu, druhá – výhoda bílého pryč, teď už musím zahrát silně …, no naštěstí asi v 56. partii přehlédl Sergej nejsnaživějšímu z nás figuru, prohrál a mohli jsme se věnovat alkoholu a jiným radostem.
 
Opačně lidsky zdaleka nejprotivnější mi byl Korčnoj. Tedy ještě ruku v ruce s Kasparovem, ale ten má přece jen na své manýry světové superstar nárok. V zápase Karpov – Korčnoj jsem v sedmdesátých letech pochopitelně naplno fandil opačně než Leonid Brežněv. Ale vztah k sovětskému impériu je věc jedna. Lidská slušnost, empatie a základní bonton – druhá. Abych byl upřímný, vůbec nechápu proč V.K. simultánky hraje? Existenční nutnost? Vždyť simultánka je více společenská než sportovní záležitost. S ním to bylo utrpení.
 
Začínalo se ve dvě a tak jsem doma nahlásil příchod na večeři. V sedm organizátoři měli pro manžele Korčných lístky do divadla. Ale mistr Viktor chce vyhrát co nejvíce partií a tak dumá u všech desek, kde to nemá ložený. 17:00, 18:30 – divadlo se ruší. V osm nás ještě pár hrálo. Okolo deváté jsme zbyli dva. Kromě mě kultovní simultánkář (na straně sedících) pan Chládek – vyhraný a já, který jsem držel remízu v dost jalové koncovce. Mistr však chce hrát dál a tak nás odvedou do nějakého menšího sálku, přinesou hodiny a dohráváme to blitzem. Nejprve to zkazí pan Chládek a pak dohrávám já. Korčnoj zkouší mojí pevnost zleva, zprava – já hlavně sleduju hodiny, abych měl lepší čas. Soupeř se chová celou dobu jako bychom hráli o ten hotel, protivně a nasupeně. Když mu zbývá minuta (a mě tři) tak se rozhodnu, že ho shodím (za to sedmihodinové utrpení) a v dalším tahu zahraju prohrávající tah. Průlom, konec. Korčnoj mi ruku nepodává, ale tak nějak jako mává rukou, že to byla partie na prd (to zcela chápu, že s Bronštejnem a Talem hráli hodnotnější šach) a setrvale nasupen odchází. Mě jen úcta k jeho věku drží, abych mu neřekl, že ho lituju.
 
Zařekl jsem se, že už žádné simultánky hrát nebudu. Co z toho? Simultánka je totiž i šachově zrádná: Velmistr je pochopitelně ve velké nevýhodě, ale ani amatér nemá komfortní partii. Ani v klíčovém okamžiku se nemůže zamyslet pořádně. Velmistr se okolo stolečků blíží, musí se něco zahrát.
Ale nechal jsem se přemluvit na simultánku s mistrem světa Kramnikem. A to byl balzám. Kramnik s úsměvem na rtech odbavil dvacet hráčů (často hodně přes 2000 ELO) za tři hodinky, přičemž ještě podepisoval památníky, partiáře, prohodil po konci partie pár slov, podal ruku. Zkrátka pravý gentleman a fascinující šachista.Vyhrál 16-4-0, jak by měla slušná simultánka končit. Tj. nikdo mě neporazí ani náhodou, ale pár nejurputnějším dám remízu, aby byla v hostitelském městě trocha radosti. Jeho hra v bleskovém tempu i v těch nejsložitějších pozicích byla ohromující. Celá partie na blogu http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-klaus.php?itemid=3494
  
Pokračování příště
Čvn 16, 2011Václav Klaus
Geniální dětiHofírkovy "netradiční" metody...
Comments: 30
  1. Kozák Karel
    16 června, 2011 at 7:59 pm

    No ještě,že jste se nechal přemluvit,kdo ví o co by jsme my všichni a hlavně p.Kramnik přišli.

    Arogance sama…………….jakže se to jmenujete???Jo aha,už rozumím

  2. Alice
    16 června, 2011 at 9:22 pm

     Příjemné a oddechové čtení.

    Děkuji

  3. mh
    17 června, 2011 at 5:33 am

    Václave zdravím, máš to napsáno pěkně. Dal jsi přednost dvousetkilometrovým cyklogalejím před indickým tygrem, i to dává Tvému textu konzistenci. Mohlo to být skvělé, stejně jako ta simultánka. Jen nevím koho Pavel přiveze příště, myslím, že tam už nikoho lepšího nemaj. Ale on už určitě něco vymyslí. Davida mezi šachouny neřadím, byť jsou jeho mimikry skoro dokonalé…mh

  4. Václav Klaus
    17 června, 2011 at 8:19 am

    To mh: Král Krkonoš (210km) byl zpoloviny v dešti, ale takové endorfiny, jako při závěrečném 15km sjezdu do Semil, šachy nevyprodukují. Díky za příspěvek. S Davidem asi máte pravdu, to je daň za novinářskou zkratku.

     

    To Kozák: Správně česky je „co bychom my všichni přišli …“, nikoli „co by jsme“  To se učí už v primě.

  5. Tobi
    17 června, 2011 at 10:03 am

    Mě tento blog také dokázal zaujmout. A dokonce se těším na pokračování, kde si jistě něco přečteme o simultánce s mistrem Anandem. Ještě jsem plná podivně smíšených, přesto ale pozitivních dojmů z ní, tak si dovolím doufat, že blog bude brzy.

  6. Bond(James)
    17 června, 2011 at 10:16 am

    Uděluji !

    Konečně někdo, kdo na šachovém webu nemaže šachistům med kolem huby

  7. Kokrda
    17 června, 2011 at 11:42 am

    Vynikající článek. Stejně hodnotím i Vaše předchozí příspěvky. Díky.

    Vladimír Kokrda

    Zlín

  8. Jirka Majer
    17 června, 2011 at 11:49 am

     David patří samozřejmě do 1. kategorie, ale to už jste sám opravil.

  9. dickdiver
    17 června, 2011 at 12:22 pm

    V primě se také se učí „pronášeli se projevy“, viz text „mobil a šachy“

  10. Voblouk
    17 června, 2011 at 12:51 pm

    Velmi zajímavé čtivo.

  11. Jarda
    17 června, 2011 at 1:23 pm

    Pane, když už řešíte mluvnici v příspěvcích, tak si laskavě nejprve opravte hrubky v samotném článku. Jinak totiž působí vaše výtka komicky.

  12. JK
    17 června, 2011 at 2:26 pm

    Zatím se mi blogy pana Klause moc nelíbily, ale tenhleten je opravdu hodně dobrý. Díky

  13. Pavel Háse
    17 června, 2011 at 2:34 pm

    Děkuji Vám, že jste nám líným zase po čase něco napsal. Předobraz „šachounů“ a renesančních typů ale najdete i mezi běžnými klubovými hráči. Sám jste ten výraz použil pro většinu členů našeho družstva v tom hodnocení klubového zápasu, které jste přeposlal i k nám do oddílu. Snad Vám nějaký další článek nepotrvá tak dlouho, prázdniny se blíží, dle klasiků Š+G se ředitel v takové době necítí bezpečný ani za zdmi trezoru, tak tam třeba můžete psát dále.

  14. Petr Sýkora
    17 června, 2011 at 3:13 pm

    Hezká reportáž, těším se na pokračování,

    mám z dětství (cca 1973) zkušenost s Miroslavem Filipem a Salo Flohrem (ten jezdil kolem stolů jako motorek) a oba se chovali skvěle, také Karpovova simultánka 1983 byla velmi povedená, i když politicky dosti „podpořená“, ale tehdy to jinak nešlo.

  15. JK
    17 června, 2011 at 4:32 pm

    Jinak šlo i tehdy hodně věcí, ale to by člověk neměl bejt srab.

  16. Kuba
    17 června, 2011 at 6:52 pm

    Krásný článek, díky!

  17. Rogozin
    18 června, 2011 at 7:58 am

     Hlavně aby jste se Vy příslušní nepokakinkali z dítěte presidenta republiky!

  18. Pche, nikoliv Pehe
    18 června, 2011 at 4:23 pm

    Zase jeden závistivý ču*ček.

  19. noELO
    18 června, 2011 at 11:52 pm

     - míním článek, ne některé reakce lidí, kteří jsou alergičtí na jméno Václav Klaus a neovládají se.

  20. Hans
    21 června, 2011 at 6:20 pm

    Vaše články se mi dost líbí, i když jméno Václav Klaus nemám příliš rád. Ale s panem Davidem Navarou jste to přehnal. Myslím, že málokterý i výrazně horší šachista,  než je pan Navara, má přečteno tolik knih, z kterých obvykle citují nejrůznější vzdělanci, včetně Vašeho otce. A myslím, že pan Navara je schopen nejen citovat, ale že jim i rozumí. On jen prostě není lev salonů, ale to je věc  povahy.

  21. Pavel
    4 července, 2011 at 12:31 pm

    Nám, kterým činí šach radost a příležitost setkat se, někdy po letech, se starými „spolubojovníky“ nezbývá než s příspěvkem souhlasit. Jak prohlásil můj dobrý známý šachista, od určitého věku hrajeme „společenské šachy“. Ale s názorem na Davida N bych si dovolil taky nesouhlasit…

  22. Jan Hrouda
    15 července, 2011 at 4:09 pm

    Je radost číst váš blog.

  23. Bond(James)
    28 července, 2011 at 12:27 pm

    No já pořád čekám na druhou část. Kdy to přijde?

  24. vonásek
    8 srpna, 2011 at 5:01 pm

     Kdo řekl, že přijde druhá část

  25. Bond(James)
    11 srpna, 2011 at 4:10 pm

    No pečlivou analýzou nadpisu jsem došel k závěru, že po části 1 by měla následovat část 2

  26. Honza
    12 srpna, 2011 at 12:04 am

    Na první pohled docela zajímavá úvaha, na druhé a další přečtení je to však už horší. Z textu je jasně patrné, že pan Václav se nikdy nepohyboval v prostředí vrcholového sportu. Jinak by ho nezaráželo poněkud „nafouklé“ ego některých špičkových velmistrů. Ve vrcholovém sportu budou mít vždy navrch „egoističtí hajzlíci“ a nikoliv „uťápnutí slušňáci“ s vytříbeným společenským vystupováním, kterým se rozklepou kolena dřív, než dotáhnou zápas, utkání či partii do vítězného konce. 

    A tu gramatickou hrubku „(a mě tři)“ bych panu řediteli odspustil, obzvláště, když se nachází v odstavci o Korčném. Určitě zapracoval adrenalin… :-) 

  27. Bond(James)
    12 srpna, 2011 at 9:20 am

    Re Honza: A kde píše, že ho to zarazilo? On to prostě konstatuje jako fakt. A mně to tedy na druhé přečtení připadá stejně výstižné jako na první.

  28. Honza
    12 srpna, 2011 at 11:35 pm

    Re Bond (James): Tak jinak – přece žádný vrcholový sportovec by se před zápasem (v čemkoliv) nevyjádřil v tom smyslu, že se soupeře bojí, nebo že své vítězství nepovažuje za pravděpodobné apod. Jen „salát“ by  dokázal pochybovat o svých schopnostech a o svém vítězství. Tím se právě špičkoví sportovci odlišují od šedého průměru především! A nedovedu si představit, že by takový člověk neměl mít poněkud „přifouknuté“ ego. Bez toho by přece nebyl tím, čím je, tj. špičkovým sportovcem. 

    Pisatel se sice nevyjádřil přímo, že ho to zaráží, to máte pravdu, ale píše o tom tak, jako kdyby nám sděloval něco objevného. To je to samé, jako kdybych psal třeba o basketbalistech a všechny bych „oslnil“ informací, že je spojuje vysoká postava. 🙂

  29. planet
    17 srpna, 2011 at 9:39 pm

    Docela chápu, že autor blogu je na simultánky společensky naladěn, není velmistr (vztaženo na výše uvedené) , zastupuje 1. VT ( na to má opravdu hezké simultánky za sebou až by jeden milovník šachu záviděl).

    Na Korčného je potřeba se dívat z hlediska toho , že miluje šachy , divadlo oželel, na manželku se vykašlal, a hraje na výhru i horší nebo rovné pozice, proč by se měnil, že není sympatický, že není společenský (to Ivančuk ostatně taky ne) to byste se s ním musel setkat při jiných příležitostech než v šachu, abyste mohl posoudit (civilně) Vy taky nemusíte být super společenský v práci. Problém je Viktora odchytit při civilní činnosti, to asi nejde. Prostě celý život nic nedává nic zadarmo a ani nic nedostává a neumí se změnit. Je potřeba mít respekt a chápat to.

    Jinak je to takový velikán šachové hry, že netřeba řešit jeho povahové vlastnosti vyslíděné na simultánce.

  30. planet
    17 srpna, 2011 at 9:51 pm

    Ještě jedna věc , Váš názor jak by měla simultánka vypadat – fajn chápu i rozumím, ale byli bychom ochuzeni – ne každý šachista má i byznys a PR plán a to je dobře.

    Je jen dobře, že jsou šachisté , kteří ani neví , že hrají simultánku a je jim jedno o kolik peněz hrají ve chcíli , kdy se roztančí figurky. Kdyby byli jen chováním Kramnikové – šachy by už dávno nebyly pro nikoho zajímavé. Díky za všechny podivíny a různobarevné šachové velikány.

     

Blog Václava Klause
16 června, 2011
Další články autora
[custom_widget_pro_zobrazeni_blogu]
Nejnovější příspěvky
  • ČEZ CHESS TROPHY 2025
    Světová jednička přijíždí do Prahy
  • ČEZ CHESS TROPHY 2024
    Izrael poráží české velmistry
  • Palba ostrými černými
  • Výstava a obrazová monografie století
  • První číslo roku
Nejnovější komentáře
    FIDE - Mezinárodní šachová federace sdružující šachysty z celého světa. www.fide.com
    ECU - Evropská šachová unie sdružuje evropské šachové federace. www.europechess.org
    Šachový svaz ČR - sdružuje šachysty v české republice. www.nss.cz
    Pražská šachová společnost, z.s. Email: prazska.sachova@gmail.com IČO: 26669897 Sídlo: Na zájezdu 1940/6
    2025 © Praguechess
    Truemag theme by StrictThemes