Truemag

  • Novinky
  • Připravujeme
  • Pořádané akce
  • Vydané knihy
  • E-shop
  • Čeština
  • Výuka šachu
  • Šachový turismus
  • O nás
Domů » Jak na to?

Jak na to?

 

 

 

Akorát jsem před chvíli přiběhl z lesa (po ubohých 6,5 km, jelikož dost pršelo) a hned jsem se rozhodl svůj nápad napsat, dokud mám onu psací slinu.

Pokaždé když běhám, tak nejenom sleduji (nádhernou) ježnickou přírodu, ale rovněž přemýšlím o všem možném, třeba i o šachu (samozřejmě o šachu přemýšlím vždy, když běhám).

Dneska asi v půli cesty mě napadla myšlenka (naneštěstí ne divočák, zatím jsem viděl jen tři, nevadilo by mi si zpestřit běhání) typu: „co byste mi poradil, abych se šachově zlepšil, mám kolem 2100,2200,2300 elo”.

A tak jsem začal přemýšlet a přemýšlet, co poradit. Samozřejmě je nutno denně (!!) řešit tzv. diagramy, zapisovat si do notesu řešení a kontrolovat. Bez taktické zručnosti a dobrého propočtu to nejde (vřele doporučuji na toto téma 5tý díl série od Dvoreckého a Jusupova budoucí šampióni). Dále je nutno hrát, hrát a hrát. Praxe je nutná.

Ale co dále?

Napadlo mě ala Capa – makat koncovky, ale… „do nich se dostanu tak jednou z pěti partii” slyším odpověď. Ok, takže tudy cesta nevede. Přemýšlím dále (prší ještě usilovněji), jak to podat co nejlépe a hlavně – a to je důležité – jak to časově udělat, aby se třeba při 90minutách odtrénovalo co nejlépe (nejefektivněji). Vím, že je hodně různých knížek co a jak a co a jak ne. Ok, hlavně je třeba zabrat na strategii, takže nějaká učebnice (a to je pak témat), či vybrané partie, typové pozice?

A pak mě to napadlo, vrátil jsem se k původí myšlence (to je málokdy), tedy rady Capy. Ano, to je klíč. Dělat koncovky. I za cenu, že se nikdy do žádné koncovky nedostanete. Je to divné? Nikoliv.

V prvé řádě nemám na mysli teoretické koncovky (ale ty jsou důležité, později naučit), ale myslím klasické koncovky ala Strategia Endšpíla od Šereševského.

Abychom mohli stavět strategické hradby, musíme nejdříve vystavět (mohutné) základy a právě studium těchto koncovek nám v tom výborně pomůže. Jelikož tam se naučíte profylaktickému myšlení (velmi důležité), aktivitě a souhře figur (druhý zákon koncovek), plánu (v koncovce extrémně důležité), manévrování, vyčkávání i rozhodné akce (pěšcovky)a samozřejmě i citu pro pozici obecně a důležitému myšlení co já chci a co chce soupeř. A samozřejmě i technice hry, jak uplatňovat převahu a naučit se trpělivosti.

Pokud si někdo pořádně prostuduje již zmíněnou knihu + něco k tomu, nepochybuji, že se stane mistrem, samozřejmě za předpokladu, že bude trénovat denně taktiku. Mimochodem zjistíte, jak je někdy těžký propočet variant v koncovkách, myšleno nejenom do hloubky, ale i do šířky (hodnocení pozice). Koncovky vás naučí ostražitosti…

Mimochodem si všimněte, že téměř vždy o dost silnější hráč porazí slabšího v koncovce. Jednak to bývá proto, že silnější hráč přejde do (už) vyhrané koncovky, o čemž ten slabší vůbec neví a taky proto, že tam se většinou ukáže (elový) rozdíl.

Musím dodat, že tato rada neplatí ve 100%, můžou být hráči, kteří mají velký cit pro koncovky a bezpečně remízovou koncovku uhájí i proti silnějším hráčům, a ty slabší přehrajou, ale takových šachistů je málo…

A pak, až dostudujete ony koncovky, čeká várka klasiků a učebnic střední hry. Je pořád co dělat (studovat). Nemusíte mít obavy.

Závěrem: představte si, že máte před sebou nějakou pozici. Jak postupujete? Asi se nejdříve zamyslíte nad materiálem, pak nad postavení králů, figur a pěšců (útok, slabiny). A co dále? Jak pak dále přemýšlíte? A právě tu se ukáže tvrdé studium koncovek, protože silný hráč začne automaticky přemýšlet o..

Kvě 28, 2011Robert Cvek
Zelená loukaNekončící cesta ( 1 )
Comments: 7
  1. Pepa
    28 května, 2011 at 4:11 pm

    Vážený pane velmistře Cveku,

    velice Vám děkuji za poučný článek. Tento problém už nějakou dobu řeším a přemýšlím nad ním. Došel jsem k stejnému názoru (nebo velmi podobnému) jako Vy. Je velmi důležité mít poziční cit a umět si představit správný postup v partii,  hrát pouze na kombinace a taktické obraty rozhodně nestačí.

     Na youtube jsem narazil na rozhovor s A. Aljechinem, kde se někdejší mistr světa zmiňuje o tzv. vizi, kterou by měl každý silný šachista mít. Chci se Vás zeptat, jestli na ni věříte a k šachu tak přistupujete.

     

    S pozdravem PK

  2. Jirka Majer
    28 května, 2011 at 6:02 pm

    Už si připadám jako notorik, ale musím opět pozvednout palec. A  že jste mi to neporadil už tak před léty čtyřiceti pěti? Já vím, že to dávno doporučoval ten zmiňovaný Capa, ale ne tak hezky.  Zrovna sleduji Davida v koncovce a je to paráda.

  3. Petr
    28 května, 2011 at 6:48 pm

     Zdravím Roberta,

    když jsem jezdíval za ním do Ostravy na lekce šachu, říkal mi uč se taktiku, že prý na tom dneska stojí šachy a měl pravdu, proto dík za další skvělou radu a za další skvělý blog.

  4. Robert Cvek
    29 května, 2011 at 8:27 am

    Všechny zdravím a děkuji za kladné ohlasy, potěší 🙂

    Pepa:  Ano, určitě. Nejenom mít vizi u partie, tedy jakousi nit, která nás vede, ale i obecnou vizi trénování(sebe) a cílů v šachách. Dle toho pak plánovat další kroky (v tréninku i soutěžích).

    Přemýšlel jsem, že bych někdy (cca do roka a dne) sepsal ještě důležitější věc a to ohledně motivace trénování šachů a co k tomu patří. Samozřejmě by to byl můj pohled na danou problematiku, protože co je problém pro jednoho je sranda pro druhého atd. 

  5. Cwmbran
    29 května, 2011 at 7:21 pm

    Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 st1:*{behavior:url(#ieooui) } /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normální tabulka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

    Zajímavé je připomenout si, kolika let se dožili slavní šachisté.

    Capablanca 54, Aljechin 54, Keres 59, Fischer 65 (+ bývalý český ministr financí Eduard Janota 59). Všichni sportovali – hráli tenis. Tloustnout znamená stárnout – pak už je třeba uvědomit si to a přejít na procházky a domácí cvičení. Patrně měl pravdu asketa Botvinnik (84), který se vystříhal alkoholu a prozradil na sebe: „V padesáti jsem objevil kávu.“

    Když teď bude David Navara hrát za NB, poučte ho a já si potom rád přečtu o jeho zkušenostech s běháním. Rád čtu, jak někdo něco umí a užívá si to. Ale cennější je vidět, jak někdo překonal nedostatek talentu.

  6. Bond(James)
    29 května, 2011 at 9:05 pm

    No já jsem ještě naštěstí v lineární části křivky popsané v tunajším blogu štěpána Žilky, takže každá hodina investovaná ať už do analýz zahájení, studia koncovek, strategie nebo taktiky se projeví pozitivně na mojí výkonnosti. Čili nejde o to s čím začít ale hlavně začít

  7. Pepa
    1 června, 2011 at 8:56 pm

     Děkuji za odpověď.

    A těším se na Vaši další knihu.

    PK

Blog Roberta Cveka
28 května, 2011
Další články autora
[custom_widget_pro_zobrazeni_blogu]
Nejnovější příspěvky
  • ČEZ CHESS TROPHY 2025
    Světová jednička přijíždí do Prahy
  • ČEZ CHESS TROPHY 2024
    Izrael poráží české velmistry
  • Palba ostrými černými
  • Výstava a obrazová monografie století
  • První číslo roku
Nejnovější komentáře
    FIDE - Mezinárodní šachová federace sdružující šachysty z celého světa. www.fide.com
    ECU - Evropská šachová unie sdružuje evropské šachové federace. www.europechess.org
    Šachový svaz ČR - sdružuje šachysty v české republice. www.nss.cz
    Pražská šachová společnost, z.s. Email: prazska.sachova@gmail.com IČO: 26669897 Sídlo: Na zájezdu 1940/6
    2025 © Praguechess
    Truemag theme by StrictThemes