Truemag

  • Novinky
  • Připravujeme
  • Pořádané akce
  • Vydané knihy
  • E-shop
  • Čeština
  • Výuka šachu
  • Šachový turismus
  • O nás
Domů » Já vyhraji!

Já vyhraji!

          Závěr vzrušující partie. Hotové drama. Bílému zbyly všeho všudy dva kameny – král a čiperný koník. Černý je na tom o něco hůře: má pouze krále, o němž je však známo, že je významnou figurou. Jockey bílého jezdce co chvílí vyhlašuje šach černému mocnáři, který čile uskakuje jako torero v býčí aréně. Z klubovny už všichni odešli, vyjma mě a dr. Srba, který je přeborníkem našeho souboru a povídá: „Nechci vám do toho, pánové, mluvit, to se nesmí, ale zdá se mi, že nikdo z vás nezvítězí. Bude to asi remíza.“ – „Jaká remíza?“ žasne vůdce bílého šimla. „Já vyhraji!“

          Tahle zpupná slova pronesl Francouz Michaud, redaktor Četky, který mluví česky už docela obstojně, ale v řeči šachové je pořád ještě nejistý. Tohle zvolání Já vyhraji! se stalo na mnohá desetiletí milovanou průpovídkou nás, co spolu mluvíme a mastíme v kavárně U Nováku blicky o korunu s flekem. Pronášet tato historická slova smí však pouze ten, kdo má zdechlou pozici, materiálové manko, o kvalitu či o figuru méně, kdo nemá nic, čím by si pic, zkrátka zoufalec, který se pouze spoléhá na nějaký čihošťský zázrak nebo na to, že soupeři spadne praporek. Ale pozor: nesmíš, člověče, vyslovit Michaudovu památnou větu flegmaticky Já vyhraju!, nýbrž musíš zachovat to půvabné Já vyhraji s měkkým i.
          V našem šachovém týmu hrával na předposlední šachovnici František Soukup, šéfredaktor nakladatelství, které se (vzhledem ke sportovní protekci) uvolilo vydat moji knihu Tam všichni hrají šachy. Tehdy v létě 1961 zrovna přijel do Prahy můj velevážený přítel ze země sovětské velmistr Salo Flohr. Sedíme v jeho oblíbené kavárně Arco a mě napadá nápad: „Nechtěl byste mi k tomu napsat nějakou pěknou předmluvu. To by pomohlo knize i šéfovi Soukupovi.“
          „A možná i mně,“ zhodnotí Flohr šachovou zápletku, „my totiž s Rájočkou jedeme v neděli na týden do Karlových Varů, a však to znáte, každá koruna dobrá.“
          Flohr, jak vidno, rozjíždí příležitostnou partii od prvního tahu na mat, kdežto já jen chvějně doufám, že šéfredaktora Frantu, šachistu druhé výkonnostní třídy, nějak ukecám, aby pro šachistu Flohra, někdejšího druhého hráče světa, nějakou tu stokorunu vyčaroval.
          Nazítří je sobota (to byl tehdy ještě pracovní půlden), ale u Franty se jako vždy touhle dobou pořádá slet šachových fandů a figurek. Sekretářka Svatka Suchardová svému nadřízenému šeptá, že přišel nějaký rusky hovořící pán. Jenže František je na tahu a tak jen mezi dvěma zdvihy odsekne: „Vím. Ať jde dál.“
          Velmistr vchází, pobaveně kývne na mne, který mám o věž víc, a po několika minutách ticha se vyjádří k aktuální šachové situaci: „Tak se mi zdá, že už by se mohl bílý vzdát.“
          Šéfredaktor má smysl pro humor i tradici, pročež zvolá velkým hlasem: „Vzdát se? To je k smíchu řeč. Protože abyste, mistře, věděl, já vyhraji!“ Ale pak, po dalším nemastném tahu, poví: „Tak dobře, velmistře Flohre, já to tedy na vaše doporučení vzdávám.“
          Potom už druhá šachová třída přikročila k věci: „Dobrá. Zálohu vám proplatíme ještě teď, pokud ovšem paní Pavelková nezavřela pokladnu, to víte, je sobota. Ale i tak bych potřeboval, abyste odevzdal aspoň půl strany té předmluvy, na to jsou předpisy, abych měl jako nějaký podklad k tomu honoráři.“
          „Máte tu někde psací stroj s azbukou?“ ptá se velmistr šachových remíz. Když stroj uvidí, sedne k dílu, a my jen žasneme: šachový klavírista buší do klapek jako Firkušný a za chvilku má celou stránku.
          „Kolik českých peněz by vás, mistře, asi tak uspokojilo?“ ptá se očarovaný šéfredaktor.
          „Tisíc korun,“ nečervená se Flohr, který je toho času spíše velmistrem šachové žurnalistiky než gambitů a dlouhých rošád.
          Tehdy, skoro před padesáti lety, byla tisícovka asi na úrovni dnešních desíti tisíc. Ale František Soukup, silná pražská druhá třída, se projevil co pražský frajer: „Píšu vám dva tisíce.“
          Tu brilantní Flohrovu předmluvu najdete ve svrchu uvedené knize. Text jsem ovšem musel – podle šéfova rozkazu – poněkud rozšířit.
Zář 19, 2009Vítězslav Houška
Španělská s Flohrem a KaválkemŠlapat proti bolesti
Comments: 15
  1. PS
    20 září, 2009 at 3:47 pm

    Tam všichni hrají šachy – to je ten nejpropagandističtější paškvár,který lze vůbec vymyslet,gratuluji.

  2. Jiří Smejkal
    20 září, 2009 at 6:18 pm

    ad PS: Zjevně jste tu knihu nečetl. Je to hezká knížka, dobře napsaná. Možná si to už nepamatujete, ale SSSR byl šachovou velmocí (a na rozdíl od jiných sportů téměř bezkonkureční, s čestnou výjimkou Bobbyho Fischera).

  3. Jiří Smejkal
    20 září, 2009 at 6:18 pm

    ad PS: Zjevně jste tu knihu nečetl. Je to hezká knížka, dobře napsaná. Možná si to už nepamatujete, ale SSSR byl šachovou velmocí (a na rozdíl od jiných sportů téměř bezkonkureční, s čestnou výjimkou Bobbyho Fischera).

  4. RC
    21 září, 2009 at 9:12 am

    Smejkal má pravdu dvakrát!

  5. PS
    21 září, 2009 at 11:24 am

    Četl jsem to. Jistě,major Zeman je také velmi dobře zpracované dílo,ale ideologická závadnost této knihy je značná. Po přečtení jsem měl pocit,že SSSR je ráj na zemi,samí bohatí, šťastní a svobodní lidé,naopak na západě jsou všichni hloupí,hladoví.Tím hůře,že tato kniha je určena dětem.Nejsem zaujatý proti autorovi,Šachy s úsměvem je má zamilovaná kniha.

  6. Mookie Blaylock
    21 září, 2009 at 1:12 pm

    Smejkal sice pravdu má, ale mluví úplně od věci. Hezky napsané může být i odůvodnění trestu smrti.

  7. Metropolitan
    21 září, 2009 at 4:28 pm

    Páni (ad PS a Baylock), bojujete zde válku, která je už dvacet let skončená. Statečně se nyní stavíte na stranu vítězů. Škoda, že jste podobně jasný soud nenapsali v době publikace té knihy. Nebo kdykoli od její publikace do listopadu 1989. Tehdy by to mělo smysl. Ale chtělo by to trochu odvahy… Teď je to trapné. 

  8. PS
    21 září, 2009 at 4:43 pm

    Vážený soudruhu,nevedu proti nikomu válku,(i když není zdaleka skončená), v době vydání knihy jsem zdaleka nebyl na světě,pouze jsem vyjádřil názor,že ona kniha je bolševická propaganda a zatím si stojím.Nehodlám již pokračovat ve zbytečné debatě a na diskusi na stánkách Komsomolu za Vámi nepůjdu.Toť vše.

  9. Metropolitan
    21 září, 2009 at 6:50 pm

    Soudruhu PS, či zastydlý antikomunisto, nikdy jsem nebyl členem KSČ, ani členem SSM, ani Pionýra. Vzhledem k jistému stupni fanatičnosti ve Vašich příspěvcích bych soudil, že totéž Vy o sobě po pravdě říci nemůžete. Vzhledem k tomu, že znáte slovo Komsomol, nebude patřit mezi náctileté a možná jste leccos z doby přes listopadem 89 prožil. Ta potřeba vést staré a dávno dobojované války je v ČR bohužel dost častým jevem, snad kompenzující vlastní starou nedostatečnost (čtěte: nedostatek statečnosti), možná napájená z jiných zdrojů.

    Každopádně zde jde o šachové prostředí a nadávat si do bolševiků či kvůli ideologické přibarvenosti (či vašich ideologických brýlí) osočovat pana Houšku, který zde píše spolu s Davidem Navarou a Soňou Pertlové nejlepší a nejzajímavější blogy, je mimo mísu.

  10. Mookie Blaylock
    22 září, 2009 at 10:40 am

    Metropolitan: Co sem pletete dobojované války? Naopak vy sám tady bojujete válku proti lidem, kterým historie není lhostejná, a voláte po jejím zapomenutí. Nezapomeňte, že jste vlastně všichni svými komentáři připustili, že Tam všichni hrají šachy skutečně plnila roli propagandy.

  11. JIří Smejkal
    22 září, 2009 at 10:55 am

    Sorry, Blaylocku, špatně čteš. Já jsem nic takového, ani náznakem nepřipustil. A jak čtu ostatní příspěvky, tak RC taky ne.

  12. Mookie Blaylock
    22 září, 2009 at 11:25 am

    Neohradili jste se proti tomu. Nikdo…

  13. exot
    22 září, 2009 at 3:21 pm

    Chlapi, nehádajte sa. Buďme radi, že to je za nama. A nějakou ideologii (jak se o to snaží někteří zanícení přispěvatelé), bych do těchto zajímavých šachových příhod a pamětí vůbec nemíchal.

  14. Ladislav Spurný
    24 září, 2009 at 8:27 am

    Tak ta knížka je psakvil, ano? Hm….co na to říct? Že podobně kvalitně psaných knih je v češtině jak šafránu? Že ta kniha má propagandistickou stránku jen stran popisu svobody a životní úrovně v tehdejším SSSR, nikoliv v šachu tehdejšího SSSR? Že dnes nikdo nechce vidět, že to nejlepší a nejgrandióznější v šachu téměř výhradně pochází z tehdejšího SSSR? Že takový rozmach šachu a podmínky a vážnost pro něj – zejména na státní úrovni (tísíce lidí v koncertních sálech a já nevím kde ještě, titul velmistra na úrovni šachového poloboha a jeho hodnota srovnatelná s mistry v jiných odvětvích lidské činnosti…atd) - se už nikdy nikde nepodaří dosáhnout? Že je ta kniha napsaná s porozuměním a mistrovským literárním stylem? Že je současně skvělou propagandou šachu? Že uvádí cenné šachové historické údaje, které lze jinak v české literatuře nalézt jen obtížně? A je toho víc…. A víte že o těchto věcech se klidně půjdu poklábosit i na stránky komsomolu, jak uvádíte. S lidma, kteří vidí minulost i reálnýma očima, bez zástěrky pouhé nenávisti k systému, která je dnes tolim v módě. Víte, nikdo neobhajuje tehdejší poměry. Ale nikdo nesmí zavírat oči před tím, co přinesl tehdejší šach.

  15. noELO
    28 září, 2009 at 9:35 pm

    Víte, nepamětníci, ona ta doba nebyla úplně černobílá, zejména pro některé profese – kromě šachistů mohu uvést profesionální hudebníky (tím se živím já…). Tyhle režimy podporovaly rády abstraktní a ideologicky nezávadné obory kultury, které jim přinášely mezinárodní prestiž – samozřejmě, víme proč, ale ty „výstupy“ byly nezpochybnitelně fascinující, ať jde o Botvinnika, Spasského, Korčného, Karpova, Kasparova v šachu nebo Oistracha, Richtěra, Gilelse, Rostropoviče nebo Rožděstvěnského v klasické muzice. A ačkoli mezi jmenovanými protagonisty byli jak „loajalisté“, tak i disidenti nebo i exulanti, nic to nemění na tom, že všichni byli odchovanci skvěle vypracovaného systému, který prostě zasluhuje určitý respekt bez ohledu na ideologii. P.S. Bez nějakých „úliteb“ se v určité době psát nedalo (leda do šuplíku) a podle mého názoru, za který mi může leckterý fundamentalista spílat, je třeba si vážit lidí, kteří tu zůstali a nedopustili, aby ta „Biafra ducha“ vyhrála (pro ilustraci jména jako Suchý+Šlitr, Fuks, Svěrák, Menzel…), i když se dopustili hříchu, že oficiálně publikovali a dělali nutné úlitby. Howgh.

Blog Vítězslava Houšky
19 září, 2009
Další články autora
[custom_widget_pro_zobrazeni_blogu]
Nejnovější příspěvky
  • ČEZ CHESS TROPHY 2025
    Světová jednička přijíždí do Prahy
  • ČEZ CHESS TROPHY 2024
    Izrael poráží české velmistry
  • Palba ostrými černými
  • Výstava a obrazová monografie století
  • První číslo roku
Nejnovější komentáře
    FIDE - Mezinárodní šachová federace sdružující šachysty z celého světa. www.fide.com
    ECU - Evropská šachová unie sdružuje evropské šachové federace. www.europechess.org
    Šachový svaz ČR - sdružuje šachysty v české republice. www.nss.cz
    Pražská šachová společnost, z.s. Email: prazska.sachova@gmail.com IČO: 26669897 Sídlo: Na zájezdu 1940/6
    2025 © Praguechess
    Truemag theme by StrictThemes