Truemag

  • Novinky
  • Připravujeme
  • Pořádané akce
  • Vydané knihy
  • E-shop
  • Čeština
  • Výuka šachu
  • Šachový turismus
  • O nás
Domů » Hofírkovy „netradiční“ metody…

Hofírkovy „netradiční“ metody…

Kdybych měl v jedné větě shrnout, jak syna trénuji, řekl bych to asi takto: Dívám se, jak to dělají tzv. šachoví trenéři a pak to dělám přesně naopak…

Domnívám se, že základní chybou, které se takřka všichni šachoví trenéři dopuštějí, je naprosté nepochopení samotné podstaty šachu, které sebou zákonitě nese i nepochopení metodiky jeho „výuky“ (toto slovo dávám úmyslně do uvozovek z důvodu, o němž pojednám později). Jedním z atributů (a troufám si říci fundamentálním) šachů je to, že jsou uměním. Tedy nikoli hrou, matematikou, vědou, sportem…, ale právě uměním, což pochopitelně zcela mění náhled na jejich „výuku“ či „trénink“. Copak je možné umění natrénovat?

Šachy mají podle mého názoru mnoho společného s literaturou, konkrétně pak poezií. A zde vidíme zcela jasně, že např. Arthur Rimbaud se poezii „neučil“, ale prostě psal úchvatné básně. Kdyby Emily Dickinsonová uposlechla jistě dobře míněné rady jednoho ze svých přátel – „Takto se básně nepíší, musíte se vyjadřovat víc konkrétně a dbát na stylistiku verše“ – nemohli bychom dnes obdivovat geniální poezii jedné z největších lyriček všech dob…

Neplatí to jenom u „výuky“ šachů, v dnešní době vidíme naprosté nepochopení podstaty umění i v jiných oblastech, přičemž mnohdy to hraničí až s absurditou – např. v Praze je jakási škola, která „učí“, jak se stát spisovatelem! Prostě 5 let studujete a pak dostanete papír, že jste „umělec na poli literární tvorby“…

Vraťme se ale k šachům a podívejme se, o co především trenérům jde. Je to jasné – jde jim o to, aby jejich svěřenec co možná nejrychleji dosáhl co možná nejvyšší úrovně. Tomu je také přizpůsoben „trénink“ – do začínajícího hráče jsou „nacpány“ nejrůznější poučky, zásady, taktické obraty, koncovky…, aniž se přihlíží k tomu, zda mladý šachista těmto věcem „rozumí“. Dítěti se prostě všechno strčí až pod nos a ono je ošizeno o to, co je u šachu nejkrásnější i nejpotřebnější, totiž rozvíjení vlastního úsudku a objevování svých specifických, jedinečných náhledů na řešení toho kterého problému. Kdosi mi v této souvislosti řekl, že takto Benedikt „objevuje objevené“ a „ztrácí čas“. Větší pitomost si nelze představit. Jak může být objevování ztrátou času?! Copak to není naopak u šachu  to nejdůležitější? Já se řídím zásadou, že se má „spěchat pomalu“, že „nejrychleji není vždy nejdříve“ – zkrátka, že „kdo si počká, ten se dočká“…

Uvedu konkrétní odstrašující příklad: Na jednom turnaji jsem zaslechl rozhovor dvou asi dvanáctiletých chlapců, kdy jeden se ptal druhého: „Co budeš dneska hrát?“ A dotazovaný odpověděl: „No, já ještě nevím, no… asi tu Grundfeldku.“ Grunfeldova obrana! Jedno z nejsložitějších zahájení, které se navíc nehodí pro všechny hráče – a dvanáctileté dítě ležérně řekne, že „asi bude hrát tu Grundfeldku“… Kdo takovéhoto začínajícího šachistu asi trénuje?!

Zkuste si představit maminku, která by si pořídila gramatiku českého jazyka, slovník a nejrůznější pedagogické příručky, aby s jejich pomocí naučila své dítě mluvit… Absurdní představa, co říkáte. U šachových trenérů je tomu ale přesně tak a nikdo to za absurdní nepovažuje! To, že správná výuka šachů může být jedině „syntetická“ a nikoli „analytická“ jde zcela mimo jejich chápání…

Budu zase chvíli konkrétní. Vezměme si např. šachové koncovky. To je přece ideální prostor pro samostatnou práci začínajícího hráče. Já jsem syna koncovky vůbec neučil, učil se je (a naučil) prostě sám… Když se setkal s nějakými problémy, které nebyl schopen sám zvládnout, vzal si prostě z knihovny např. Averbachovy věžové koncovky, našel si tam příslušnou stránku a „problém“ si vyřešil pomocí „chytré“ knihy.

Nejdůležitější částí šachové partie je bezesporu zahájení. Přitom je pikantní a bohužel i charakteristické, že právě zahájení nevěnují trenéři žádnou zvláštní pozornost. No, tak začneme třeba královským gambitem nebo sicilkou, to tak dělají všichni… Důležitější jsou přece jiné věci – třeba útok na krále při opačných rošádách, mat jezdcem a střelcem, využití otevřeného sloupce pro vtrhnutí těžkých figur na sedmou řadu… Vždyť o těchto věcech se dá tak krásně žvanit a trénink pěkně odsýpá… A hlavně – tak je to správné, vždyť to tak dělají všichni! A když něco dělají všichni, tak to musí být správné, protože kdyby to správné nebylo, tak by to všichni nedělali – ukázkovější tautologii bychom jen stěží našli…

Prý při tréninku svého syna postupuji „netradičními metodami“. To je míněno jako synonymum pro „špatnými metodami“. No – když vidím, k čemu u jiných mladých šachistů ony „tradiční metody“ vedou, pak opravdu nemohu jinak než postupovat „netradičně“…

 

 

 

 

Čvn 20, 2011Jan Hofírek
Jsou velmistři normální lidi? Část 1Klopýtnutí
Comments: 257
  1. divák
    20 června, 2011 at 9:56 am

     Hezký článek naprostého šachového laika a amatéra. Hloupostí je zde celá řada, vypíchnu jen dvě.

    „Nejdůležitější částí šachové partie je bezesporu zahájení.“ Toto je blábol, pokuste se někdy pobavit o této krásné hře se silným hráčem, doporučuji pana Bernáška, bude vám vysvětleno, že se mýlíte, ikdyž u vás se nelze divit.Laik prostě správné názory mít nemůže.

    „Já jsem syna koncovky vůbec neučil“ – inu, jak byste mohl, když je sám neumíte. To je rozdíl, mezi vámi a trenéry.   „učil se je (a naučil) prostě sám…“ – Jestli si myslíte, že váš syn již koncovky umí, pak se opět mýlíte. Těžko o sobě toto může říct D.Navara, už vůbec ne hráč pod 2000.

  2. Jan Hofírek
    20 června, 2011 at 10:05 am

    divák – Považujete mne za šachového laika a amatéra. Na základě čeho? Pokud si udělám trenérské zkoušky, už pro Vás laikem a amatérem nebudu? Studiu šachové hry se věnuji 40 let. Za takovouto dobu člověk přece jen něco pochopí… Co se týká těch koncovek – myslel jsem to samozřejmě tak, že se syn sám naučil se zde orientovat a myslím si, že je hraje dobře.

  3. Pane Hofírku
    20 června, 2011 at 10:07 am

    Přečtěte si článek Navary st. na nss 

  4. divák
    20 června, 2011 at 10:12 am

     Na základě vaši výkonnosti , na základě vašich článků, z nich plynoucích nesmyslů, na základě vašich názorů, které jsou totožné s názory laika a amatéra.  Oháníte se papírem.Ano, máte pravdu, ani ten z vás trenéra neudělá. Ano, můžete trénovat děti, proč ne, ale zde se bavíme o hráči, který to chce někam dotáhnout, který chce vyhrát ME, sám tvrdíte, že jste jeden ze třech nejlepších trenérů v zemi, ale to nejste a nebude to žádný hráč kolem 1800 s papírem i bez něj.

  5. Jan Hofírek
    20 června, 2011 at 10:16 am

    Pane Hofírku – Článek p. Navary st. jsem četl a líbil se mi. Ten základní problém je v tom, že když rodiče šachům nerozumí, musí pro dítě najít trenéra, stejně jako já neučím syna hrát na klavír, protože to neumím, ale učí ho to paní učitelka v hudební škole. Když jsem však schopen syna učit hrát šachy (což potvrzují jeho výsledky), proč bych mu měl hledat trenéry a vyhazovat tak zbytečně peníze oknem?

  6. Jan Hofírek
    20 června, 2011 at 10:20 am

    divák – A jaké ELO měl např. pan Hora? A co víte o mé výkonnosti? A když syn to ME vyhraje, omluvíte se mi a uznáte, že jsem dobrý trenér?

  7. divák
    20 června, 2011 at 10:21 am

    Svatá prostoto. Ten článek je napsán právě kvůli vám.To jste nepochopil? Právě proto, aby vás trknul, abyste si uvědomil, že ani pan Navara s vámi nesouhlasí.Jak s odmítáním trenérů, tak s vaším tlučhubstvím.

  8. divák
    20 června, 2011 at 10:23 am

    Jistě, omluvím.A když nevyhraje, omluvíte se vy mě a uznáte, že jste špatný trenér?

  9. Jan Hofírek
    20 června, 2011 at 10:28 am

    divák – Ne, nepochopil jsem to. Proč by mne měl pan Navara st. „trkat“, aby mně něco došlo? A že se mnou nesouhlasí – to jsem z jeho slov skutečně nijak nevydedukoval. Pan Navara st. prostě popsal svoji osobní zkušenost, aniž přitom někomu radil, jak má postupovat on…

  10. Pavel
    20 června, 2011 at 10:29 am

     To Hofírek:největší Elo měl pan Hora zhruba kolem 2150.Byl výborný trenér mládeže, ale pouze do určité výkonnosti.Pak jeho svěřenci přecházeli k jiným trenérům popř.trénovali sami.

  11. divák
    20 června, 2011 at 10:33 am

    Nedivím se.Nechápete řadu věcí, ale koneckonců, každý jsme nějaký. Komu není rady, tomu není pomoci.

    Ukončím svoje příspěvky k článku okopírováním reakce šachisty Pawla: „Člověk by si myslil, že předchozí blogy již nemůže pan Hofírek ničím překonat, ale opak je pravdou. Opět zdrcující úvod, kdy si vypůjčil přísloví o Francouzích. Tisíce šachistů budou opět klikat, jak napsal brněnský důchodce, aby jim neunikla nějaká ta „perla“, mnozí se budou vyjadřovat, někteří z nich již tu sílu, náladu, čas mít ani nebudou a spokojí se s rčením „Laik žasne, odborník se diví“. „

  12. Jan Hofírek
    20 června, 2011 at 10:33 am

    divák – Pane Diváku, já se Vám omlouvám už teď. Omlouvám se Vám za to, že jsem Vám již na začátku diskuse necitoval výrok Denise Diderota, který se na Vás hodí jako ušitý: „Achilovou patou hlupáka je jeho hlava.“

  13. pawn
    20 června, 2011 at 10:34 am

    Další článek jako důkaz, že toho máte fakt dost. Já jsem se zcela sám a bez trenéra dostal na 2200+ a výš už to zřejmě nepůjde, protože nemůžu šachu věnovat tolik, kolik by bylo potřeba. Jsem zvědavý kam to sám a bez trenéra dotáhne Váš syn. Jestli má talent tak klidně 2300+, ale snad ho nebudete moc brzdit a brzy Vám ukáže patřičné místo, až si na to bude troufat. Škoda, s trenérem by to třeba dosáhl i dál na tituly.

    Váš největší problém je ten, že něco, čemu věříte prezentujete jako daný fakt, i když to není pravda. Následná logická odvození jsou tudíž zcela špatná, protože již počáteční směr byl špatný. Šachy nejsou přirozeně pouze uměním, ale mají i sportovní stránku. Srovnávání učení šachů s učením řeči je zcela zcestné. Blíže pravdě by spíše mohlo být třeba srovnání s matematikou, i když ani to není přesné. Jinak poukazuji na to, co napsal divák. Zajímalo by mě jak učíte syna (nebo snad jak sepod vaším dohledem učí syn sám) zahájení, jehož význam tak zveličujete. I učení zahájení totiž musí probíhat na základě osvojování si platných základních  principů (prostor, čas, materiál+ učení se orientaci v základních pěšcových strukturách s ohledem na další plán hry), pokud má mít smysl. No, ale to jsme zase u toho, co tvrdí trenéři, které šmahem odsuzujete. Nastiňte tedy, na co kladete důraz Vy, když se tak vymikáte. Učení zahájení jiným než uvedeným způsobem neznám a nenapadá mě, jak by mohlo být úspěšné.

    Závěrem chci jen opět zopakovat, že nefandím pouze Vám – pomýlenci (Je však jasné, že pravda se ukáže až časem a nyní nelze dojít k rozsouzení). Vašemu synovi naopak fandím stejně jako jiným mladým hráčům.

     

  14. divák
    20 června, 2011 at 10:37 am

     Souhlas, pane Hofírek, tato citace se sem hodí. Dle mého názoru na vás. Posudte sám, jestli si to podle reakcí myslím sám, nebu drtivá většina čitatelů.

  15. js
    20 června, 2011 at 10:43 am

    Ted som z toho hoci jaký zmetený.

    Říkáte, že nechcete nic uspěchat a přitom chcete vyhrát ME do 12 let. Takovou hlášku žádný trenér o 12letém žáku přeci nepronese.  Ale určitě nás o tom poučíte, mohu-li mluvit za nás „amatérské čtenáře“,  omlouváme se, že tomu nerozumíme.

  16. Jan Hofírek
    20 června, 2011 at 10:44 am

    divák – Spíše jste měl napsat „drtivá většina anonymních čitatelů“. Víte, ta „drtivá většina“ chodila kdysi na 1. máje mávat Husákovi pod tribunu. Ta „drtivá většina“ držela za komunistů hubu a krok. To, co dělá nebo říká ta Vaše „drtivá většina“ mne – s prominutím – vůbec nezajímá…

  17. ACFrehley
    20 června, 2011 at 10:45 am

    Tipoval bych, že jste syna rodili doma, neb zázemí kliniky a profesionálních lékařů – není v pořádku.
    Porod je totiž fyziologická záležitost.

    Jinak, nezlobte se, jsou na světě géniové, jako v básních třeba Rimbaud.
    Pokud je takový v šachu i Váš syn (pravděpodobnost není velká), pak ale konkrétně Vás vůbec na nic nepotřebuje.
    Jen přijde, citem bude tušit, kam postaví věžičku, kdy otevřít pozici, jak vyhrát složitou koncovku.

    Pokud není génius, bude mít s Vámi smutný život.

  18. Jan Hofírek
    20 června, 2011 at 10:49 am

    js – Omlouvat se nemusíte. Kdybyste ale znal startovní listinu ME, pak byste viděl, že vyhrát tam je zcela reálné…

  19. xm
    20 června, 2011 at 10:50 am

    Pane Hofírek………víc už perlit nemůžete. To co  dokážete sesmolit za bláboly je k neuvěření.

  20. Pane Hofírku
    20 června, 2011 at 10:51 am

    „Tehdy dosáhl Elo přes 2100 a mistrovství republiky do 10 let vyhrál 9/9. Přesto ho ani nenapadlo podceňovat soupeře a přeceňovat svou sílu; mimo malý český rybník byli lepší – Rjazancev, Naidič, Radžabov…“

  21. Luky
    20 června, 2011 at 10:52 am

    Můžete nám prosím sdělit své šachové curriculum vitae? Nikde jsem nenašel žádné Vaše partie. Zajímalo by mne, kde jste byl klubovým hráčem, jakou máte výkonostní třídu, kdy jste sehrál naposledy vážnou šachovou partii? Děkuji za odpověď.

  22. Jan Hofírek
    20 června, 2011 at 10:54 am

    ACFrehley – Rimbauda a Dickinsonovou jsem uvedl jako příklady z poezie. Již jsem psal v jednom z předchozích článků, že geniální jsou všechny děti. Ano, já syna učím šachy tak, aby se naučil učit se je sám. Aby – Vašimi slovy – uměl beze mne otevřít pozici, postavit věžičku, vyhrát složitou koncovku. Shodou okolností jednu takovou složitou koncovku vyhrál včera v Klatovech…

  23. Jan Hofírek
    20 června, 2011 at 11:00 am

    Pane Hofírku – Vůbec Vám nerozumím, jedním ze základních předpokladů úspěšné hry – což synovi často zdůrazňuji – je nepodceňovat soupeře a nepřeceňovat své síly. V tom jsme s p. Navarou st. naprosto zajedno. Proč pořád máte tendenci hledat v našich názorech nějaký rozpor?!

  24. Bond(James)
    20 června, 2011 at 11:34 am

    Co to tady zase řešíte za nesmysly. Je přece úplně irelevantní, jesli Benedikt vyhraje ME, nebo se někdy stane IM neřkuli mistrem světa. Především tu chybí srovnání – co by se s ním dělo, kdyby ho netrénoval jeho otec ale někdo jiný. Srovnání s jinými hráči je samozřejmě taky o ničem – každý se vyvíjí individuálně a svým tempem. Jediná podstatná otázka je – jesli to Benediktovi takto vyhovuje nebo ne. A jeho názor neznám, ale nepředpokládám, že by mu na tom cokoliv vadilo.

  25. pawn
    20 června, 2011 at 11:45 am

    Bond(James): Z hlediska kvality života Benedikta Hofírka a jeho spokojenosti s tím, co dělá, samozřejmě nemusí záležet vůbec na tom, jakým způsobem hraje šachy a jakým způsobem se v nich zdokonaluje. Na druhou stranu obecně u většiny lidí platí, že jsou spokojenější, pokud to, co dělají a čemu obětují nemálo času a námahy, dělají správně. Otec Jan je zjevně velmi útočný a namyšlený. já na něho již přes týden vůbec nereaguji, ale pokud prakticky všem šachistům říká, že jsou hlupáci, když se učí tak, jak je obvyklé a že on na to přišel, neudržel jsem se.  Je možné, že mladý Benedikt bude v budoucnu stále spokojen s tím, co mu otec o šachách říká, ale pokud platí to, co bylo objeveno za staletí, po která šachy existují, pak se musí buď také mýlit, nebo jeho „pomoc“ odmítne.

  26. Jan Hofírek
    20 června, 2011 at 11:46 am

    Bond (James) – Děkuji, myslím, že jste to řekl jasně a výstižně. Bohužel, hodně lidí sem chodí nikoli diskutovat, ale prezentovat své názory jako jedině správné a univerzální pravdy, přičemž každý, kdo jim oponuje, je vychloubač a amatér. A protože argumentační schopnosti těchto lidí nejsou nijak valné, většinou se nakonec uchylují k osobním výpadům a nadávkám.

  27. Petr Z
    20 června, 2011 at 11:54 am

    Jen pro informaci, jak dopadl B. Hofirek na MCR do 12 let druzstev v Klatovech vcera.

    2 x nula  (s Janskou ELO 1817 a s Nguyenem ELO 1829) Hofirek ELO 1980 a na turnaji mel perfo 1767. 

  28. IK
    20 června, 2011 at 11:58 am

    Prosim pane Hofirku uz o synovi nepiste. Pokud je inteligentni, uz nyni musi byt z Vas na nervy. Nechte ho hrat a nenicte ho prosim. Musi mu byt velmi trapne. Mozna, ze Vam to on nerekne. Tak to sdeleni nahrazuji ja :-). Jeste par clanku a stane se velmi prumernym. Vsichni si na nej zacnou ukazovat, coz uz se v Klatovech pry stalo.

  29. NN
    20 června, 2011 at 11:59 am

     Hlášky typu: vyhraje ME, porazí v zápase hráče 2200+ určitě Benediktovi nijak psychicky nepomáhají. Přiznám se, že Vaše jméno mi bylo ještě před měsícem naprosto neznámé, kategorie mládeže v ČR moc nesleduji. Po těchto článcích ale začínám sledovat, stejně jako spousta jiných, výsledky Benedikta a věřte, že až Benedikt třeba nevyhraje ME lidi se budou ptát proč a jak, vždyť jste říkal, že vyhraje… A spousta lidí bude sledovat každý Benediktův neúspěch aby to pak nezapomněl ve vhodnou chvíli vytáhnout na povrch. A podle mého názoru to může jít až tak daleko, že si jednou Benedikt třeba uvědomí, že ho to nebaví hrát, přičemž jakýkoliv úspěch lidé budou brát díky Vám jako samozřejmost a jakýkoliv neúspěch mu pak „otřískají o hlavu“… Neříkám, že Váš syn hraje šachy kvůli jiným, ale uvědomte si, že jej stavíte do situace, kde bude pod obrovským psychickým nátlakem… Pevně věřím, že Benedikt tuto diskuzi nečte…

  30. Jan Hofírek
    20 června, 2011 at 12:01 pm

    Petr Z – Máte pravdu, ale co tím vlastně chcete říci? Viděl jste průběh těch partií? A uvědomujete si, že rapid šach je něco úplně jiného než klasický šach s 2 hodinami na partii? Benedikt rapidy prakticky nehrává a přizpůsobit se tomuto rychlému tempu je dost těžké. Bleskovky nehraje vůbec, takže kdyby se nějakého turnaje zúčastnil, asi by skončil poslední…

  31. Jan Hofírek
    20 června, 2011 at 12:10 pm

    NN, IK – Nevím, co se „prý v Klatovech stalo“, já i syn jsme se setkali s milými a vstřícnými lidmi a kamarády, moc se nám tam líbilo. Jestli se někdo bude „nějak“ dívat na syna kvůli mým názorům, tak je to ubožák – s nikým takovým jsem se ale zatím nikdy nesetkal. Tedy – kromě této diskuse, kterou ti zamindrákovaní anonymní ubožáci zase zaplevelili. Ale na takové lidi já zvysoka… kašlu.

  32. Luky
    20 června, 2011 at 12:44 pm

    Opakuji otázku a prosím odpověď. Můžete nám prosím sdělit své šachové curriculum vitae? Nikde jsem nenašel žádné Vaše partie. Zajímalo by mne, kde jste byl klubovým hráčem, jakou máte výkonostní třídu, kdy jste sehrál naposledy vážnou šachovou partii? Děkuji za odpověď. PŘEDPOKLÁDÁM, ŽE NA JEDNODUCHOU OTÁZKU JSTE SCHOPEN ODPOVĚDĚT A KDYŽ CELÉMU SVĚTU PŘES VŮJ BLOG SDĚLUJETE ŠACHOVÉ KRŮČKY SVÉHO SYNA, NEBUDET MÍT PROBLÉM ANI SE SVOU OSOBOU.

    Jinak pan Navara se Vám zřejmě snažil sdělit, že přestože měl David ve stejném věku mnohem větší úspěchy než Benedikt, nikde velkohubě neprohlašoval, že David nějaké mistorvství vyhraje a místo toho se pokorně připravova. Pokora vám chybí a nejen ona.

  33. js
    20 června, 2011 at 12:46 pm

    KLATOVY.

    Zastal bych se Bena. Jel hrát za družstvo bez ambicí, ale se svým klubem. Zkusit to, překvapit jako celek, ne jako Ben. Ano, může se na to vykašlat, hrát si svůj turnaj na první šachovnici. Ale když prohráváte 1:4 nebo 0:5 s zápasovým bodováním, nejde se na to nedívat a pak ten zmar  při 0:5 nebo lámání za stavu 0:3 v rozhodující fázi partie se zaváháním promítne. Ano prohrál s mistrem EU a v životní formě hrající Jánské, sedm partií vyhrál, přestože se na další nejsilnější nedostal, kvůli výsledkům týmu (na to perfo opravdu nehleďme) . Třeba by s nimi prohrál ten den i v soutěži jednotlivců, třeba, možná, nevíme. No a co z toho závěr nedělejme.

     Na druhé straně pane Hofírku, když jste psal, jak by vyhrál Čr v rapidu, kam ho nepustili, jak ho vyhrál za rok, tak není možné si myslet, že za dalších 9  měsíců již rapidy neumí. I jiní ze špičky trénují a hrají  především na vážné partie. Po těch článcích bude čtenáře zajímat i výsledky rapidů, zde byl rapid trošku „delší“. Hra za tým, který oba zápasy vysoko prohrál a Ben to musel buď lámat nebo viděl beznaděj, je pravdivější odpovědí dotazujícím se.

  34. Jan Hofírek
    20 června, 2011 at 1:13 pm

    js – Jsem rád, že sem občas zavítá i rozumně diskutující člověk. S tím perfem máte úplnou pravdu – když třeba syn před časem vyhrál turnaj v Chomutově s perfem 2400, taky jsem z toho nedělal žádnou slávu. Včera hrála opravdu mimořádně dobře Jitka Jánská, je to skvělá šachistka s velkou budoucností, Benedikta jednoznačně přehrála. S Vanem udělal Benedikt v časové tísni jeden impulzívní tah, který se ovšem ukázal být rozhodující chybou. Celkově bylo v Klatovech mnoho zajímavých momentů – např. družstvo Durasu, hrající v pěti, neprohrálo ani jediný zápas – sedmkrát (!) remizovalo a dvakrát prohrálo. Myslím, že je dost kruté, když se o vítězi musí rozhodovat na základě druhého či třetího pomocného hodnocení – snad by se pravidla v tomto směru mohla nějak změnit.

  35. PM
    20 června, 2011 at 1:13 pm

    Já také pevně věřím, že Benedikt tyto diskuse nečte a není přítomen „velkohubým“ prohlášením pana Hofírka. Vůbec si nedovedu představit sebe na místě Benedikta v jeho věku. Také jsem byl ve 12 letech docela nadějným šachistou, také jsem měl trenéra pouze svého otce s výkoností tak 1. VT a bohužel jsem to nikam nedotáhl. Naštěstí s takovými nároky jako vyhrát ME apod. jsem nebyl konfrontován, přesto jsem byl pod velkým psychickým tlakem a jak říkám, být v situaci Benedikta bych to asi neustál a se šachama praštil..

  36. divák
    20 června, 2011 at 1:20 pm

    pod svojí fotkou se chlubíte, že syn je mistr ČR v rapidu a tady píšete, resp. obhajujete jeho mizerný výkon z Klatov- viz perfo větou: uvědomujete si, že rapid šach je něco úplně jiného než klasický šach?

    Že je zde drtivá většina proti vám vysvětlujete takto:Spíše jste měl napsat „drtivá většina anonymních čitatelů“. Víte, ta „drtivá většina“ chodila kdysi na 1. máje mávat Husákovi pod tribunu. Ta „drtivá většina“ držela za komunistů hubu a krok –

    Vskutku hodnotné věty.Flusání na zdejší šachovou veřejnost, zejména vidím-li vaši nulovou odbornost, chce velkou dávku sebestřednosti a namyšlenosti.Hnus velebnosti.

     

    Člověk, který nikdy nepochopil šachy tak, aby dosáhl výkonnosti nad 1800 si dovolí napsat :

    Domnívám se, že základní chybou, které se takřka všichni šachoví trenéři dopuštějí, je naprosté nepochopení samotné podstaty šachu, které sebou zákonitě nese i nepochopení metodiky jeho „výuky“  Nebo:

    Kvalitních šachových trenérů v naší zemi není mnoho. Těch špičkových pak ještě méně – vlastně pouze tři. Ti dva druzí jsou Evžen Gonsior a Alois Lanč…

    Už jsem to pochopil. Pane, vy jste KOMIK. Že si znás střílíte.Že ano.

  37. Jan Hofírek
    20 června, 2011 at 1:25 pm

    PM – O jakých velkohubých prohlášeních mluvíte? To je podle Vás lepší psát, že nemá význam na ME jezdit, že je tam moc silná konkurence, že to určitě vyhraje nějaký Ukrajinec nebo Bělorus…? Už jsem to říkal – zkuste se podívat na startovní listinu a řekněte konkrétně, kdo tedy podle Vás vyhraje… Jinak – syn pod žádným psychickým tlakem není, protože si z názorů lidí Vašeho typu nikdy nic nedělal. To jde úplně mimo něho – on prostě hraje šachy a hraje vždy na vítězství. Co je na tom tak nepochopitelného?

  38. Luky
    20 června, 2011 at 1:27 pm

    Takže mi neodpovíte?

  39. DR
    20 června, 2011 at 1:30 pm

     Prečítal som si všetky príspevky a nikoho zo zúčastnených pritom nepoznám, tak ako oni nepoznajú mňa. Ale rád by som stručne uviedol moju osobnú skúsenosť, ktorá možno pomôže. Vyhral som majstrovstvá slovenska do 8 rokov (nič prevratné:), vyhral som majstrovstvá slovenska do 10 rokov (10,5/11), vyhral som majstrovstvá slovenska do 12 rokov.S odstupom času (teraz mám 27 rokov) môžem povedať, že bez pomoci trénera, keďže som dokopy žiadneho nemal, iba sprievod. V tomto období som získal trénera (jeho elo cca 2300). Veľmi mi uľahčil cestu na jeho úroveň a v 17tich som mal elo cez 2300. Žiadna sláva, ale na vyhliadky na IM prirodzené. Prečo teda nemám ani IM? Lebo som nemal v tomto období trénera. Nemal mi kto povedať, aký je prirodzený ďalší rast, čo je v tomto štádiu dôležité a posunúť ma vyššie. Teraz už šach nehrajem. Kľudne som mohol prestať hrať v 17tich, pretože to ďalej nemalo význam (kariérny). 
    Po pár rokoch som sa rozhodol, že budem trénovať deti. Natrafil som na talentovaného chalana, ktorý za tri roky tréningu stal majstrom slovenska do 14 rokov, hoci predtým bol slabší ako deti, ktoré sa naučili hrať doma. Asi by nehral tak ako hraje teraz, keby si jeho otec myslel, že som nepotrebný pre šachový rast jeho syna ako to prezentujete vy.
    Češi sú v šachu omnoho lepší, neverím, že nemáte dostatok trénerov. Stačí si vybrať toho, ktorý vám a synovi bude vyhovovať. Bez trénera môže hrať len pre zábavu. Ale to nech sa radšej venuje škole 🙂

  40. Jan Hofírek
    20 června, 2011 at 1:37 pm

    divák – Pane Diváku, proč si myslíte, že 7/9 je mizerný výkon? – Já si nemyslím, že ta Vaše „drtivá většina“ zde diskutujících je reprezentativní vzorek „šachové veřejnosti“. To by to totiž s naším šachem muselo být opravdu moc špatné. Spíše sem  – nevím, z jakého důvodu – neustále chodí titíž zapšklí a žlučovití lidé, kteří – snad ze závisti – flusají (Váš výraz) kolem sebe. Mezi tyto lidi patříte i Vy, takže bych byl velmi vděčen za to, kdybyste nadále můj blog ignoroval. Pro Vás ho totiž nepíšu.

  41. Jan Hofírek
    20 června, 2011 at 1:39 pm

    Luky – Nezlobte se, ale s člověkem, který v mých článcích slyší „dupot bot SS“ komunikovat nehodlám.

  42. statistika
    20 června, 2011 at 1:41 pm

    Dejte prosím odkaz, kde syn uhrál perfo 2400, děkuji.Chess-results za rok 2010/2011

                                      turnaj                              perfo

    34. BADENER SCHACH OPEN 2010 C     1857

    7. Krtinsky sachovy turnaj                               1396

    Alfred Husek Gedenkturnier 2010                2105

    CZECH OPEN 2010 „DOPRAVNI STAV       2089

    Extraliga dorostu – Finále A 2                          1650

     

    Extraliga dorostu – Východ 201                       1963

    G-TEAM Open Novy Bor 20112. ro                  1918

    Krajský přebor mládeže do 14 l                       1545

    Memorial Jana Krejciho B Rajhr                     1757

    Mistrovstvi Ceske republiky ml                         1527

    Open Brno 20101. ročník meziná                    2129

    Open Praha 2011 – A10. rocnik                        2090

    OTEVRENÝ PREBOR BRNA MLÁDE?EMl     1482

    Trade Fair Chess Festival A                              1936

     

     

     

     

     

     

     

     

  43. statistika pro Luky
    20 června, 2011 at 1:45 pm

    výsledky člověka, který chápe šachy lépe, než většina trenérů a je , podle vlastních slov, jeden ze třech nejlepších trenérů u nás.

    1 6   Unger Martin Mag. 1845 AUT Wien-Floridsdorf 4.0 w ½
    2 10   Beck Lucas 1509 AUT Sk Wien-Ottakring 4.0 s 1
    3 5   Kirchthaller Norbert 1849 AUT Wien-Kaisermuehlen 4.0 w 0
    4 4   Mayer Peter 1899 AUT Hietzing/Fischer Wien 3.0 s 0
    5 12   Eshon Rimon 0 AUT   2.5 w 1
    6 7   Pillath Marcus 1753 GER   3.5 s 0
    7 14   Lesegang Gottfried 0 AUT   0.0 w 1

    perfo 1450

    1 10 NM Strobel Ferdinand Dkfm. 2047 AUT Ksv Boehlerwerk 3.5 s 0
    2 15   Pecha Martin 1829 AUT Dekron 3.0 w 0
    3 19   Kargl Leopold 1592 AUT Sk Wien-Auhof 2.0 s 1
    4 23   Albadri Samer 0 AUT   0.5 w 1
    5 13   Quere Alexandre 2025 FRA   4.0 s 0
    6 14 MK Wurdits Robert 1986 AUT Landesverband Wien 4.0 s 0
    7 16   Menezes Christoph 1801 AUT Sk Wien-Ottakring 3.0 w 0

    perfo 1682

    1 31   Kopkan Pavel 1845 CZE Prukopnik Brno 8.0 s 0
    2 37   Hnilicka Michal 1768 CZE Sokol Rudice 7.0 w 0
    3 47   Hosek Martin 1386 CZE Lokomotiva Brno 6.0 s 0
    4 50   Bartosova Veronika 1100 CZE Lokomotiva Brno 1.0 w 1
    5 41   Vojta Jan 1695 CZE nereg. 6.5 s 0
    6 46   Weber Tomas 1398 CZE Lokomotiva Brno 6.5 w 1
    7 26   Hyrs Martin 1928 CZE Duras Brno 6.5 s 1
    8 44   Svizensky Lubos 1636 CZE Vinohrady Brno 7.0 w 0
    9 48   Pribyl Radek 1285 CZE SK Tetcice 7.0 s 0
    10 43   Hala Pavel 1653 CZE Lokomotiva Brno 4.0 w 1
    11 55   Havlat Stanislav 1000 CZE nereg. 7.0 s 0
    12 52   Beroun Jan 1000 CZE G Bucovice 0.0 w 1
    13 49   Sach Tomas 1250 CZE Sokol Podmyce 7.5 s 0
    14 51   Bartos Pavel 1000 CZE Lokomotiva Brno 2.0 w 1
    15 19   Vesely Jaromir 2041 CZE Lokomotiva Brno 7.0 s 0

    perfo 1769

    1 13   Stanek Stanislav 2031 CZE SK Bydo Zakrany 5.5 s 0
    2 21   Sevcikova Marie 1605 CZE SK Duras BVK Brno 5.0 w 0
    3 25   Hofirek Benedikt 1100 CZE SK Lokomotiva Brno 2.0 s 1
    4 28   Gajdos Daniel 1000 CZE Jevicko 2.0 w 1
    5 15   Novak Jaromir 1930 CZE SK Lokomotiva Brno 5.0 s 0
    6 9   Sladek Vladislav 2073 CZE SK 64 Brno 5.0 w 0
    7 23   Zamecnik Ondrej 1250 CZE SK Lokomotiva Brno 4.5 s 0
    8 26   Horacek Petr 1100 CZE SK Kocianka Brno 4.5 w 0
    9 27   Nemec Jakub 1100 CZE Jiskra Otrokovice 0.5 s ½

    perfo 1691

     

     

  44. Jan Hofírek
    20 června, 2011 at 1:46 pm

    statistika – Chomutov, 14.11. 2009

  45. Jan Hofírek
    20 června, 2011 at 1:53 pm

    statistika pro Luky – Copak jsem někde tvrdil, že hraji dobře šachy? Neříkal jsem, že nejsem dobrý praktický hráč?

  46. vg
    20 června, 2011 at 2:09 pm

    Mel bych dotaz pro kohokoliv, kdo se vyzna? Jak se vlastne pocita performance na jednom turnaji?

    Zde je odkaz k prispevku 20.06.2011 13:46:42 | Jan Hofírek … tedy snad, misto i datum sedi.

    http://chess-results.com/tnr26993.aspx?art=1&rd=7&lan=5&m=-1&wi=1000

  47. Bůh
    20 června, 2011 at 2:10 pm

    Kristovy rány, vy jste buran!

  48. Anonym
    20 června, 2011 at 2:13 pm

    vg:  http://chess-results.com/tnr26993.aspx?art=9&lan=5&fed=CZE&snr=17

    to perfo je dané jen tím, že Benedikt ani jednou neprohrál. Kdyby měl remízu, je to hned tak 1800…  

  49. divák
    20 června, 2011 at 2:21 pm

    Chlubit se výkonem 2400 při 100% je hloupost, pane Hofírku, v tom případě se perfo nepočítá, nemá smysl, víte?

    Klatovy – mizerný výkon je perfo pod 1800.U hráče , jehož otec tlachá na webu něco o titulu na ME

    Statistika – protože šachová síla a schopnost trénovat někoho , řekněme nad 2100 spolu souvisí.

  50. nakoukneme
    20 června, 2011 at 2:46 pm

    Pane Hofírku mám ELO 1950 a sám jsem měl takové perfo již 4x, v tomto přípádě nemá totiž žadný smzsl perfo. A yrovna v tom turnaji bz takové perfo měl jakýkoliv hráč s ELO 1700+.

    Dále nesouhlasím s tím, že umění se nedá učit. Učitel je potřeba vždycky a třeba v superstar vidíme, jak finalisté roustou, když si je vezme do parády učitel. 

  51. PM
    20 června, 2011 at 3:04 pm

    Nejde o to, jestli si Benedikt něco dělá z názorů lidí mého typu. Mimochodem Vám oběma moc fandím. Spíše mám strach, aby Vašeho syna moc nedeprimovalo, když se mu nepodaří splnit cíle, které tu Vy pro něj trochu moc optimisticky veřejně prezentujete. Ale jestli mu to dokážete rozumně vysvětlit, že takové diskuse jsou pro Vás jen divadlo a většina Vašich názorů a tvrzení jsou zde určitou nadsázkou a Váš syn Vás už do té míry zná, že to moc vážně nebere, tak prosím.. Proti gustu..

  52. účastník Klatov
    20 června, 2011 at 3:38 pm

    Re: Co se to v Klatovech stalo?

    20.06.2011 12:10:02 | Jan Hofírek

    NN, IK – Nevím, co se „prý v Klatovech stalo“, já i syn jsme se setkali s milými a vstřícnými lidmi a kamarády, moc se nám tam líbilo.

    Ano, nevím co se v Klatovech stalo, ale byť jsem nehovořil s panem Hofírkem přímo, byl jsem přítomen jedné hromadnější diskusi a otec Bena je velmi milý, skromný a vstřícný člověk. Tak se vyjadřovali i jiní, kteří s ním hovořili. Zaslechnuto bylo na chodbě, jak mu někdo radí, jak sehnat na Evropu peníze a on za to moc děkoval. Prostě všestraná pohodička, jak píše p.Hofírek.

    Nevím, možná se mi vybavuje z fyziky o zákonu akce a reakce…….

  53. mladočech
    20 června, 2011 at 4:09 pm

    Pane na nebi to je vůl… a korunovanej !

  54. středočech
    20 června, 2011 at 5:09 pm

     Zdravím, v diskuzi u minulého článku jste mi odpověděl na otázku

    Otázka : Jak jste přišel na to, že jste jedním ze třech nejlepších trenérů u nás? V čem jste kvalitnější, než např. pan Jansa? V čem?

    Odpověď : Co se týká první otázky, je to na dlouhé vypravování, a navíc chci o tom postupně psát v dalších článcích

    Z dnešního článku tedy vyplývá, že Vaše trenérské umění tkví v tom, že jste synovi vysvětlil, že šachy jsou umění, nikoli sport.Spíše Poezie

    Dále do něho necpete poučky a netrváte na rychlém růstu (přesto zde tvrdíte, že vyhraje ME).

    A koncovky neučíte vůbec, ty se syn naučí sám z knížek. 

    Zajímavý systém. Třeba se pan Jansa po přečtení těchto metod začervená a přejde na tyto pokrokové způsoby tréninku.

     

    MM

  55. Jan Havlík
    20 června, 2011 at 5:15 pm

    nepřímo píšete, že se v tréninku věnujete zahájení (vycházím z toho,  že děláte opak toho co „trenéři“, kteří se (prý) zahájení nevěnují)… zajímalo by mě, jak synovi dokážete vysvětlit plán hry v jednotlivých pozicích, například kdy zahrát ve španělské průlom c6, kdy měnit jednotlivé figury… i v zahájení tedy necháváte synovi volnou ruku, aby se sám učil a naučil, nebo se řídíte knihami, které napsali „trenéři“? a pokud ano, není divné, že jste sice lepší trenér než oni, ale knihy píšou dobré (dokonce i pro Vás)??

  56. divák
    20 června, 2011 at 5:38 pm

    2 středočech a Jan Havlík. Teď vám p.Hofírek odpoví, ale , jako vždy, na něco jiného.

  57. Jan Havlík
    20 června, 2011 at 5:45 pm

    2 divák – já osobně očekávám odpověď, že jsem jej opět nepochopil, překrucuji jeho slova a podsouvám mu své myšlenky

  58. Jan Hofírek
    20 června, 2011 at 6:27 pm

    středočech – Syn se neučí koncovky z knížek, učí se je tak říkajíc „za pochodu“ při hraní partií. Do knížek se podívá tehdy, kdy něčemu nerozumí, bylo to ale myslím pouze jednou (Averbachovy věžovky). Domnívám se, že takovéto „samostudium“ koncovek je pro vývoj šachisty velmi důležité a přínosné (z dlouhodobého hlediska), rozhodně je pochopí lépe než ten, kdo se je učí z knížek. U zahájení tomu ale je přesně naopak, tam jsou „nabiflované“ varianty nezbytností.

    divák – Pane Diváku, předvedu Vám, jaké jsou Vaše myšlenkové pochody:

    Divák: „Můžete jmenovat turnaj, kde Váš syn měl perfo 2400?“

    Hofírek: „Chomutov 24. 11. 2009.“

    Divák:: „Chlubit se výkonem 2400 při 100% je hloupost…“

    Vy jste mně položil konkrétní otázku, já jsem Vám na ni konkrétně odpověděl a vy jste to pochopil jako vychloubání. Nevím, jestli je s Vámi možná rozumná diskuse…

    Jan Havlík – V zahájení se řídím většinou knihami, které napsali moudřejší a lepší než jsem já – Suetin, Tajmanov, Boleslavskij… Nikdy jsem neřekl, že jsem lepší trenér než oni.

  59. středočech
    20 června, 2011 at 6:35 pm

    Děkuji, na otázku, v čem jste lepší, než pan Jansa jste mi ani teď neodpověděl.

    Přečte-li si šachista Vaši odpověď , právem se zhrozí.To mi věřte.

     

  60. nakoukneme
    20 června, 2011 at 6:41 pm

    Pane Hofírek třeba v tomto příspěvku:

    20.06.2011 13:13:30 | Jan Hofírek

    js – Jsem rád, že sem občas zavítá i rozumně diskutující člověk. S tím perfem máte úplnou pravdu – když třeba syn před časem vyhrál turnaj v Chomutově s perfem 2400, taky jsem z toho nedělal žádnou slávu. 
     

    Tohle je jasné vychloubání, s tím turnajem by se nikdo nevychloubal, jelikož s perfem 2400 by ho vyhrála kdejaká 3.VT. 

  61. zdenda
    20 června, 2011 at 7:29 pm

    Nemůžu si pomoci, některá vyjádření autora blogu mi připadají stále protikladná.

    Např.: v minulém blogu – Mohu odpovědně říct, že můj syn – ve smyslu toho, jak se toto slovo obvykle používá – rozhodně talentovaný není a že jeho šachové úspěchy jsou „zapříčiněny“ jen a pouze jeho pevnou vůlí, cílevědomostí, pracovitostí a možná i tvrdohlavostí, s níž jde za svým cílem a že namísto označení „supertalent“ by se mnohem spíše hodilo slovo „superdříč“.

    a v aktuálním – Jedním z atributů (a troufám si říci fundamentálním) šachů je to, že jsou uměním. Tedy nikoli hrou, matematikou, vědou, sportem…, ale právě uměním, což pochopitelně zcela mění náhled na jejich „výuku“ či „trénink“. Copak je možné umění natrénovat?

    Co s tím, pomůže mi někdo?

  62. divák
    20 června, 2011 at 7:45 pm

    Zase a znova záměrně uvádíte nepravdy, tedy lžete.

    Moje otázka, kde váš syn uhrál perfo 2400 byla pouze reakcí na vaše chlubení z 13:13:30 a vycházela z údivu, kdy vám statistik vypsal perfo syna za poslední 1,5 roku a žádné se zminované hodnotě ani  zdaleka nepřibližovalo, naopak, většina jich byla pod 2000. Okamžik, kdy mě citujete je další z řady vašich manipulací, protože citujete jen část vytrženou, jak jinak, z kontextu, tak aby se vám hodila do krámu a zkreslila fakta   

    Já jsem psal:Chlubit se výkonem 2400 při 100% je hloupost, pane Hofírku, v tom případě se perfo nepočítá, nemá smysl, víte?

    Vy mě citujete : Chlubit se výkonem 2400 při 100% je hloupost..

    Tedy záměrněně překrucujete smysl mé věty.

    To je velmi nízké, nedůstojné, nemyslíte? A pak mi, po takovém divadélku napíšete, že se mnou není možná diskuze

    Toto je přesně způsob obhajoby vašich metod.Lež, překrucování faktů, popř. neodpovídání na otázky, označování většiny za lůzu, nebo za zapšklé jedince, kteří nic nedokázali.

  63. Jan Hofírek
    20 června, 2011 at 9:00 pm

    zdenda – V čem konkrétně vidíte rozpor nebo protiklad?

  64. Štěpán
    20 června, 2011 at 9:12 pm

    Už jsem si chtěl dát od tohoto blogu pauzu, ale zvědavost mě přemohla a já jedním okem nakoukl…

    Pane Hofírku, čte Ben Vaše články a diskuze pod nimi (případně i na NSS)?

    Jestli ano, jaký na to má názor (články a hlavně DISKUZE)…? Takový  nebo takový?

    Šachy, jak je podáváte v článku, to je pro mě obyčejná kavárna. Kdejaká vycvičená opice toto dokáže porazit. Z toho si nemusí dělat hlavu ten, kdo šachy hraje pro zábavu. Ale pokud věříte tomu, že vrcholový šach v 21. století je uměním, pak hodně štestí… Vrcholový šach je spíše špatně zaplacenou teoretickou matematikou nežli něčím, co se byť jen vzdáleně podobá umění… Nejvyšší titul s posunováním figurek citem bude nejspíš ten z mistrovství Evropy s omezením do 1800 ela…

  65. Anonym
    20 června, 2011 at 9:12 pm

    Pan hofirek sachy hrat neumi, protoze jim nerozumi. Viz hluboke analyzy synovych partii. Vetsinou si clovek uvedomuje, jak je jeho pochopeni limitovane (a mozna cim vic toho vi, tim vic vi, jak je hra slozita). Pokud ma ben rozum v hlave (a zjevne ma), tak se za otce musi stydet. 

    Clanek fakt blabol. Sachy jsou nejen umenim, takze trening na miste. I umelci makali a trenovali, aby podporili svuj dar.  Na radu veci clovek prijde sam (se ztratou casu), spousta mu jich ale nedojde. Je Ben natolik genialni aby nejen poznal sve slabe stranky, ale prisel na to jak je odstranit  (v konecnem case)? Pobavili lamentace na grunfeldkou, kdyz Bena ucil Alechinku.

    Sachovy ignoratn + porucha sebehodnoceni + breptavost.

     

     

  66. zdenda
    20 června, 2011 at 9:23 pm

    –Jan Hofírek – rozpor vidím v tom, že:

    1. „šachy jsou uměním, umění nelze natrénovat, tudíž šachy nelze natrénovat„

    2. „můj syn dosáhl svých ůspěchů pouze cílevědomostí a pracovitostí“

    Dohromady to smysl nedává. Pokud šachy natrénovat lze, tak první věta neplatí, pokud je natrénovat nelze, tak neplatí druhá věta. A jak je známo, třetí možnost neexistuje (alespoň v dvouhodnotové logice).

    Chápal bych, kdybyste se snažil nalézt nějaký kompromisní přístup, ale vy tvrdíte obě věty (mnou parafrázované), zcela kategoricky a naráz.

    Předpokládám, že vaším cílem není si záměrně protiřečit, ale nemohu přijít na to, co vlastně chcete říci.

  67. zdenda
    20 června, 2011 at 9:24 pm

    (a u slova „úspěchů“ si představte ú, nikoliv ů) 🙂

  68. Štěpán
    20 června, 2011 at 9:34 pm

    zdenda: souhlas, v prvních článcích pan Hofírek tolik mluvil o pracovitosti a píli, teď zas trénink naprosto zesměšnil a rozhodl se „spěchat pomalu“ a znovu vynalézt kolo. Logika s tím má problém určitě, uvidíme ale, jak toto vysvětluje hoflogika

  69. divák
    20 června, 2011 at 9:52 pm

    hoflogika

  70. Jan Hofírek
    20 června, 2011 at 10:00 pm

    zdenda, Štěpán – To, že šachy není možné „natrénovat“, jsem pochopitelně nemyslel tak, že by člověk nebyl schopen dělat v nich „pokroky“ pomocí „tréninku“. Moje tvrzení, že šachy není možné „natrénovat“, je myšleno ve smyslu nemožnosti absolutního „pochopení“ šachu, tj., že nikdo nikdy nedospěje do stadia, kdy by mohl říci, že už šachům absolutně „rozumí“. Šachy prostě vždycky budou skrývat „tajemství“, tzn. „tréninkem“ je nikdy „nepochopíme“. Samozřejmě, že ani „uměním“ je nikdy „absolutně“ nepochopíme, ale rozhodně se jejich pochopení takto více přiblížíme. Ostatně – nepovažoval např. Aljechin šachy za umění a sebe za šachového umělce? Kdyby takto k šachům nepřistupoval, nikdy by podle mne Capablanku neporazil.

  71. divák
    20 června, 2011 at 10:08 pm

    A  které odvětví lze natrénovat tak, aby bylo možno řící, že mu člověk absolutně rozumí?

  72. Kuba
    20 června, 2011 at 10:24 pm

    Stojím si za svým názorem z minulého blogu, pan Hofírek má zodpovědnost a nese následky, takže dobré rady asi nejsou na místě. NICMÉNĚ když to všechno čtu, je mi smutno a dobrou radu dát musím – jestliže ji pane Hofírku nechcete, nečtěte dále.

    Vaše názory považuji za příliš rigidní a měl byste se nad protinázory v diskuzi více zamýšlet – dokud jsou.. A mám-li dodat jednu svou myšlenku, nejlepší ukazatel porozumění šachu je rating. Má-li hráč A výrazně menší rating než hráč B, velmi pravděpodobně se svěřenec více naučí od B. Jaký máte rating (případně, na jaký byste se cítil)?

  73. Marokánská břišní tanečnice
    20 června, 2011 at 10:36 pm

    Ten pán se královsky baví centrální pozicí pozornosti tolika lidí. Píše totálky, co věta, to perla. Našinci vaří krev. Líčí to jako svůj protiproudý geniální objev. Se slovy pohazuje vidlema jak s hnojem, bodře se u toho pochechtává. Já ho obdivuji. Pancéřovaný žaludek uprostřed nestoudné mysli. Až tyto vlastnosti dokáže správně navléknout, sežene z fleku škváru klidně na zápas o mistra světa. Slyšel jsem, že Ben je OK. Pozoruhodná situace.

  74. PV
    20 června, 2011 at 11:03 pm

    Takže si to shrňme, Hofírek odpovídá pouze na to co chce. Hofírek st. je třetí nejlepší trenér v zemi a sebe vytrénoval sotva na třetí třídu. Takže to znamená, že Benedikt je talentovaný, což Hofírek st. odmítá s tím, že je pracovitý. Zároveň to znamená, že Hofírek st. je blbec a šachu nerozumí, tudíž umí pendrek trénovat. Ale dost již, nechci v této diskuzi, kde se každý sklání před umem Hofírka st. nějak vyčnívat. Jinak já jsem měl jednou perfo 3000, porazil jsem v simultánce 15 dětí bez ela. Já vím, že to není nic extra, ale perfo je perfo.

  75. Štěpán
    20 června, 2011 at 11:09 pm

    Jan Hofírek: zajímavé vysvětlení, z článku jsem to nepochopil, takže díky za upřesnění. Tréninkem se z nikoho opravdu nestane 32 kamenová „endgame“ tablebase, takže souhlasím… Mohu se ještě zeptat na následující:

    0. Chcete jako trenér dosáhnout více úspěchů na poli výsledků, nebo na poli spokojenosti svěřence se svou hrou?

    1. Jak jste z pozice nepraktického šachisty a trenéra jediného svěřence přišel na to, že analytický přístup k šachu je horší než ten umělecký (z pohledu výsledků)?

    2. Kde berete jistotu, že skoro všichni trenéři trénují tak špatně, jak tu podáváte (a vy pak správně děláte pravý opak toho, co dělají oni)?

    3. Co Vás vede k tomu, že tuto dobu srovnáváte s dobou Aljechina? Jaké máte zkušenosti například s tím, co to například znamená stát proti precizní počítačové přípravě?

    Pokud chcete na otázky 1 a 2 odpovědět, že za Vás mluví výsledky, pak mi prosím vysvětlete, kdo trénovat těch 1507 aktivních a 1990 neaktivních hráčů s vyšším ratingem (v ČR) než má Ben. Jinak se prostě jen chlubíte vládou nad slepými a to adeptovi na mistra Evropy moc nesluší… A pokud chcete na otázku 3 odpovědět tak, že proti těmto dokonalým přípravám běžně bojujete svým uměleckým pojetím, pak věřte, že nevíte, o čem mluvím… Nabiflovaní roboti Vás smetou ze šachovnice dřív, než se k ní pořádně posadíte…

  76. bz
    21 června, 2011 at 12:10 am

     Pan H je ideovým souputníkem pana PhDr und Phdr und Mgr und Mgr Laholy ve víře i šachu. Ještě pár dílů a zbastlím nějaký generátor hofírkovských textů. Jsem si jistý že pokud půjde smyslplnost tak můj výtvor půjde jen těžko odlišit od živého originálu.

  77. divák
    21 června, 2011 at 6:19 am

    Štěpán.

    Situace je naprosto logická a není důvod čemukoli se divit. Nikde není rozpor.

    I v odpovědích p.Hofírka je jasná logika.On svým větám věří, považuje je za správné. Naprosto logicky. Vychází z jeho neznalosti šachu, jako celku, koncovek, taktiky, harmonie figur. Zná klišé, které zná každý hráč kolem 1600 Elo a přes svou nabubřelost je přesvědčen, že kvůli výsledkům jeho syna jsou jeho metody správné. Syn však vyhrává proto, že trénuje (ikdyž částečně špatně) daleko víc, než ostatní v jeho kategorii a zatím mu to stačí.

    Pak vznikají takové bláboly, jaké tady čteme. Celá tahle komedie je logická, nehledal bych v ní nějakou zákeřnost, hloupost, ale jen totální neznalost, nabubřelost a aroganci.Proto odpovědi na vaše otázky budou ve stejném duchu jako veškeré odpovědi doposud 

  78. Jan Hofírek
    21 června, 2011 at 8:04 am

    Štěpán – 0: Pokud otázku kladete takto, pak samozřejmě chci u syna dosáhnout především toho, aby byl spokojený se svou hrou. Výsledky přece často závisí na mimošachových faktorech. Byl snad např. Spasskij v Reykjavíku “horším“ šachistou než Fischer? Podle mne nikoli, ale nedovedl reagovat na Američanovy provokace. Byl Karpov  v r. 1984 „slabším“ hráčem než Kasparov? Domnívám se, že nebyl, ale jeho tělesná konstituce mu prostě nedovolovala sehrát půlroční zápas… Pokud bychom přihlíželi pouze ke „sportovním“ kritériím, tedy „výhra, prohra, remíza“, vůbec nezjistíme, jak který hráč šachům „rozumí“. Mimochodem – mezi synovými nejlepšími partiemi je mnoho těch, které prohrál…

    1. Já nediskutuji v kritériích „horší – lepší“. Dokonce připouštím, že analytický přístup může být z hlediska „výsledků“ mnohdy „lepší“ a „efektivnější“. Nikdy ale z hráče neudělá „šachového umělce“, nýbrž vždy jen „cvičenou opičku“, která bude mít „výsledky“, aniž šachům „rozumí“. Zeptám se Vás ale jinak: Co myslíte, rozuměli šachům lidé jako V. Korolkov, A. Troickij a řada jiných fenomenálních skladatelů? „Výsledky“ v praktické hře neměli, přesto si myslím, že šachům rozuměli. A “musí“ být vynikající skladatel např. dvojtažek špatným trenérem jen proto, že není dobrým praktickým hráčem? A bude mimořádně „silný“ praktický hráč s ELEM 2800 automaticky také „mimořádně silným“ trenérem? Co se týká mne, myslím, že šachům „rozumím“ a že jsem i dobrým trenérem, i když šachy hrát „neumím“, tj. nemám „výsledky“, stejně jako neměl „výsledky“ Karel Bruckner (hrával jen 2. ligu), ale jako trenér „výsledky“ měl…

    2. Protože šachům „nerozumí“ ve smyslu jejich umělecké podstaty. Jde jim o „výsledky“, nikoli o „porozumění“. Za „nejlepší“ trenéry jsou přece považováni ti, kdo své svěřence „dovedli nejvýš“. Zkusil ale už někdy někdo zjistit, zda tito „trenéři“ jsou schopni např. složit dvojtažku nebo studii?

    Kuba - “Nejlepší ukazatel porozumění šachu je rating.“ Domnívám se, že jste totálně „mimo“.

     

  79. Anonym
    21 června, 2011 at 8:09 am

    Bruckner hrál druhou ligu, Hofírek se nevzmohl ani na krajskou soutěž.

  80. Bond(James)
    21 června, 2011 at 8:25 am

    Jenom taková poznámka na okraj – většině lidí asi nedochází rozdíl mezi pojmem znalost a porozumění. Znalost nějakého faktu ještě neznamená, že danému problému rozumím – určitě většina lidí zná vzoreček

     

    Ovšem ruku na srdce, kolik lidí dokáže tento vzoreček logicky odvodit?

    Čili to asi myslí p.Hofírek jako rozdíl mezi nabiflovanou znalostí (ať už v zahájení nebo v koncovce) a sklutečným porozuměním šachu.

  81. Bond(James)
    21 června, 2011 at 8:29 am

    Sorry, operace Ctrl+C -> Ctrl+V se nepovedla, myslím vzoreček pro hledání kořenů kvadratické rovnice

    X1,2 = (-b +- sqrt(b^2 – 4ac)) / 2a

  82. Jan Hofírek
    21 června, 2011 at 8:48 am

    Bond(James) – Díky za zajímavou rovnici. Možná bych zmínil povzdech G.W.F.Hegela, který jednou řekl: „Ze všech mých studentů mně rozuměl jen jeden. A ten mne nepochopil.“

  83. js
    21 června, 2011 at 8:50 am

                                                      A CO TAHKLE NÁVRH ŘEŠENÍ:

    Pane Hofírku, dobrá, píšete o šachové psychologii. Souhlas, to je důležité. Neznám Vás, ale připustím, že o tom něco můžete vědět. Sportovci, šachisty nevyjímaje, mají týmy lidí na přípravu. Ben je ještě malý, máte omezené finance. Přesto, co takhle: Budete v týmu se zkušeným trenérem. Budete se starat o tu část psychologie. Jak píšete, prostě aby měl lepší výsledky než to co může umět a ne naopak, což jak píšete, se stává jinde. Zkušený trenér mu bude ukazovat tu strategii šachu a další, prostě ty odborné věci s figurkami. A aby tomu sám rozuměl, měl by alespon ty hráče s 1.VT porážet. Což je jaksi podmínka nutná – základní (moc se omlouvám, neuražte se, kterou Vy přeci jen tak trošku nesplňujete), samozřejmě ne plně postačující. 

    Myslím, že by to mohlo fungovat a Vy byste pak o tom mohl napsat, že ne jen o znalostech na šachovnici úspěch je, ale že jde i o jiné věci. Není to měřitelná veličina, jistě by i to rozproudilo diskusi, ale mnozí by se přidali na vaší stranu a nebo, což je ještě podstatnější, opravdu konstruktivně by diskutovali.  

  84. Kuba
    21 června, 2011 at 8:53 am

    „Myslím si, že jste mimo“ . Hezké, kdo se mnou nesouhlasí, je mimo – to chce ironický potlesk. Nestačí napsat, že máte jiný názor (což jsem vlastně věděl)..

    Stejně jako asi většina diskutujících si myslím, že jste poněkud mimo Vy. Jestliže nepřijímáte myšlenku, že každý hráč, který má v přepočtu o 400 a více ELO bodů větší sílu než Vy, rozumí (ne ve smyslu cvičených opic, ale ve smyslu Bond(James)) šachům lépe (napsal bych i 200, ale 400 pořád dává dostatečnou rezervu, např. se tam jistě vejde Štěpán  ), chápu, že se cítíte víc jako oběť nespravedlivých nařčení, než jako amatér, který by si měl nechat poradit od mistrů (a místo toho je nabubřele poučuje). Myslím však, že jste to druhé.

  85. zdenda
    21 června, 2011 at 8:54 am

    Já myslím, že ten, kdo šachu nejlépe rozumí, dosahuje nejlepších výsledků, tzn. poráží ty, jejichž porozumění je menší. Odrazem toho je potom rating, který ukazuje výkonostní poměr mezi hráči, čili ten, co tomu nejvíc rozumí, má nejvyšší ELO. U dětí to pochopitelně neplatí, ty jsou před svým ratingem obvykle výkonnostně napřed.

    Nevím, jaké jiné kritérium by mělo být průkaznější. POkud se někdo domnívá, že šachu nadmíru rozumí, ale své porozumění nedovede převést do praktického použití ve hře, pak je mu porozumění k ničemu.

  86. nakoukneme
    21 června, 2011 at 9:11 am

    zdenda:Nesouhlasím do výsledku v partiích se hodně projevuje psychika a pokud ji má někdo špatnou, tak může mít daleko horší výsledky a pak při analýze s ním poznáš jakou skutečnou má sílu. 

  87. Jan Hofírek
    21 června, 2011 at 9:13 am

    zdenda – A co když to porozumění šachu nepřenese do praktické hry, ale do skládání šachových úloh? Nebo do trénování?

    Kuba – Myslím, že to řekl Kramnik: “Čím více šachy studuji, tím méně jim rozumím.“ Co se týká toho Vámi preferovaného ratingu – myslím, že jsem o tom psal již v odpovědi p. Štěpánovi, takže jsem to nechtěl opakovat.

  88. Jan Hofírek
    21 června, 2011 at 9:20 am

    nakoukneme – Máte pravdu, např. Polugajevskij měl na „víc“, ale po psychologické stránce šachy natolik „nezvládal“. U syna hraje např. velkou roli prostředí, kde se hraje – v přetopeném sále např. vždycky hraje hůře. Jednou mi řekl, že by nejraději hrával šachy na severním pólu, ale to je poněkud nerealistické a asi také nerealizovatelné.

  89. Štěpán
    21 června, 2011 at 9:29 am

    Jan Hofírek: Pak věřím tomu, že v něčem můžete patřit mezi 3 nejlepší šachové trenéry v zemi, pokud na měřící stupnici nejsou výsledky… Chcete nad šachem spíše filozovat a (když to řeknu přeneseně) odvozovat základní vzorce pro kdejakou kvadratickou rovnici, vymýšlet znovu teorii Sicilksé i stovky základních teoretických koncovek… To je fajn mozkový trénink, nicméně ve sportu, kde se na vyšší úrovni dnes už spíše „běhá“ nežli vymýšlí…

    Jinak co si myslíte o tom, když nedokážu odvodit výpočet pro kořeny kvadratické rovnice z ničeho, ale při znalosti výsledku už jeho odvození zvládnu? Znamená to, že tomu ve výsledku rozumím méně než ten, kdo to vymyslel úplně od nuly? Je to standardní postup mého tréninku, nic nevymýšlet ale všechno pochopit, je to rychlé, efektivní a zcela postačující… Ale v každém případě se budu těšit, že až vynaleznete kolo a na turnaji se náhodou s Benem potkáme v prvním kole u šachovnice, že mu budu moci ukázat, kde mohl být, kdyby si jeho otec připustil, že existuje motorka…

  90. Štěpán
    21 června, 2011 at 9:35 am

    Jan Hofírek: Jinak ta jména mi nic neříkají, těžko říct, jak šachu rozuměli… Ale Fisher byl určitě lepším hráčem…

  91. Anonym
    21 června, 2011 at 9:42 am

    To je neuveritelne

    Pane Hofirku, ptate se
    Co myslíte, rozuměli šachům lidé jako V. Korolkov, A. Troickij a řada jiných fenomenálních skladatelů? A “musí“ být vynikající skladatel např. dvojtažek špatným trenérem jen proto, že není dobrým praktickým hráčem?

    Jinde zas pisete, ze
    Vy a Igor Stohl nemate trenerske skoly, protoze ty nic neznamenaji

    Zmineni panove jiste sachum rozumi, a jasne to na nejakem poli prokazali. Napr Stohl je trener A velmistr.  Mam podezreni, ze i vyborny sachovy skladatel by mel nemalou sachovou silu, neverim tomu, ze jen skladali sachy aniz by zaroven hrali, byt jen pro poteseni. Muzete prosim doplnit nasledujici? Jan Hofirek je 2 vykonostni trida A ……(doplnte prosim). Pripadne prosim okomentujte. Jste opravdu fenomen, ktery nechapu.

    Jinak vam vase publikovane rozbory synovych partii pripadaji jako dukaz pochopeni hry? Takhle jsem rozebiral, kdyz mi bylo cca 12. Nemyslim tim hustotu komentaru, ale jejich pripadnost, vyber kritickych bodu partie….

    Mimochodem k tomu poznani, ze Spaskij nebyl horsi sachista nez fisher jste dospel samostatnou analyzou jejich partii nebo jste to zas nekde precetl? Ja se nemuzu zbavit dojmu, ze nam tady nekdo bez hudebniho sluchu rozebira nuance tvorby velkych skladatelu.

     

     

     nechape, ze je tak max 2 vykonostni trida a tecka. Tj. ne skladatel, ne velmistr…. A z toho, co o sachach pise je jasne (viz rozbory partii jeho syna), ze

  92. MB
    21 června, 2011 at 9:47 am

    Teď už to chápu: Kramnik: “Čím více šachy studuji, tím méně jim rozumím.“ Jen si nejsem jistý, že z té věty vyplývá, že když jste šachy nestudoval, tak jim vlastně rozumíte 😀

  93. Anonym
    21 června, 2011 at 9:47 am

    jo jeste,

    pri jake hranici Benovi vykonnosti jste ho ochoten predat nekomu, kdo je znamy trener pripadne vyborny praktik?

    2000, 2100,2300,2500,2700? Nechate Bena si vybrat jestli s Vami nebo nekym jinym?

     

  94. Jan Hofírek
    21 června, 2011 at 9:49 am

    Štěpán – Vám nic neříká jméno Alexej Troickij? To je stejné, jako kdyby nějaký hudebník řekl, že mu nic neříká jméno Mozart. Teď jste se opravdu pěkně „odkopal“. Ale svým způsobem máte vlastně pravdu – Karel Gott je určitě lepším zpěvákem než Beethoven…

  95. Anonym
    21 června, 2011 at 9:55 am

    Hofirek – Vy neumite udelat malou rosadu? Teď jste se opravdu pěkně „odkopal“.

  96. Anonym
    21 června, 2011 at 10:06 am

     Pane Hofírku, umí váš syn udělat průlom, ví, co to je? A naučil jste ho standartní schéma, jak matovat koněm a střelcem? A umí tu fintu s obětí střelce na h2/h7 a následným Jg5, kterou malé děti často přehlížejí? Já sice vím, že tohle vše se dá vymyslet v partii, ale přeci jen by tím získal nějaký čas navíc. A jestliže bude někde na turnaji a některou z těchnto věcí přehlídne, tak to bude mezi účastníky této diskuze opravdu trapas…

  97. Jan Hofírek
    21 června, 2011 at 10:08 am

    Štěpán – Pane Štěpáne, umíte skládat dvojtažky? Já jsem jednu takovou geniální dvojtažku složil. Syn ji vyřešil za půl hodiny, Vy to jistě zvládnete za 10 minut. Jste přece praktik, ne? Takže: Bílý: Kf6, Va4, Pg5,g6, g7 Černý: Kh5- Bílý táhne a dá druhým tahem mat. 

  98. Štěpán
    21 června, 2011 at 10:15 am

    Jan Hofírek: A proč bych ho měl znát? Asi jsem ho někdy zahlédl pod diagramem v nějaké učebnici koncovek, ale to je vše. To druhé jsem neslyšel nikdy. Mě skladební šach nezajímá, je to zajímavá disciplína, ale to je i golf, kulečník nebo paragliding… Co to má společného s praktickým šachem? Tvrdíte, že jste v podstatě nejlepší trenér v ČR, ale vlastně do dnes jste pořádně neřekl, v které disciplíně.

  99. Anonym
    21 června, 2011 at 10:21 am

    Pg5? To je střelec? Já se nechci do nikoho opírat, jen znám jenom českou a anglickou notaci…Jinak až se dozvím, co to je, hecnu se a zkusím to vyřešit rychleji jak Benedikt 😀

  100. Štěpán
    21 června, 2011 at 10:23 am

    Dvojtažka? Geniální? A mohu si vedle postavit na šachovnici pozici, ve které je skutečně možné dát mat ve dvou tazích? Jestli to jsou Holanďany, taky zvládnu, ale v této pozici (z pohledu praktického šachisty) mat 2. tahem není. Záleží, který fakt o pozici jste mi záměrně zatajil…

  101. Jan Hofírek
    21 června, 2011 at 10:24 am

    Ne, to je pochopitelně pěšec. Tak se to přece píše…

  102. Anonym
    21 června, 2011 at 10:27 am

     Před pěšcem se nepíše nic :). A když už, tak P: g5,g6,g7. Takto mě to zmátlo.

  103. Jan Hofírek
    21 června, 2011 at 10:27 am

    Štěpán – Zkuste se na to podívat jinak než pohledem praktického šachisty. Třeba filosoficky…

  104. Štěpán
    21 června, 2011 at 10:30 am

    To jako chcete, abych bílýma figurkama zmatoval bílého krále???

  105. pawn
    21 června, 2011 at 10:30 am

    Já jsem řešení nenašel, pokud P g5, g6, g7 jsou pěšci. Moc tahů v té pozici není. Buď král uteče přes 4. řadu, nebo sebere pěšce, v každém případě bez matu v následujícím tahu. Při tazích Vb4-f4 je hned pat, stejně jako při jakékoli proměně. Možná jste udělal chybu při zadání. Každopádně umíte také složit normální dvojtažku, nebo vše co děláte musí být geniální?

    Jinak pro diskutující: Co takhle tuto diskuzi (mlácení prázdné slámy) již ukončit a počkat si až, zda pan Hofírek zase začne poučovat všechny ostatní a řekne si o nový nášup?

  106. Jan Hofírek
    21 června, 2011 at 10:32 am

    Štěpán – Ne, máte dát bílými figurkami mat černému králi.

  107. Anonym
    21 června, 2011 at 10:33 am

     Tak já tam tedy žádnou dvojtažku taky nevidím. Můžete nám prozradit řešení? 🙂

  108. Anonym
    21 června, 2011 at 10:34 am

    Naslepo, a nevidim.

  109. Wittus
    21 června, 2011 at 10:34 am

    Ja bych řekl, že bílý pěšce promění v černého krále, kterého zmatí v dalším tahu

  110. Aleš
    21 června, 2011 at 10:34 am

    No mě napadlo to, co je známo z různých žertovných úloh, tj. místo tahu otočení šachovnice o 90 stupňů. Pak má černý jediný tah králem a dostane mat na první řadě.

  111. Jan Hofírek
    21 června, 2011 at 10:35 am

    pawn – Zkuste ještě popřemýšlet – syna to jednoduché řešení také „trklo“ až po půlhodinovém hloubání…

  112. pawn
    21 června, 2011 at 10:35 am

    Tak to potom je něco zcela jiného z toho filosofického hlediska (To jako, že třeba otočím šachovnici – pak to řešení má, nebo si budu představovat na h6 nějakou imaginární filosofickou veličinu, kterou pěšcem vezmu?). Geniální 🙂

  113. Anonym
    21 června, 2011 at 10:35 am

    jako že nasadí černého krále??? pak to sice dvojtažka je, ale ne šachová…

  114. Jan Hofírek
    21 června, 2011 at 10:36 am

    Aleš – Se šachvnicí se přece nepohybuje…

  115. Štěpán
    21 června, 2011 at 10:39 am

    Evidentně se každý věnujeme jiné disciplíně… Nevím, proč si myslíte, že vyhrajete ME v praktickém šachu, ale zase lepší, než odcestovat na ME v boxu, tam by špatné zhodnocení synových schopností asi bolelo víc…

  116. Anonym
    21 června, 2011 at 10:41 am

    panta rei

  117. Wittus
    21 června, 2011 at 10:42 am

    Šachová ne, ale filozofická 🙂 Pamatuji si nějakou žertovnou úlohu z dětství, už nevím kdo to složil, ale stavěla se černá figurka místo bílé. Šlo a malou kritiku pravidel, protože v pravidlech bylo, že hráč může proměnit pěšce v jakoukoliv figuru krom krále, nic o barvě tam nebylo. Nevím samozřejmě jestli je moje řešení správné, třeba tam bude něco hlubšího.

  118. aa
    21 června, 2011 at 10:45 am

    Podle současných pravidel, ze mění na figuru stejné barvy :), takže toto již nemůže podle pravidel fungovat.

  119. Anonym
    21 června, 2011 at 10:45 am

     Ale jestliže by byl Pg5 jezdec, tak tam ta dvojtažka je, takže ten můj dotaz nebyl úplně od věci 😀 A určitě jste neudělal chybu v zadání (tedy v zadání, co je napsané zde?). Takto tam ta dvojtažka totiž s běžnými pravidly opravdu není. 

  120. Anonym
    21 června, 2011 at 10:47 am

    Je to genius! Trener a Skladatel! (a sachy se snad do priste douci).

  121. Anonym
    21 června, 2011 at 10:52 am

     Vypadá to, že pan hofírek právě zjistil, že tam má chybu, a tak radši neodepisuje….jako vždy. A my chudáci tu jsme všichni natěšení na to řešení…

  122. Anonym
    21 června, 2011 at 10:57 am

     A taky právě dosáhl svého cíle, nejprve tu trávíme den vyvracením jeho názorů a teď tu publikoval imaginární dvojtažku, která některým z nás bude až do večera ležet v hlavě 😀 (jsme přece šachisti, žejo…). A už vím specializaci pana Hofírka-je to profesionální žrout času.

  123. js
    21 června, 2011 at 11:03 am

    Profík ví, že bílý táhne a dá mat druhým tahem je dvojtažka. Laik by si mohl myslet, že trojtažka (1+2).

    To tahle jednou si lámu hlavu s dvojtažkou v časopise, p.Buňka psal, že by měli úlohy řešit praktický hráči, tak jo, na fakt přes hodinu. Říkám, není možné, na úplně každý tah je obrana, úplně  otrocky to dělám. Pak dám do Fritze a  ona trojtažka a vydavatel, „no co chyba tisku se vloudí….“.

  124. Anonym
    21 června, 2011 at 11:08 am

     Smůla, že ona tam není ani ta trojtažka…ani čtyřtažka, takže tento omyl se vloudit nemohl….

  125. Bond(James)
    21 června, 2011 at 11:16 am

    Takže Benovi trvalo půl hodiny, než přišel na to, že úloha nemá bez porušení pravidel šachu řešení? Nic moc čas

  126. Kuba
    21 června, 2011 at 11:19 am

    Fritz – mat 4. tahem. Např. 1. Va3 Kg4 2. g8D Kh5 3. De6 Kh4 4. Dh3 mat. Dvojtažka to je (vždy vzhledem k původní pozici) bez pěšce na g6 nebo bez pěšce na g5 nebo s jezdcem na g5 nebo s věží na g1 místo a4 nebo …. už nevím

  127. js
    21 června, 2011 at 11:24 am

    To je konec, takhle pro změnu bavit národ, každý zvědav, co z toho vznikne.

    Ale jestli řeknete, že  překlep (zatím se jeví nejpravděpodobněji), tak moc bodů nezískáte…..

     

  128. Jan Hofírek
    21 června, 2011 at 11:25 am

    Kuba – S Fritzem to nevyřešíte. Zkuste Rybku 99!

  129. pawn
    21 června, 2011 at 11:27 am

    Takže srandičky :-). Napište, prosím, že takhle máme přistupovat i k tomu ostatnímu, co jste napsal a bude vše veselejší a příjemnější.

  130. Jan Hofírek
    21 června, 2011 at 11:27 am

    js – Tato dvojtažka byla přece dána k řešení speciálně p. Štěpánovi. Od nikoho jiného její vyřešení nečekám, protože opravdu není nejjednodušší.

  131. Kuba
    21 června, 2011 at 11:28 am

    To snad nemyslíte vážně. A že já vám někdy fandil.

  132. pawel
    21 června, 2011 at 11:30 am

    Aha, tak takto.

    21.06.2011 10:27:57 | Jan Hofírek: Štěpán – Zkuste se na to podívat jinak než pohledem praktického šachisty. Třeba filosoficky…

    No, jó 1.g8D 2. Dh8 mat.

    Hrajeme dvojtažky, jak hrají žáci, když se na turnaji nudí, kdo říkal v zadání, že z praktického šachu. Tak to je ta filosofie, již alespoň vím…..

  133. Jan Hofirek
    21 června, 2011 at 11:33 am

    anonyme, na Vaši otázku

    pri jake hranici Benovi vykonnosti jste ho ochoten predat nekomu, kdo je znamy trener pripadne vyborny praktik?2000, 2100,2300,2500,2700?

    odpovídám, že tak kolem 2000. Nashledanou v lepsich casech.

     

     

     

  134. Jan Hofírek
    21 června, 2011 at 11:34 am

    1. g8D 2.Dh8 mat není přece řešení. Kde máte 1. tah černého?

  135. Anonym
    21 června, 2011 at 11:38 am

    Vždyť jsem psal, že jste neuvedl, že z praktického šachu. tak jsem typl na „partii dvojtažek“.

    Ách, jó, a já myslel, že jsem to vyřešil. Hledal jsem netradiční metody.

    Opravdu pane Hofírku dle FIDE pravidel? Nemáte opravdu překlep v zadání ?

    To bude bomba do diskuse až nám to pan Hofírek osvětlí.

  136. Jan Hofírek
    21 června, 2011 at 11:41 am

    – Já FIDE pravidla neznám…

  137. MB
    21 června, 2011 at 11:43 am

    Trochu mi to připomíná pohádku O Janovi a jeho pozoruhodném příteli. Jen místo „hádej na co myslím“ tu máme dvojtažku se zadáním „hádej jaký nesmysl jsem si vymyslel“ :)

  138. Rock
    21 června, 2011 at 11:44 am

    Aby člověk mohl řešit nějaký problém, musí znát mantinely, ve kterých se smí pohybovat. U šachu jsou ty mantinely FIDE pravidla…  

  139. Anonym
    21 června, 2011 at 11:47 am

     Jo taaaak nezná pravidla, takže to bude opravdu nasazení černého krále s následným tahem onoho krále a mat. Nebo taky opravíme černému tu figurku, kterou jsme mu shodili z šachovnice a poté dáme dvojtažku, protože pat už nebude…

  140. Jan Hofírek
    21 června, 2011 at 11:49 am

    Rock – Mantinely jsou, pokud vím, v hokeji…

    MB – Dal bych Vám tedy něco lehčího. Umíte dát půltahový mat?

  141. Jan Havlík
    21 června, 2011 at 11:50 am

    tak bez pravidel FIDE je to jednotažka! postavím si „mocného“ jezdce, který má delší dosah a pohodlně matím krále na h5…

  142. Jan Hofírek
    21 června, 2011 at 11:53 am

    Jan Havlík – Možná je ta úloha přece jen pro zdejší diskutující moc těžká. Takže Vy, jejichž IQ je pod 140, se ani o řešení nepokoušejte…

  143. Anonym
    21 června, 2011 at 11:53 am

    Pane Hofírku, ony půltahové maty a nasazení krále opačné barvy se učí děti v klubu pro pobavení. Do stejné kategorie patří i to otáčení šachovnice, někde trošku dál jsou maty pomocí rošády. Ale dávat to tady profesionálním šachistům je opravdu hloupost, vzhledem k tomu, že to nasazení krále opačné barvy je proti současným pravidlům. Opravdu jste se znovu přede všema ztrapnil. Navíc to tu bylo řečeno už dávno jako řešení, ale příklad pro Štěpána-prosímvás, tomu je to někde….

  144. MB
    21 června, 2011 at 11:55 am

    Bez pravidel dám mat jakýkoliv, jen to asi nebude podle představ zadavatele 🙂

  145. pawel
    21 června, 2011 at 11:55 am

    Ano, v ruce mám druhou věž, kterou jsem předtím vzal z pole b4 a dám na h4 mat (dokončím tah), tedy půltahem.

  146. Jan Hofírek
    21 června, 2011 at 11:55 am

    Nasazení krále opačné barvy není řešením mé dvojtažky!

  147. Jan Hofírek
    21 června, 2011 at 11:57 am

    pawel – Půltahový mat je něco jiného – vymyslel ho E. Gufeld.

  148. Jan Havlík
    21 června, 2011 at 11:58 am

    zase Vám došly argumenty, že se uchylujete k urážkám? pane Hofírku, pokud byste minulý příspěvek psal neadresně, bral bych to jako Váš tradiční útok proti „většinové lůze“, ale takhle mě zajímá jak jste na dálku dokázal změřit mé IQ?? čirou náhodou se má „intenzira qokání“ pohybuje kolem této hranice, a má šachová neznalost přesáhla 2300, takže na Vaše urážky nejsem zvědavý…

    P.S. stejně jako zbytek čtenářů se nemohu dočkat filozofického řešení toho vašeho nesmyslu

  149. Jan Hofírek
    21 června, 2011 at 12:00 pm

    Jan Havlík – Já jsem jenom reagoval na Vaši zajímavou teorii o mocném jezdci…

  150. Štěpán
    21 června, 2011 at 12:03 pm

    No já v tom vidím nějakej freestyle a opravdu nebudu vypisovat každý filosofický nápad, počínaje nasazením černé figury, otočením si židlí (když nemužeme točit deskou), přemalováváním barvy figurek či prozkoumávat všechny světové notace, jestli v některé V a P neznamenají jiné figurky nežli Věž a Pěšec. Navíc to mohou být  Holanďany, dvojtažky, nadskakování či lov na Maharadžu či filosofické představování si na dalších polích imaginární figurky a nebo jakákoliv kombinace tohototo či něčeho jiného… Co třeba podle Einsteinovy teorie relativity dosáhnout rychlosti světla a pak vše udělat v jednom okamžiku? Jsem zvědavej, co se tu do večera objeví, ale nenapínejte nás dlouho…

  151. Jan Havlík
    21 června, 2011 at 12:05 pm

    mocný jezdec je podobná atrakce jako stavění černého krále apod. na kroužku si svěřenci občas zahráli „šachy“, kde jezdec mohl skákat normálně (2+1), krátce (1+1), nebo dlouze (3+1), střelec se mohl pohybovat normálně, nebo se „přebarvit“, to jest mohl se posunout na sousední pole a tím změnit barvu atd.

    ale stejně nevím jak se z tohoto příspěvku dá vypočítat IQ, protože jestli někdo něco takového dokáže, tak podle úrovně vašich článků a hlavně diskusí, máte, jako první člověk v historii IQ, v záporných hodnotách

  152. Jan Hofírek
    21 června, 2011 at 12:05 pm

    Mám jeden speciální dotaz pro znalce pravidel FIDE: Hráč dosáhne pěšcem poslední řady a vezme do ruky dámu, aby ho v ni proměnil. Pak se zarazí, protože zjistil, že by soupeřův král stál v patu. Postaví si tedy věž. Předtím ale už držel dámu! Platí zde pravidlo dotknuto-táhnuto?

  153. Anonym
    21 června, 2011 at 12:09 pm

    Takže tady máme nějaké předpoklady: 1) Vy neznáte pravidla FIDE

    2) Řešení této úlohy neukazuje žádný šachový kibic-ani Fritz, ani Rybka, ani Firebird… žádná dvojtažka, nikde nic

    Zatím jste nepotvrdil ani nevyvrátil, jestli všichni řešíme opravdu tu Vaši správnou pozici, jestli jste se nepřepsal…

    Z premis 1+2  tedy vyplývá, že řešení může být úplně jakékoliv, protože podle běžných pravidel neexistuje a Vy ty běžná pravidla neznáte, takže to může být mocný kůň, shozená figurka, půltahy… co si kdo vymyslí. Všechny nás zajímá, co jste si vymyslel právě Vy a vzhledem k tomu, že je to v éteru už dobu delší, než půl hodiny, jsme všichni horší šachisti, než Ben, o což vlastně šlo. Tak už prosím publikujte Vaše řešení ať máme klid na duši a více času na vlastní věci…

    A na Váš dotaz-jestliže drží dámu, nevadí, jestliže nebyla položena na šachovnici, jestliže už se dotkla šachovnice myslím, že už musí položit onu dámu. 

  154. Rock
    21 června, 2011 at 12:09 pm

    V ruce může mít hráč třeba krále opačné barvy.. Důležité je, co postaví na šachovnici…

  155. Jan Hofírek
    21 června, 2011 at 12:13 pm

    Já řešení zatím publikovat nebudu. Přece na to někdo do večera přijde, ne?

  156. Anonym
    21 června, 2011 at 12:13 pm

     Další fintou může být třeba nemožný tah černého, který není vyreklamován…

  157. Anonym
    21 června, 2011 at 12:16 pm

    Dobře tedy, stejně myslím, že už jsme každý to své řešení našli, protože podle pravidel není žádné a proti pravidlům může být jakékoliv. A všechny naše řešení jsou tedy správné, a to Vaše je správné taky, předpokládá li se neexistence pravidel.

  158. MB
    21 června, 2011 at 12:22 pm

    Trochu fantazie: pešec G5 použije klingonské maskovací zařízení, čímž uvolní pole h6 pro černého krále a věž h4 mat 😀

  159. jukl
    21 června, 2011 at 12:24 pm

    Pane Hofírek, nechte si své geniální řešení pro sebe. Tady ta praktická lůza by ho nejen nedocenila, ale jistě i zpochybňovala.

  160. l-l
    21 června, 2011 at 12:25 pm

    a bílý právě drží černou figuru z h6 v ruce = 1. gh6 :D:D

  161. Rock
    21 června, 2011 at 12:33 pm

    Pěšec z g5 na g6, tím pádem posune pěšce z g6 na g7 a g7-g8=D. Černý musí král h6 a bílý věž h4 mat.

  162. AC Frehley
    21 června, 2011 at 12:40 pm

    To je častá nemoc otců, že si promítají do svých dětí ambice, kterých sami nedosáhli. A teď ještě, když tam trocha talentu fakt je. Je velmi těžké to udržet.
    Když můj syn byl ve fotbale vybrán do krajské repre (12letí) – cpal jsem to všem kamarádům horem dolem a ještě se jel do Písku na finále podívat.

    Je to zkrátka silná emoce. Ale měla by se, pro dobro dítěte, zvládnout.

    Zvlášť když je tak 99,9% pravděpodobnost, že dítě génius není a i při dření se zarazí někde na 2200 nebo 2300.

    Já jako dítě také vyhrál MČR (tehdy neofic) a byl 5. na Intertalentu s Rusy a Bulhary, a nejlepší co můj otec udělal bylo, že mě dal i na lyžování, kterému jsem pak dal přednost. Byly tam totiž o dost hezčí holky.
     

  163. Čtenář
    21 června, 2011 at 12:57 pm

     Já myslím, že řešení jsem našel, naměřili mi totiž jednou iq přes 140 : prostě je-poblíž hofírek tak to řešení má, jinak nemá. V normálním vesmíru bez přítomnosti faktoru hofírek je přece jasný, že to řešení nemá, ale na to abyste proanalyzovali ostatní vesmíry fakt to chce vyšší iq asi :)))))))))))

  164. Deny
    21 června, 2011 at 1:10 pm

     Nikdy sa nehádaj s niekým o kom si myslíš „svoje“. Stiahne ťa na svoju úroveň a tam ťa skúsenosťami porazí. Iste ste to už počuli. Prečo sa necháte ťahať takto dole? Ten človek nevie hrať, nevie skladať a navyše sa zamotáva do vlastných rečí. Najhoršie je, že to viac škodí ako pomáha Benovi. Ale mne je to jedno, len ma irituje ľudská hlúposť.

    Našťastie svet nefunguje na takýchto „odborníkoch“, ktorí povedia, že niečo vedia a ostatní im to slepo veria, ale na ľuďoch, ktorí niečo dokážu. Hold smola Mr.H

  165. Anonym
    21 června, 2011 at 1:19 pm

    Hold smola Mr.H

  166. pawel
    21 června, 2011 at 1:25 pm

    Re: deny: Našťastie svet nefunguje na takýchto „odborníkoch“, ktorí povedia, že niečo vedia a ostatní im to slepo veria, ale na ľuďoch, ktorí niečo dokážu. Hold smola Mr.H

      Mám obavu, že to tak být nemusí, přihodím také jedno přísloví. „Lidé rozumní se snaží přizpůsobit světu. Lidé nerozumní se snaží svět přizpůsobit sobě. A tak veškerý lidský pokrok závisí na lidech nerozumných“.

  167. Anonym
    21 června, 2011 at 1:28 pm

    Hold ON Mr.H

  168. Bond(James)
    21 června, 2011 at 1:35 pm

    Aha, takže mat jedenapůltým tahem je 1.gxh6 Kxh6 2.Vh4#, mat půltým tahem 1.gxh8V#, ale mat 2.tahem tam není

  169. Steve
    21 června, 2011 at 1:37 pm

    Pane Hofírku, kolik kol bude hrát Benedikt na turnaji v Pardubicích – 2 nebo 4? A jak to vypadá s tím placením startovného po vydání té listiny talentů?

    Jinak k těm několika nešťastným přirovnáním taky jedno přidám. Jak moc „rozumí šachům“ Houdart (2100), který – díky tomu že „rozumí programování“ – naučil své „dítě“ hrát na 3100?

  170. Bond(James)
    21 června, 2011 at 1:39 pm

    Ledaže… 1,5 + 0,5 = 2 a máme mat 2.tahem!

  171. Bond(James)
    21 června, 2011 at 1:43 pm

    Re Steve: Tak to byla přímá smeč

  172. Anonym
    21 června, 2011 at 1:57 pm

    Hoší ten Hofírek ja fakt idiot. Ještě se nazve, že skládá geniální skladby. Nakopat ho do prdele.

  173. Kuba
    21 června, 2011 at 1:57 pm

    Steve: Hezké přirovnání, do určité míry.. Souhlasím, když budu mít ideje a budu přehlížet, mohu něco dát hráči, který má dobrou „hrubou sílu“, ale není dost „tvůrčí“. Ale ten rozdíl je u dvou lidí menší než u člověka a počítače. S růstem výkonu počítačů se zvyšuje potenciál programů, při jejich pevné komplikovanosti (32-kamenová tablebase samozřejmě teoreticky lze sestrojit, jen to je a vždy bude mimo výpočetní možnosti). Věřím, že i kdybych uměl základy (ELO 1300), zvládl bych, se svou malou znalostí programování, zplácat backtracking a hloupoučkou hodnotící funkci, pracující ve střední hře plus mínus jen s materiálem a posouzením, zda je král v matu, a v koncovce s pár dalšími faktory. Takový můj program by na současných strojích zase tak špatně nehrál .. (myslím 2000+) Zato jako člověka pochybuji, že by mě libovolný hráč 1300 mohl naučit..

  174. Jan Hofírek
    21 června, 2011 at 1:57 pm

    Přemýšlel jsem, jak ze svého blogu vystrnadit všechny ty nezvané „diskutující“ typu AC Frehley apod. a zdá se mi, že moje dvojtažková metoda je na tyto lidi nejúčinnější. Působí na ně jako červený hadr na krocany. Věřím, že už víckrát na můj blog nepáchnou a bude tak uvolněn prostor pro ty, kdo chtějí diskutovat na úrovni. Takže řešení mé geniální dvojtažky je následující: Jak jistě každý zkušený šachista ví, nejmenší figurkou je pěšec. Je tak malý, že na jedno políčko se bez problémů vejdou dva. Takže – 1. g6 Kh6 2. Vh4 mat. Nashledanou, vážení!

  175. Kuba
    21 června, 2011 at 2:00 pm

     !  Tak teď se mi zdá, že to od Steva byla ironie. V tom případě  a červenám se

  176. zdenda
    21 června, 2011 at 2:03 pm

    –řešení dvojtažky: A já jsem si celou dobu myslel, že to je šachová úloha…

  177. Jan Havlík
    21 června, 2011 at 2:10 pm

    tak to je vskutku geniální! stejně jako je geniální myšlenka, že geniální dvojtažky fungují jako červený hadr na krocany!! akorát nevím, jestli červený hadr krocana rozdráždí, nebo ho odněkud vystnadí

    jinak podle myšlenky úlohy – vaše herní síla (případně ELO, pokud ho někdy budete mít) je tak malá, že se do většiny ratingů zde diskutujících vejde dvakrát

  178. Čtenář
    21 června, 2011 at 2:19 pm

    Mimochodem tato úloha má řešení i ve zlodějský pravidlech (kde co může (na co došáhne), to černý král zlodějů ukradne): 1.Vb4 (černý král bere všechny pěšce) Kh6 2.Vh4 mat.

  179. Radek Bujnoch
    21 června, 2011 at 2:21 pm

    Tuhle nesmyslnou šachovou úlohu jste opravdu nechal svého syna řešit půl hodiny? Teď alespoň vidíme jak pracuje špičkový trenér v praxi.

  180. MB
    21 června, 2011 at 2:22 pm

    To jsem se s těma Klingonama skoro trefil. Jen místo maskovacího zařízení používají teleport

  181. js
    21 června, 2011 at 2:22 pm

    … chudák Ben, který to musel řešit a dokonce vyřešil….

    Tak to jsou ty netradiční metody tréninku, sám na to přijít, ne jen přečíst pravidla FIDE a řídit se jimi.

    Tímto názorným příkladem jsme ohromeni a již chápeme, neodporujeme…….

  182. Jan Hofírek
    21 června, 2011 at 2:25 pm

    js – Ne, on to nemusel řešit…

  183. zdenda
    21 června, 2011 at 2:45 pm

    Ach ta paměť…

     

    1/ Já jsem jednu takovou geniální dvojtažku složil. Syn ji vyřešil za půl hodiny…

    2/ js – Ne, on to nemusel řešit…

     

    Už zas, pane Hofírku? 🙂

  184. Anonym
    21 června, 2011 at 2:46 pm

    korim se pred Vami pane Hofirku. A rad bych solidne podiskutoval. Tady par otazek bez odpovedi (pokud nejste i ten s kratkim i)

    A. pri jake hranici Benovi vykonnosti jste ho ochoten nechat ho trenovat nekym, kdo je uznavany trener pripadne vyborny praktik? 2000, 2100,2300,2500,2700?

    B. Nechate Bena si vybrat jestli s Vami nebo nekym jinym?

    C. Cte Ben vase nekoncici cesty a diskuse pod nimi? Co rika na nazory, ze sachove mu nemate co dat?

    za odpovedi predem dekuji

  185. Kryštof Harant z Polžic
    21 června, 2011 at 2:46 pm

    To je celej Hofírek, když se mu pravidla nelíběj, tak si je prostě upraví tak, aby se mu to hodilo… Zajímalo by mě, jaký má ten blb vzdělání (když je tak inteligentní) a jestli třeba někdy nebyl zavřenej v blázinci… To by ledacos vysvětlovalo.

  186. doxa.j
    21 června, 2011 at 2:57 pm

     Nemám rád větu “ Každý jsme jiný“, protože zavání frázovitostí. Nedá se ale nic dělat, je to tak.A proto i přístupy ke zvyšování šachové výkonnosti mohou být různé.Žádný z nich sám o sobě ale zřejmě nedokáže dovést do takové výkonnosti, která by dovedla až k titulu mistra světa.Bez potenciálních schopností pro šachy se můžeme stát velmi dobrým šachistou usilovnou prací, tvrdým studiem. Nikdy ne však vynikajícím šachistou…..

    Má-li někdo tyto schopnosti, stane se vynikajícím šachistou , ale musí dokázat potenciální schopnosti využít pro jejich dynamické uplatnění.A to právě je možné různými cestami podle našeho naturelu, chuti to podstoupit. Nepodpoříme-li námi zvolený „způsob“ ale těmi ostatními, dostaneme se na scestí, z něhož cesta dál nevede.

    Dovolím si tedy tvrdit, že pokud pan Hofírek bude striktně trvat jen na té jediné, a vnutí ji jako jedinou možnou a správnou i svému synovi, může mu v budoucnu způsobit nepříjemné trauma.Chlapec sám si uvědomí ošidnost jediné možné cesty k šachovým výšinám, vymkne se z jeho vlivu a půjde svoji cestou. Cestou, která je mu „vlastní“……

    Takovou cestou, na niž nezúží šachy jen v umění, jen ve sport, jen v boj, jen ve vědu. Šachy v sobě soustřeďují totiž toto všechno. A možná i ještě mnoho jiného, tak jak jsem v úvodu naznačil – každý jsme totiž jiný………

  187. mm
    21 června, 2011 at 3:21 pm

    Vážení, nedalo mi to a znovu jsem otevřel blog jh, abych zjistil, co geniálního vymyslel.  Většího ubožáka a pablba neznám. Jedná zde se známými šachysty jako s dětmi z pomocné školy. Opravdu nechutný idiot.

  188. pozorný čtenář
    21 června, 2011 at 3:28 pm

    21.06.2011 11:33:44 | Jan Hofirek

    anonyme, na Vaši otázku

    pri jake hranici Benovi vykonnosti jste ho ochoten predat nekomu, kdo je znamy trener pripadne vyborny praktik?2000, 2100,2300,2500,2700?

    odpovídám, že tak kolem 2000. Nashledanou v lepsich casech.
     

  189. Eduard
    21 června, 2011 at 3:37 pm

    Uff, už chápu, proč jsem na řešení nepřišel. mám totiž velké pěšce na malá políčka!

    Originálnější mi přišlo řešení otočení šachovnice.

    Mimochodem, držím panu Hofírkovi palce, zvýšení návštěvnosti tohoto ¨webu přiblížuje vysněnou cestu do Bulharska a tím titul mistra Evropy.! Pište jen houšť a připravte zase nějaké vtipné překvapení!

  190. Andrea Halouzkova
    21 června, 2011 at 3:42 pm

    Prave jsem si precetla vsechny prispevky k clanku, dokonce si vytahla sachovnici a premyslela ..

    Pak s udivenim zjistim, ze slo o nesmysl a ze pan Hofirek dokazal minimalne z 10 ti lidi vytahnout sachovy material a zkoumat jeho UM.

    Ten nas jen presvedcil o tom, ze obsah jeho prispevku je stejny jako jeho luxusni dvojtazka nad kterou by si ani Carlsen nebyl jist ci NECO PREHLID ..

     

    Ale jinak Vam na ME fandim

  191. aa
    21 června, 2011 at 3:44 pm

    Aha, tak proto jsem na to nemohl prijit p. Hofirek totiz zapomnel na to, ze se cerny kral muze teleportovat volne po sachovnici, pokud je utery,  coz dneska zrovna je … skoda za tu chybku, protoze zitra uz by to reseni melo :(. To se stava tohle uterni pravidlo dela spoustu lidem problemy.

  192. Anonym
    21 června, 2011 at 4:15 pm

    pozorný čtenář

    odpoved 2000, 2100,2300,2500,2700? jiste nepsal pan hofirek s dlouhym i. Chybi odkaz na Hegela. Na odpoved skutecneho hofirka jsem zvedavy.

  193. Jan Hofírek
    21 června, 2011 at 4:24 pm

    zdenda – On ji opravdu nemusel řešit, ale prostě ji řešit chtěl…

  194. Jan Hofírek
    21 června, 2011 at 4:35 pm

    Eduard – Děkuji. Jsem rád,  že aspoň někdo tady má smysl pro humor. Andree Halouzkové se omlouvám, ta dvojtažka byla určena pro p. Štěpána, který nechce znovu vymýšlet kolo, když má motorku… Pokud bude někdo chtít, může mi napsat na email, já už se diskuze zúčastňovat nebudu, protože množství  zde „diskutujících“ magorů již opět přesáhlo únosnou mez. Jinak – mnoho z nich se podepisuje mým jménem, to jen pro informaci…

  195. Anonym
    21 června, 2011 at 4:42 pm

    a vysvětlíte nám ještě na závěr, jak je to s těmi krocany a červenou?

    další z diskutujících magorů čtoucích blog (každý si doplní dle svého nejlepšího vědomí a svědomí)

  196. Deny
    21 června, 2011 at 5:01 pm

     Chcel by som sa poďakovať a poblahoželať. Poďakovať všetkým diskutujúcim, aj Mr.H, gradáciou jeho „umu“ boli ostatné príspevky čím ďalej tým viac humornejšie. Dobre sa to čítalo a aj som sa pritom zasmial. Poblahoželať vám musím k tomu, že sa nenašli nasledovníci Mr.H. To u nás by už mal svoj fan club.

    Ináč by som kľudne označil túto bomba pecka šupa geniálnu dvojťažku ako dôvod Magnusovej rezignácie na boj o majstra sveta. Skromný Mr.H mu ju predložil a Magnus ju nevyriešil, tak rezignoval 

  197. kal
    21 června, 2011 at 5:52 pm

    Zdravím, to je ten rozdíl mezi myšlením praktiků (Štěpán) a úlohářů (které zde zastupuje pan Hofírek). Z pozice je zřejmé, že černý nemá tah, čili bílý může vrátit, co se mu nepovedlo. Postavte si tedy černou věž na f6 a bílého krále na f5. Po 1.Kxf6 vzniká naše „neřešitelná“ dvojtažka, po 1. g5xf6 už to vyřeší každý.  Ale nikomu tento „nápad“ nevnucuji. Ani nemusí být správný… Zdraví (kal) 

  198. Lykantros
    21 června, 2011 at 9:21 pm

    Zdravím, to je ten rozdíl mezi myšlením praktiků (Štěpán) a úlohářů (které zde zastupuje pan Hofírek)

    pan hofirek je nejen Ulohar, ale i stejne silny Praktik.

  199. Eduard
    21 června, 2011 at 9:26 pm

    Tak jsem se stavil u dvou kamarádu, kteří mají šachy a světe div se, pěšci jsou sice malí, ale základnu na políčka mají stejnou bjako ostatní figurky. Při touze nalézt, jak se dva pěšci, a dle zkoumání základny figurek, dvě dámy, či věže, králové, jezdci… vlezou na jedno políčko, jsme dokonce vyzkoušeli stavět pešce na sebe.

    Avšak omlouvám se, nedokázal jsem nalézt tvrzení, které potvrzujme řešení úlohy, tvrzení, respektive řešení, které hovoří o tom, že pěšci jsou malí a tudíž se dva vlezou na jedno políčko.

    Na základě dnešního výzkumu jsem zjistil, že pěšci nejsou o nic větší, či menší na šachovnici z pohledu kružnice dávajíce jí zakladní tvar, než ostatní figurky a pokud tu otázku vezmu čistě filozoficky, on ten pěšec, potvůrka, dokáže být větší, než všechny ostatní figurky, s výjimkou krále.

    Tudíž nerozumím genialitě dané úlohy, avšak možná to znamená, že tím, že nerozumím úloze, nedokáži pochopit její genialit.

    Tak nějak tuším, že nepochopím, nerozumím, no, na druhé straně si myslím, že jsem prostě na jiné vlně. Nic nového,. kolikrát jsem se s tímto úkazem setkal v běžném životě.

    Hodně štěstí pane Hofírku, možná by nebyl špatný zase nějaký ten diagrámek….

  200. Santa Claus
    21 června, 2011 at 10:45 pm

     Tady jeden geniální diagram ode mne – p. Hofírek na poli A1, proti němu drtivá většina čtenářů jeho blogu rozpoložených po celé šachovnici + ještě připraveni náhradníci jako ve fotbale či hokeji. P. Hofírek na dva tahy zvítězí, jak???

  201. Paffko
    21 června, 2011 at 11:25 pm

    pane Hofírku, nechcete se už vykašlat na psaní blogu a článků s žádostí o proplacení výletu na ME? Vy si asi neuvědomujete dopadu svého blábolení  na  vašeho syna. Co když tohle čtou kamarádi, nebo šachoví souputníci Benedikta? Už to vidím jak ho někdo porazí a pak bude říkat že porazil klukam který ma na tom přehrát hráče 2200.Ten posměch mu neprospěje…! A jepřizom vyvolán pouze Vámi a Vaší nesmyslnou arogancí, namyšleností a musím bohužel říct i hloupostí. Pokud chcete vystnadit lidi kteří Vás kritizujou tak blog nepište. Věřím že to prospěje všem.

  202. Lukáš Vlasák
    22 června, 2011 at 11:37 am

    Dobrý den,

    již dlouho čtu příspěvky na články pana Hofírka, ale teprve teď jsem se rozhodl na kometování podílet. Myslím, že pan Hofírek má své netradiční trenérské metody, které jsou založené na něčem jiném než metody jiných trenérů. Vše se však dá kritizovat až na základě výsledků. Tak stejně se dá posoudit to, že pan Hofírek je jeden ze „Tří“ (s čímž i já osobně nesohlasím).

    Proto až za rok, za dva, můžeme teprve hodnotit jestli jsou nebo nejsou dobré. Kritiku teda projevte až na základě důkazů,tak stejně jako pan Hofírek se může prohlásit za dobrého trenéra, až jeho rukama projdou 3 či více svěřenců, kteří budou mít stabilně dobré výsledky. Nechte pana Hofírka blogovat dále (každý máme svého koníčka a potřeby), vždyť na vlastním názoru není nic špatného, ale čas ukáže zda-li měl pravdu či nikoliv. Potom by měla přijít omluva z jedné ( pan Hofírek) či druhé strany (široká šachová veřejnost). Ale slovní přestřelky v komentářích a nadávky na všechny strany nejsou k ničemu.

    S pozdravem a přáním ať se bezpředmětné nadávky a komentáře stanou minulostí

     

  203. Deny
    22 června, 2011 at 2:25 pm

     To: Lukáš Vlasák. Veľmi pekne napísané. No podľa mňa to tak nie je. Ak je niekto nerozumný a začne verejne prezentovať svoje stanoviská, čím môže ovplyvniť niektorých ľudí, tak treba zakročiť. Zároveň veľa diskutujúcich sa snažilo Mr.H (nie urážka, štýlovejšie ) dohovoriť postupne a až v čase absurdnej nešachovej úlohy to vzdali (ako aj ja), pretože to už nie je len o jeho mienke, ale je to urážka šachu. 
    1.Ako sa môže niekto tak neznámy chcieť porovnať s Jansom? Veď mňa ako Slováka to irituje.
    2.“Šach je umenie“ Nepíše sa rok 1890, ale 2011, kedy šach ešte nebol vo svojej histórií bližšie k tomu, aby sa stal športom. Stačí sledovať diane svetovej špičky.
    .
    .
    .
    Týchto bodov by mohlo byť veľa, ale väčšina je rozobratá nižšie.
     

  204. Pavel Ch
    22 června, 2011 at 2:34 pm

    Velmi rozumný názor Lukáše, mladého juniora.

    —

    Osobně si myslím, že p. Hofírek je zkušený člověk a otec. Chce jít jen svojí cestou. Někomu se to může nelíbit, má právo se vyjádřit, ale zacházet k vulgaritám, po pláštíkem anonimity, je mírně řečeno „slabé“. Psát dokonce pod jeho jménem již  nepřijatelné absolutně.
     Hezká je snaha většiny „ochránit“ Bena, ale odpovědnost má jen otec, nikoliv diskutující XY. Samozřejmě v jiném sportu by mohlo být trénování nekvalifikovaným zdraví nebezpečné pro mladého sportovce, to u nás nehrozí. Můžeme mu doporučit, jak by měl postupovat, nikoliv nutit. Když se rozhodne, že dítě dá na hudbu, také s tím nikdo nic neudělá, i kydyb viděl budoucího IGM. Jako když učitel uvidí v dítěti velký hudební talent (budoucí hvězdu) a rodič bude dále trvat na šachách. U šachu Bena p.Hofírek nechá, jen dle obecného názoru většiny, by mohl růst rychleji, nic víc v tom není.

     Na druhé straně samozřejmě pan Hofírek si zbytečně dělá nepřátele pomyslným žebříčkem trenérů kam se staví před ty, o kterých ani třeba zatím neví že trénují, neviděl je trénovat. Jak jsem psal, zkušený člověk a otec, ale méně zkušený asi v šachovém i sportovním prostředí, zkušenosti jistě nabere (dnes již po roce a půl asi ví, že by kluka bez registračky ani k hodu oštěpem nepustili – viz diskuse na HK před MČR rapid).   Za prvé máme 12 kategorií mládeže, ne jednu a hlavně úspěšnost trenéra přeci není dle okamžité tabulky. Jako bych si měl já o sobě myslet, že jsem, či vloni jsem byl, lepší trenér (s výjimkou Pavla B.), ale než všichni IM, IGM a i zkušení trenéři bez titulu, kvůli výsledku žáka v desítkách? To mne opravdu nikdy nenapadlo takto přemýšlet. Stejně si to nemyslel Pavel B. za dokonce dvě zlaté svých žáků. Poslouchal jsem před pár týdny v televizi rozhovor s Csaplárem, který říkal, jak na fotbalových seminářích majitelům a tím trenérům klubů říká, že když trenér poukazuje na okamžitou tabulku, jak je on dobrý, tak takového hned vyhoďte. Jen to, pokračoval, kam to žák dotáhne je výsledkem trenérské práce. 

      Závěrem bych mohl jen doporučit (opravdu jen doporučit), nechť pan Hofírek píše blogy třeba dále o netradičních metodách, budou jistě sledované, jen, zda by se mohl trošičku zdržet napadání trenérů. A také, že školení a semináře trenérů jsou získávání nových poznatků (jsou-li dobře vedeny), nikoliv jen kvůli bumážce. Stejně tak konzultace se zkušeným trenérem může otevřít nový obzor a bude-li to opravdu zkušený trenér (jsou u nás, nebojte), ocení, co zatím udělal p.Hofírek dobře a doporučí co by si myslel, že by se mělo dít dále. A p.Hofírek se sám či s Benem rozhodne. Jakékoliv jiné přesvědčování, osočování, je zbytečné a kontraproduktivní.
       A diskutující by měli,  ikdyž absolutně nesouhlasí, se zdrželi vulgarit (říci jen to co by mu řekli do očí), zvláště, je-li „dialog“ konkrétní osoba x anonym (přitom nic proti, jak u běžných v diskuzí zvykem, nickům). 

     Jak jsem slíbil na nss, doporučil jsem v Klatovech p.Hofírkovi , kde opravdu (možná) se dají sehnat na ME mimo šachové prostředí (jako 2 dalším rodičům, kteří se na mne obrátili na základě mé nabídky v diskusi) a pozval ho na školení trenérů k nám. 

  205. Rock
    22 června, 2011 at 3:24 pm

    Pavel Ch:  Velice hezky a rozumně napsáno!  

  206. Krolop Petr
    22 června, 2011 at 5:14 pm

    Re: Pavel CH:

    Dík !!

    Kp.

  207. hofirekjedebil
    24 června, 2011 at 2:21 am

    Autor blogu je krystalická ukázka člověka, na kterého se hodí řčení:

    „Never argue with an idiot. They will bring you down to their level and beat you with experience.“

  208. kokothofírek
    25 června, 2011 at 5:37 pm

    Vrána k vráně sedá, chrc hofírka si hledá… Jen člověk mdlého ducha, který prosazoval, aby za vítězství byli 3 body, může napsat, že hofírek je zkušený otec…

  209. mourek
    26 června, 2011 at 9:11 am

    Nejak v dizkuzi postradam prispevek, ktery by zkusil naznacit proc to tak vsichni treneri delaji… Zkusim svuj nazor, treba za nej budu ukamenovan jako p.Hofirek a nebo treba primo panem Hofirkem. Myslim, ze autor blogu nevidi nektere souvislosti koncovky a hry samotne. Zmineno bylo matovani jezdcem a strelcem, obliben je pri vyuce taky mat dvema strelci. Tady ovsem v podstate nejde o to aby hrac odskrtl v nejakem planu a ted umim tyhle maty. Ja hraji sachy „pouze“ 13 let a uprimne receno ani jeden z tech matu sem nikdy nepotreboval v partii dat a rekla by to spousta dalsich lidi. Oc tedy jde, proc to treneri delaji? No prece o spolupraci figur, o to jak se doplnuji a mohou spolupracovat! Co je spatneho na vyuziti volneho sloupce a vtrhnuti na sedmou radu nevim, protoze spolecne(!) s vezovymi koncovkami je to typicka ukazka, ze vez proste musi souperi do tyla a ne nekde kryt vlastni pesce a to je zakonitost platna po celou partii a rozhodne velice dulezita. To, ze by treneri nevenovali pozornost zahajeni je proste omyl. Benedikt je zrejme do sachu blazen (v dobrem slova smyslu) a venuje se pocitve a systematicky treninku, ma tak na nase pomery oproti vrstevnikum dost velkou hracskou silu, ale je to proste v tomto veku spise vyjimka. Autor blogu se pohybuje predevsim v nejnizsich kategoriich, kde je obvykle hlavne potreba, aby hraci neztraceli dvoutahove figury. Samozrejme krome republikove spicky v danych kategoriich nebo snad takovy M.Matyas, A.Krcil nebo A.Anaskin neumeji zahajeni. (omlouvam se za konkretni jmena, neni to nijak osobni, proste jen nahodne vybrani hraci z dane vekove kategorie) A postupem casu dal v kategoriich se znalosti zahajeni budou umerne navysovat, tim sem si jist.

  210. Pavel Ch
    27 června, 2011 at 8:26 am

    Příspěvky 24. a 25. 6. jsou odstrašujícím příkladem lidí, kteří nemohou něčeho dosáhnout, v horším případě se chtějí na někom vybít. Při jejich slabosti se zmůžou jen na vulgární nick sprostě nadávající autorovi blogu, za který je v jiných diskuzích již vyloučili. Spíše soucit s takovými lidmi, ze soucitu (možná) dosáhli i základního vzdělání, ale i o tom by se dalo pochybovat.

    Ne, opravdu bych si nepřál, aby moje názory tito lidé, se kterými žádný slušný člověk nechce mít nic společného, ocenili,  to raději si pohovořím opravdu s p.Hofírkem, přesto, že s ním nemusím se vším souhlasit, jak jsem psal.

  211. Terazzini
    27 června, 2011 at 2:31 pm

    Můj názor je ten, že v dnešní době, kdy jsou šachové motory neustále vylepšovány není potřeba nějaký Jansa, jak ho zde někteří vyzdvihují nebo nějaký podobný  trenér to jsou  žvásty těch šachistů co někdy trenéry měli (možná v té době nebylo šachových programů jak nyní nebo nebyli žádné tak to bych dejme tomu bral) , ale v dnešní dově stačí si obstarat třeba nejnovějšího Fritze nebo nějakou databázi od Chessbase

    anebo nějaké šachové materiály a do 10 let musí být hráč na úrovni a není potřeba trenéra. Celá tato diskuze je o ničem. Každý přeci umí číst a psát a vše je věc vůle jestli dotyčný šachista se bude šachu věnovat a denně trénovat. O tomhle to je o ničem jiné.

    A pokud jde o zahájení, střední hru či koncovku vše je důležité samozřejmě je lepší rozhodnout už v zahájení jako vtenice podání a pokud někdo hraje koncovky tak musí umět vše.

     

  212. MŠ
    27 června, 2011 at 2:38 pm

    Je pravda, že šachové motory jsou skutečně čím dál tím lepší, ale desetileté dítě se s nimy samo učit nemůže. Jediné co může je přehrávat si tam partie, to určitě pomůže, ale kdo takovémuto dítěti vysvětlí, proč ta a ona figurka šla sem a ne tam? To je právě práce trenérů, to žádný šachový motor nezvládne… 

  213. js
    27 června, 2011 at 3:06 pm

    Terazzini, Terazzini, vy asi nebudete moc dobrý šachista, že. „Nejlepší je rozhodnout v zahájení, ale když nějaký blbec se s tím párá do koncovky, tak je hold musí umět“.  To mne pobavilo, s tím asi někdo vysoko nevyskočí, to možná v desítkách na přebornický titul kraje. S 10 miliony partií si dítě také snadno poradí a mnoho se naučí.

  214. Bond(James)
    27 června, 2011 at 3:18 pm

    Proč by nemohlo desetileté dítě analyzovat samo s motorem? Když se mu zdá, že nějaký jiný tah je lepší, zahraje ho a motor mu hned předvede, proč je horší (jestli je horší).

    Není to prostě ten schematický způsob myšlení, jaký mu vtlouká do hlavy trenér, na zákonitosti musí přijít samo.

  215. michal
    27 června, 2011 at 3:26 pm

    Můžete mi, prosím, někdo vysvětlit, proč tedy mají trenéry Carlsen, Aronian… ?

    Vždyť z compu se dozvím všechny odpovědi…

  216. Alice
    27 června, 2011 at 3:36 pm

     2Bond – asi proto, ze existuji i jine cesty, jak ztracet cas. Jinak si prehraj par partii z tolik vychvalovaneho MCR, ktere jsem uvadela jako komentar k jednomu z predchozich clanku a tam te mozna napadne, proc analyzovat s enginem je pro drtivou vetsinu  desetiletych deti ztrata casu. Na teto urovni by se melo pouziti PC omezit tak maximmalne nekde na urovni aplikaci typu CT-ART a podobne.

    Jinak doporucuji vsechny deti naucit cisla 0-9 a pak jim povinne poridit kalkukacku – ta uz je nauci takove veci jako scitani, odcitani, nasobeni, deleni, mocniny …. neni to nahodou ten samy priklad?

  217. Bond(James)
    27 června, 2011 at 3:52 pm

    No samo že s pomocí trenéra jde dítě rychleji nahoru. Ale jeho absolutní potenciál se tím omezuje. Prostě se nenaučí rozkrývat šachové zákonitosti samo.

    Jinak trenér je dobrý komukoliv k tomu, aby ho dokopal k tréninku, takže i Carlsen ho upotřebí

  218. Terazzini
    27 června, 2011 at 4:19 pm

    Pro js a jiné nevěřící Tomáše:

    Trenování  s šachovými motory či šachovým programem je myšleno od 13 let a výše.

    Do 13 let se učí dítě šachu na základě toho co ho naučí rodiče či váš preferovaný trenér. jeho hra není kvalitní a nedosahuje potřebné kvality vyjimky však jsou ale těch je velmi zřídka. Od těch 14 – 15 let a výše pak trenér může být, ale dle mého názoru nemusí na základě toho co je v dnešní době k dispozici co se týká šachových materiálů!

    Pokud jde o to na co klást důraz tak samozřejmě je nutné mít základy od všeho něco jak zahájení tak střední hru či koncovku. Jenom podotýkám a dle mého názoru je nejdůležitější zahájení ve kterém se už může rozhodnout za předpokladu, že člověk bude znát základní principy hry v jeho dalších fázích co následují načež převahu zužitkuje ve svůj prospěch.

    V tenise je také důležité tvrdé a přesné podání a ne dlouhé výměny zde hrozí ztráta míče to samé v šachu. Pokud nebudou hrány přesné tahy  dle nejlepších šachových motorů v zahájení hrozí pak přechod do oněch dalších fází hry, kde vyhraje ten, kdo tyhle znalosti (střední hra, koncovka) má na vynikající úrovni. Což se tak děje v reálném šachu a dlouho tak bude. Ale myslím si, že postupem zdokonalování šachových motorů či aplikací se toto pravidlo začne ubýrat jiným směrem a převahu budou mít ti co budou mít vychytané svoje zahájení. Každý si vybírá to co mu nejlépe sedí mě sedí anglická a tak ji hraji. Nehraji třeba otevřené zahájení.

    Každý se snaží pochopit určité schémata takže určitě bude v budoucnu změna a je to tak dobře. Bude doba že ti hráči co měli trenéry budou mít tvrdou konkurenci a rozdíly se budou vytrácet.

    Pan js, který tvrdí, že nejsem pořádný šachista tak si bude muset jít před zrcadlo a dát si facku. Protože jeho slova za chvíli přestanou platit. Zatím sice platí bohužel, ale dlouho to trvat a bude vše jinak. Vždyť rok od roku máme špičkové aplikace či šachové motory, databáze a trenéři  budou v budoucnu  vzácnou výjimkou. Bude dobře na tom ten, kdo bude mít výbornnou paměť a bude mít  svoje zahájení co hraje přesně zanalyzovaná takže soupeře přehraje i toho co třeba bude mít trenéra. Otázkou bude, jak v ostatních fázích hry obstojí tam bude záležet na jeho vůli co samostudiem pochytil z knih či nezná analýzy až do konce u svých oblíbených zahájení. To je vše k tomuto tématu a dále to nemá cenu rozebírat.

     

  219. Krolop Petr
    27 června, 2011 at 4:21 pm

    Určitě je dobře, že různí lidé mají různé či nestejné názory.  Příspěvky  z 24. a 25. 6. 2011  /nicky: hofírekjedebil a kokothofírek/  jsou  jednoznačně projevem duševního mrzáka a ubožáka. Proto s povděkem vítám příspěvky Pavla CH. a  Bonda  J.

  220. divák
    27 června, 2011 at 5:00 pm

    Terazzini – Vy jste zhruba stejný odborník, jako pan Hofírek. Prosím, nepište sem už podobné nesmysly, opravdu se to nedá číst. Vsadím se , že nemůžete být hráč nad 1600, protože bláboly typu  – dítěti stačí program, nebo A pokud jde o zahájení, střední hru či koncovku vše je důležité samozřejmě je lepší rozhodnout už v zahájení jako v tenise podání a pokud někdo hraje koncovky tak musí umět vše. Pan Hofírek tady blábolí o tom, že chce dovést syna k titulu mistra Evropy, že jeho syn je na úrovni K.Olšarové. On nechce vychovat hráče kolem 1900. To by se mu s jeho názory a podobnými bludy, jako píšete vy, mohlo podařit. Podívejte se, jak Benedikt hraje v Brně. S tím se chce rovnat sl.Olšarové? Směšné. Stejně jako jeho tréninkové metody. Každý hráč nad 2000 vidí, v čem se pan Hofírek plete, každý si totiž prošel jeho (i vaší) fází šachového vývoje, ale on si nenechá poradit, musí si natlouct hubu sám.

  221. Alice
    27 června, 2011 at 5:00 pm

     2Terra – je to celkem zabavne cist tyto radky. Z projevu tipuji relativne mladeho cloveka (nic ve zlem).

    Vždyť rok od roku máme špičkové aplikace či šachové motory, databáze a trenéři  budou v budoucnu  vzácnou výjimkou.

    To je otazka poptavky a nabidky. Nastesti to neovlivnite ani vy ani ja.

    Bude dobře na tom ten, kdo bude mít výbornnou paměť a bude mít  svoje zahájení co hraje přesně zanalyzovaná

    To se deje i nyni, ale vase predstava v teto oblasti je .. z meho hlediska lehce naivni. Kazdy hrac ma v mezich „sve normy“ zanalyzovana sva zahajeni a presto tato oblast neni jen otazkou pameti, ale pochopeni.

    takže soupeře přehraje i toho co třeba bude mít trenéra.

    Kdzy uvadite tenis jako priklad – ve vasem podani je skvely hrac ten, ktery umi skvele podat, ale uz neumi dlouhe vymeny. To v sachcav vetsinou vede ke katastrofalnim vysledkum.

    Otázkou bude, jak v ostatních fázích hry obstojí

    To je lehce nekonzistentni s vasim predchozim tvrzenim, protoze zde rikate, ze zalezi mnohem vice na fazi po zahajeni /stredni hra, koncovka/

    tam bude záležet na jeho vůli co samostudiem pochytil z knih či nezná analýzy až do konce u svých oblíbených zahájení.

    Slovo „pochytil“ mi nejde prilis ke spojeni „tvrda prace“ kterou bych zde ocekavala. Jinak jste zapomnel na taktickou pohotovost, znalost typovych pozic, schemata, elementarni koncovky atd. Dokonce propirana partie Hofirek-Olsarova, kde bily je pripravovan revolucni trenerskou metodou zalozenou na studiu zahajeni byl prakticky out of book po nejakem tahu 8…a5 a 11.Jd2 uz byla vice jak vlastni tvorba (a to Benedikt hrava prakticky vyhradne anglickou) – to je spise smutne, protoze reverzniho draka postavi mozna i obycejna II.VT za 20 vterin. Predpokladam ze Vam se nic takoveho stat urcite nemuze?!

    To je vše k tomuto tématu a dále to nemá cenu rozebírat.

    Souhlasim.

  222. divák
    27 června, 2011 at 5:05 pm

    Terazzini – Vy jste zhruba stejný odborník, jako pan Hofírek. Prosím, nepište sem už podobné nesmysly, opravdu se to nedá číst. Vsadím se , že nemůžete být hráč nad 1600, protože bláboly typu  – dítěti stačí program, nebo A pokud jde o zahájení, střední hru či koncovku vše je důležité samozřejmě je lepší rozhodnout už v zahájení jako v tenise podání a pokud někdo hraje koncovky tak musí umět vše. Pan Hofírek tady blábolí o tom, že chce dovést syna k titulu mistra Evropy, že jeho syn je na úrovni K.Olšarové. On nechce vychovat hráče kolem 1900. To by se mu s jeho názory a podobnými bludy, jako píšete vy, mohlo podařit. Podívejte se, jak Benedikt hraje v Brně. S tím se chce rovnat sl.Olšarové? Směšné. Stejně jako jeho tréninkové metody. Každý hráč nad 2000 vidí, v čem se pan Hofírek plete, každý si totiž prošel jeho (i vaší) fází šachového vývoje, ale on si nenechá poradit, musí si natlouct hubu sám.

  223. Terazzini
    27 června, 2011 at 5:35 pm

    pro pana diváka a Alici:

    To je váš názor já vám ho neberu ale s vašimi názory můžete tak prezentovat  v mateřské škole či v Jedličkově  ústavu.

    Vašimi hloupými žvásty oblbujete dnešní mládež přičemž jste bezvýznamné nuly. Řekl bych, že jste na úrovni IQ tykve, nebo houpacího koně. Když tak obhajujete trenéry, kolipak hráčů máme ve světové špičce jenom Navary a pak dlouho nic. Takže se jděte vycpat a vraťte se na zem. Šachům rozumíte, jak koza petrželi. Vývoj šachových motorů bude pak mnozí budou mít strach,aby šachy neskončily viz korespondenční šach. To bude problém za pár let. Chytráci.

    Jinak pan Hofírek mě srdečně ukradený.

  224. Alice
    27 června, 2011 at 5:51 pm

     2Terra

    Obavam se ze jses na omylu. Nastesti pred tebou se nemusim obhajovat.

    Bohuzel te ale i jinak musim zklamat, protoze sachum rozumim trochu vic, nez si dokazes predstavit – to bych si nikdy nedovolila myslet o sobe sama, ale to je nazor tech, se kterymi jsem mela tu cest zatim pracovat.

    Dokonce tve predstavy o motorech jsou komicke. Precti si par clanku od pana Vlasak na NSS, pripadne vcetne diskusi. Prekvapive to nebude stacit. Investuj stovky hodin na hrani si (myslim tim toying with, nikoliv playing) s enginama  a az budes mit tyhle zkusenosti, muzes se zacit uz ptat.

    Sam jsi rekl, ze ses salat, tak si to uzij, ale mel bys z toho rychle vyrust, jinak te ozere kazdej hlemejzd.

  225. Příště se podepíšu jako ty... No co koukáš, ano jako právě ty :)
    27 června, 2011 at 5:53 pm

    Je zajímavé, že všem, kterým vadí příspěvky „z 24. a 25. 6. 2011“ nejvíc vadí vulgární nicky, kterými se autoři podepsali, ale vůbec se nezmiňují o obsahu těchto příspěvků… jako by na jejich obsahu přeci jen něco bylo…

    Doufám, že si Pražská šachová společnost brzy uvědomí, že do diskuzí je potřeba se registrovat. V opačném případě hrozí hrubé zneužití něčí identity. Nemoderované diskuze bez registrace bylo možné vídat někdy na začátku věku internetu před dvaceti lety, ale v roce 2011 spíš ukazují na hrubou neprofesionálnost provozovatelů webu.

  226. divák
    27 června, 2011 at 5:57 pm

     Terra – 1. Navara David 2702 , 2. Láznička Viktor 2689  to jenom, aby si příště nepsal, že za Davidem není dlouho nic. A mimochodem. 100% hráčů světové i národní špičcky spolupracuje s trenéry.

  227. Alice
    27 června, 2011 at 6:03 pm

     Navara – Dvoretsky, Jansa

    Laznicka – treba Chuchelov

    Karpov, Kasparov, Kramnik (a dalsi plejada sovetsko-ruskych velmistru)- Botvinnikova sachova skola…

    Terrazini – zrcadlo…

  228. Bond(James)
    27 června, 2011 at 6:03 pm

    Re Alice: Tak s těma šnekama to byl přímý bod z podání

  229. zdenda
    27 června, 2011 at 7:03 pm

    Pane Terrazini, zkuste psát s menší mírou agresivity, prosím…

    Úloha počítačových programů určitě poroste, ale představa, že by se měl hráč soustředit na to, aby vyhrál už v zahájení, mi přijde moc optimistická. V zahájení je možné vyhrát, jen když soupeř bude chybovat…a co když nebude? Pak se přejde do dalších fází partie, v nichž má práce s trenérem (nebo literaturou napsanou trenéry) nezastupitelný význam.

    Program není schopen abstrakce, ukáže Jak vyhrát, ale neukáže Proč. Nikdy pak nevíte, jestli se jedná o pravidlo nebo výjimku.

     

    A kapacitu programu a mozku nelze srovnávat, program vychází z databází, mozek aplikuje abstraktní schémata, nelze se naučit všechno nazpamět.

  230. Melčák
    27 června, 2011 at 8:23 pm

    Jak  zde čtu příslušné příspěvky tak si myslím, že pan Terrazini (to je ale blbý nick) má zřejmě pravdu, ikdyž zde má mnoho odpůrců.

    Myslím si, že v dnešní době jsou hitem programy včetně šachových motorů a trenéři už jsou v šachu zbyteční.

    Někteří zastánci trenérů se mnou nebudou souhlasit, ale mohu jim říci, že jejich představa je velice mylná a jsou tihle zasánci duševně a šachově zaostalí. Nemohu si pomoci , ale rok od roku se šachy utápí v bahně a nebude dlouho trvat a šachy brzy skončí a to zásluhou právě těchto šachových programů. Takže milý zastánci trenérů vaše doba brzo skončí.

    Jinak máte pravdu, že člověk potřebuje jak počítač , tak trenéra, ale pan terrazini má pravdu, ikdyž se vám to vůbec nelíbí. Naopak vy jste ,,blbci“, kteří tvrdošíjně hájíté své přičemž šachy už jsou úplně někde jinde.

    Takže se proberte ze snu a začnete uvažovat hlavou, nebo vaše myšlenky skončí v propadlišti dějin.

  231. Kardagravildis
    27 června, 2011 at 8:36 pm

    Asi je to tak, že každý má v něčem pravdu. Já jsem trenéra nikdy neměl a hraji kolem 2400 ELO  turnaje v Řecku.

    Pomohli mě dosti šachové programy naopak trenéři mě nedali vůbec nic. Myslím si, že v ČR jsou mizerní trenéři, kteří ničeho nedosáhli a patří mezi ,,odpad“ i když třeba v Rusku, nebo v jiných šachových zemích to je jinak  a tam jsou  šachoví trenéři na vynikající úrovni. V ČR vlastně máme Navaru, Lázničky a pár dalších hráčů, kteří by se mohli řadit mezi opravdu silné hráče , ale pak je žalostná díra. Třeba v Řecku jsou mnohem kvalitnější šachisté než tady u vás v ČR. ale trenér je potřeba to vám dávám za pravdu stejně, jako nejmodernější šachové programy.

  232. divák
    27 června, 2011 at 8:39 pm

    2Melčák – Mohu se zeptat, do jaké míry chápete šachy, resp. jaké máte ELO? Jiný druh chápání zatím nebyl vynalezen, Děkuju za odpověď

     

  233. divák
    27 června, 2011 at 8:41 pm

    Kardagravildis – Toto může napsat kdokoliv, napiste sve jméno. Pokud ne, nemuze vas brat kazdy za Melčaka a vas nazor bude neduveryhodny

  234. Jan Havlík
    27 června, 2011 at 8:59 pm

    šachové programy se samozřejmě zlepšují, jsou silnější než nejlepší hráči světa, jsou vynikajícími pomocníky při rozboru partií – to vše je pravda a s tím snad nikdo problémy nemá…

    ALE – šachové programy řeknou co hrát a „nějakým číslem“ to ohodnotí, ale pomůže toto začínajícím hráčům (tím myslím mladé hráče, kteří se chtějí zlepšovat)? ti potřebují vědět CO, JAK a PROČ – proč jsem udělal chybu, proč měnit tyto figury, co mám hrát v této pozici, jaký plán zvolit, co soupeři (ne)svědčí…

    bláboly o tom, že partie se rozhodne v zahájení ani nemá smysl komentovat… může se stát, že zkazím zahájení a celou partii bojuji o záchranu, ale to by nemělo být pravidlem. Většina partií se rozhoduje ve střední hře a v koncovkách a recept na knihomoly, kteří si myslí, že teorie je všechno a zbytek nemá smysl umět, je jednoduchý 1.b3! nechat soupeře tvořit a ať se ukáže síla hráče

  235. divák
    27 června, 2011 at 9:17 pm

    Po opětovném přečtení mi je jasno Terazzini=Melčak=Kardagvildis. Ta věta “ Já jsem trenéra nikdy neměl a hraji kolem 2400 ELO  turnaje v Řecku.“  je kouzelná

  236. Alice
    27 června, 2011 at 9:23 pm

     Kdyz si odmyslim, ze s nejvetsi pravdepodobnosti se nam v prispevcich Terra tak rychle rozmnozil a sam o sobe neni v nasi diskusi originalni, tak co kdyby nam nadhodil nejaka data, vysledky testu, jmena…? Nebo si budu muset myslet, ze lze bez trenera mozna virtualne hrat jakesi pofiderni turnaje kdesi na urovni FM a to jeste v nejlepsim moznem pripade.

    Bohuzel predstava Terry a jim podobnym, co nam tady predstavuji, je ze trener uci hrace tahat figurkama a tady predstava nasich diskutujicich konci. Skoro se neodbytne vkrada pocit, ze neco podobneho uz jsem na Praguechess cetla. Smysl trenera lze totiz hledat o mnoho hloubeji – mel by naucit hrace, jak samostatne pokracovat, jak a jakym smerem rozvijet sve znalosti a vedomosti, jak myslet a resit problemy behem partie, jak pracovat nejen se svymi partiemi, ale i s informacemi a technologiemi, ktere jsou dostupnem jak je vyuzivat a maximalne vytezit, stejne jako naucit systematizaci vlastni prace. Chapu, ze takova predstava Terru/Melcaka/azjevnedalsi je mimo jejich ramec chapani.

    Byla bych rada, kdyby zminovani rozvinuli myslenku pojmu (nejmodernejsi)sachovy program a engine, protoze z jejich slov slysim jen bezobsazne pojmy a nevim co si pod tim mam predstavit?! 

    Terra by si mohl cas od casu po sobe neco precist, protoze jeho vety nejsou cesky.

    Kardagravildis by se mohl pro zmenu podivat na rating list Recka – top hraci Halkias/2602 a Mastrovasilis/2601 jsou jen tezko argument o sile reckych hracu…

  237. Jan Havlík
    27 června, 2011 at 9:55 pm

    Alice

    ještě bych doplnil další důležitou funkci trenéra (i když je to schováno pod pojmem jakým směrem rozvíjet znalosti) – objektivní zhodnocení svěřence a určení hlavních slabin, na kterých je třeba zapracovat a pokud možno odstranit. Jinak do určité úrovně bych viděl jako asi nejdůležitější prvek – rozbor partií a vysvětlování rozboru. Počítač dokáže rozebrat partii rychleji a co se týče taktiky mnohem lépe, ale vysvětlovat, to neumí…

  238. Tvůrce
    28 června, 2011 at 12:35 am

    Souhlasím s Alicí Trochu rozumím programování a to porovnávání trenéra s enginy je značně naivní. Ale třeba nejsem dost chytrý na to abych to pochopil.

  239. Kuba
    28 června, 2011 at 12:41 am

    Souhlasím s vámi (Jan Havlík, Alice), že s trenérem je to prostě mnohem lepší a názory Terra nebudu komentovat. Ale pořád myslím, že tu literaturu podceňujete a bez trenéra, jen s vůlí, knížkami, enginem a analýzami s kamarády, to musí jít. Nicméně, já do toho nevidím a nevím jak vy, při vší úctě. Mnoho hráčů přes 2600 nemá trenéra, protože už „ví jak na to“ , většina jej ale měla po cestě.

    Aby se to rozseklo, ví tady někdo o šachistovi velmistrovské herní úrovně, řekněme 2500+, který nikdy neměl (patřičně kvalifikovaného) trenéra, intenzivně se mu věnujícího? 

  240. Jan Havlík
    28 června, 2011 at 7:58 am

    mám přes 2300, trenéry jsem měl… ale literaturu rozhodně nepodceňuji, žádný trenér který se vídá se svěřencem max. pár hodin týdně (u mě mnohem méně) neudělá zázraky, ale může ovlivnit co bude dělat svěřenec doma. Jakou literatutu má číst, které své slabiny má hráč odstraňovat, případně na která zahájení by se měl hráč podívat., atd. Trenér není všechno, literatury je dost a dost, ale až od určité úrovně si hráč může objektivně určit na co se má v tréninku zaměřit.

    jinak moc se mi líbí věta :“Mnoho hráčů přes 2600 nemá trenéra, protože už „ví jak na to“ , většina jej ale měla po cestě.“ tu bych podepsal 🙂

  241. js
    28 června, 2011 at 8:30 am

    To je běžné, čím slabší hráč, tím více si myslí, že více šachy umí. Víte co říká skromě IGM David N.?

    Terazzini je toho příkladem, jak tvrdí, že šachy umí. Myslel jsem, že má tak 1500, teď již chápu, že možná poráží kamarády z mokré čtvrti ve 4.cenové.

    Nemá cenu zde oponovat těm, kteří nemohou vědět, že něco neznají, že neznají jak trénovat, protože to ještě prostě neznají.

    A ten jak se zase pod jinou přezdívkou přihlásil a obhajoval texty pod svými vulgárními nicky, že jsou smysluplné? Ano, tak pro Tebe! Stačí nadávky a pravopisné chyby (byli/byly, málo Tě bili) a je to prý smysluplné (měřítko vypovídá o autorovi).

  242. Bond(James)
    28 června, 2011 at 8:38 am

    P.S. Opět mi připadá, že někteří diskutující si myslí, že analýza s pomocí počítače spočívá v tom, že zadám kritickou pozici, spustím engine, on mi vyplivne 12.Ja4 +0.5 a já prohlásím pozici za výhodnou pro bílého a dál ji neřeším. Tak tohle jsem samozřejmě pojmem analýza s počítačem nemyslel.

  243. js
    28 června, 2011 at 9:30 am

    pro diváka:

    Vaše argumenty jsou zajímavá jaké je vaše ctěné jméno prosím:

  244. Bond (James)
    28 června, 2011 at 9:39 am

    Vážení diskutující  – některé výroky  např. (Terrazini, Alice, Divák, Melčák) se opravdu nedají číst a jsou výplodem chorého mozku. Podle mě, které mám uvedeny v závorce nepatři mezi českou elitu a budou zde přednášet svoje vize. Vážení až něčeho dosáhnete to co já tak o něčem hovořte. Zatím jste jenom slabý odvar a šachu jako celku vůbec nerozumíte.

  245. mourek
    28 června, 2011 at 9:49 am

    Já si myslím, že autor js je vychytralý, vypočítavý a nabubřelý, hloupý  Pražák, který ze sebe dělá hrdinu, ale neumí ani do pěti napočítat.

  246. Bond(James)
    28 června, 2011 at 10:28 am

    Tak je to tady, první fake příspěvek podepsaný mým nickem – 28.06.2011 09:39:55 | Bond (James).

    Jen se divím, že při mé četnosti příspěvků k tomu došlo až teď.

  247. Terrazini
    28 června, 2011 at 10:29 am

    Alice a tvoji přivrženci  - je to jen názor můj můžete si o mě myslet, že jsem debil nebo bůhví co, ale stojím si za svým.

    Nebudu Tobě ani divákovi ani dalším vašim pochlebovačům vysvětlovat další argumenty  jenom na mě házíte špínu je to vaše věc -  vzpomeňte jednu věc, že korenspondenční šach byl také populární, ale vlivem rozvoje šachových motorů zcela přestal mít svůj význam. A tak to bude i z praktickým hraním – šachové motory budou nadále vylepšovány a trenéři už potřební nebudou. Tak to prostě v budoucnu bude tím se musíte smířit bohužel. Ale dám vám za pravdu, že počítač k tahům nic neřekne to je jediná výhoda trenéra jinak co se týká tahů šachových motorů těm se trenér nevyrovná (taktické propočty) – možná tak v koncovkách, protože v koncovce někdy šachový motor ukazuje uplnou hovadinu, ale v budoucnu bude tento nešvar odstraněn o tom jsem plně přesvědčen. Jsem teprve na začátku to ale neznamená, že za 10 let o mě neuslyšíte. Prostě revoluce je i v šachu bohužel. Bohužel zastánci starých praktik to těžce nesou.

  248. Alice
    28 června, 2011 at 10:48 am

     2Terra.

    Stuj si kde chces.

    Vzpomen jen na jednu vec – kdyz chces o necem psat, musis o tom neco vedet. V zivote jsi nesehral ani jednu jedinou korespondencni partii a uz vis, ze korespondencni sachy prestaly mit svuj vyznam – predpokladam ze nemas ani poneti, co sehrani jedne korespondencni partie vubec znamena.

    Kdybys nam dal alespon jeden jediny argument, ale my se nedockame.

    Za poslednich 15 let jediny vyvoj v oblasti zacleneni PC do sachove vyuky jsou programy typu CT-ART a dale vyukova videa (Chessbase, Foxy, Dzindzi). Vliv enginu je v oblasti vyuky okrajovy – na to, aby engine ukazal (obzvlaste detem) nekolikamalotahovy obrat staci i Crafty v deset let stare verzi.

  249. Kuba
    28 června, 2011 at 12:10 pm

    Jan Havlík : Souhlas – a věta

    „trenér který se vídá se svěřencem max. pár hodin týdně (u mě mnohem méně) neudělá zázraky, ale může ovlivnit co bude dělat svěřenec doma. Jakou literatutu má číst, které své slabiny má hráč odstraňovat, případně na která zahájení by se měl hráč podívat., atd“

    docela přesně vystihuje, kde bych viděl taky hlavní přínos trenéra. Možná to pak ale nemusí být trenér, který by se svěřenci intenzivně věnoval, ale spíš něco jako mentor, někdo, kdo vidí hru svěřence z nadhledu a má zkušenosti – a dokáže pak svěřence pošoupnout správným směrem. Možná by ten správný směr šel hledat i pečlivou analýzou vlastních partií … a zase, jak správně a objektivně analyzovat, může říci (lehce) trenér nebo to lze (těžce) vyčíst z knih … ale z vlastní zkušenosti, bez uhlíkových (ne křemíkových) protinázorů je to fakt hodně těžké. Proto ta otázka, má-li někdo nad 2500 beztrenérskou historii 🙂 ( a) ano b) ne ) A klidně bych věřil, že ne. Opatrný závěr – není třeba (v klasickém smyslu) trenér, ale občasný konzultant, který má o stupeň vyšší porozumění, je a) velice užitečný b) nezbytný. Co říkáte?

    Ještě dodám, čekal bych, že u drtivé většiny smrtelníků (a kdybych jej měl, byl bych první, pro koho by to platilo) je u trenéra ještě důležitější další role – donucovací :-))

  250. Vojtěch
    28 června, 2011 at 2:11 pm

    Pane Havlík nesouhlasím s Vámi a s vašimi názory – tah 1.b3 má sice své opodstatnění, z důvodu těžkých strategických struktur, ale i tak je v zahájení dobře známo a vyšlo i mnohem knih takže bych doporučoval spíše tah 1. h4.  Jinak máte pravdu, že je nejlepší tvořit, improvizovat a ne hrát naučené tahy.

  251. Luky
    28 června, 2011 at 2:38 pm

    Šachový přátelé diskuze už zabýrá do jiných témat, na které jsme zvyklí.

    Terra, Melčák, Karda, Alice, divak, js, Havlík, mourek - své názory by měli mírnit jejich způsob vyjadřování odpovídá primitivním tvorům na nízké úrovni IQ. Terra plácá úplné hovadiny, Alice sice rozumí trénování, ale neví nic o šachových programech.

    Nejlepší je vždy spojit jak trenéra tak šachové programy + knihy +  silná vůle šachisty a úspěch se dostaví. To mi věřte.Tohle jde napsat jednou větou a není dobré zakládat takové témata.

    Dnes je na internetu spousty šachových věcí takže trenéři mají z čeho vybírat. Dle mého názoru co zde pročítám, trenéra může dělat zpočátku každý je z čeho vybírat tím jak se zde chlubí ,,Alice“ (neznám její celé jméno) tak takových trenérů jako je ona je miliarda to by zvládl každý. To co zde plácá Terra ten ať zaleze do díry a vůbec nic nevykládá. Divák ten ze sebe dělá machra, přičemž jeho vyjadřování patří mezi ,,spodinu“ společnosti, jako jsou feťáci  či bezdomovci. Ostatní plácají také blbosti, ale někteří mluví rozumně např. Kuba, zdenda trochu i Bond (James)

  252. Anonym
    28 června, 2011 at 3:04 pm

     Mily Luky,

    nastesti jsem se nikdy nepasovala do trenerskeho kresla, takze v teto oblasti jsi mne nezacilil spravne.

    Ale naopak – me znalosti, vedomosti a moznosti ohledne sachovych enginu jsou o parseky dale, nez jak se snazis popisovat, ale uzij si plne svych 15 minut slavy.

  253. mourek
    28 června, 2011 at 3:04 pm

    S nickem mourek jsou tu dva prispevky 26.06.2011 09:11:37 a pak 28.06.2011 09:49:18. Po precteni pochopite. Prvni je muj, druhy nikoli. A timto take koncim s touto diskuzi, takze si tu pouzivejte „muj nick“ kdo a jak chcete a cokoliv co se zde objevi prosim nezamenujte a nespojujte s mym nickem a pripadnymi prispevky napr. na nss.

  254. divák
    28 června, 2011 at 3:18 pm

    Zdravím Lukyho, jehož vyjádřování patří mezi elitu zeměkoule a přilehlých planet. A právem.Jeho inteligence hvězd se dotýká.

  255. Luky
    28 června, 2011 at 7:24 pm

    Nevýhodou tohoto fóra je, že se zde kdokoliv může nazvat kýmkoliv. Já (který jsem se tak podepisoval dříve a jsem tak registrován i na nss) se tedy distancuji od posledních příspěvků podepsaným tímto nickem. Díky za pochopení.

  256. Alice
    28 června, 2011 at 7:56 pm

     2Luky.

    OK! 

     

  257. Annie
    23 srpna, 2011 at 1:59 am

    Ano, umění je možné a nutné natrénovat. Vždyť například většina slavných malířů měla svoje „žáky“, kteří i dlouhé roky dělali tvrdou manuální práci, pomahače a na druhou stranu, bez jejich pomoci by mistři mnohá svoje gigantická díla nedokázali stvořit. A některým z nich se stalo, že za celý život se z jejich žáků vynořil jeden, který pak dosáhl i mistrova věhlasu… i když to je jen příklad … nevidíte určitou paralelu?

Blog Jana Hofírka
20 června, 2011
Další články autora
[custom_widget_pro_zobrazeni_blogu]
Nejnovější příspěvky
  • ČEZ CHESS TROPHY 2025
    Světová jednička přijíždí do Prahy
  • ČEZ CHESS TROPHY 2024
    Izrael poráží české velmistry
  • Palba ostrými černými
  • První číslo roku
  • Duše hry a klíč k vítězství
Nejnovější komentáře
    FIDE - Mezinárodní šachová federace sdružující šachysty z celého světa. www.fide.com
    ECU - Evropská šachová unie sdružuje evropské šachové federace. www.europechess.org
    Šachový svaz ČR - sdružuje šachysty v české republice. www.nss.cz
    Pražská šachová společnost, z.s. Email: prazska.sachova@gmail.com IČO: 26669897 Sídlo: Na zájezdu 1940/6
    2025 © Praguechess
    Truemag theme by StrictThemes