Truemag

  • Novinky
  • Připravujeme
  • Pořádané akce
  • Vydané knihy
  • E-shop
  • Čeština
  • Výuka šachu
  • Šachový turismus
  • O nás
Domů » Géniové mimo zákon

Géniové mimo zákon

Dva pozoruhodné texty dvou pozoruhodných autorů popisují zázrak, jehož bychom všichni chtěli být svědky. A většina by k tomu ochotně propůjčila svoje tělo. Mluvím o panu Pollakovi z knihy Ulice zvaná Mamila od Viktora Fischla a o panu Pouchovi z kavárny U Nováků, respektive z eseje Vítězslava Houšky. Oba dva, pan Pollak i pan Poucha, byli zázrační šachisté. Šachovou teorii nikdy nestudovali, dokonce ani nevěděli, co je sicilská, co hra čtyř jezdců, co králův gambit, neměli ani šajnu o výhodě dvou střelců, o tom, že dáma snad lépe spolupracuje s jezdcem, že věž je třeba stavět za pěšce a ty zase na opačné barvy vlastního střelce. Nikdy nepřečetli jedinou šachovou knihu, nikdy neměli žádného šachového trenéra, a přesto poráželi prvotřídní šachisty i kandidáty mistra jak opilé kuželky.

Ukázku z Fischlovy knihy si můžete přečíst ve dvanáctém čísle Šachového týdeníku (pokud ho ještě neodebíráte, tak je zdarma a přihlásit se o něj můžete zde: http://www.praguechess.cz/sachovy_tydenik.php) a Houškův esej v druhém čísle magazínu Šach-Info (http://www.sachinfo.cz/).
Jak je možné, že šachový samorost a analfabet Bedřich Poucha vyhrál turnaj na sjezdu šachistů středočeského kraje a na velmi silně obsazeném turnaji v bleskovém šachu v Praze skončil druhý za mistrem Alstrem a porazil i mistra Opočenského?
Pan Pollak zase drtil šachově vzdělaného Oskara Rappaporta. Ten to nemohl pochopit, vztekal se a zuřil, až mu vysvětlil Max Himmerlfarb: „Réti řekl, že zlatým pravidlem šachu je, že vlastně neexistuje žádné zlaté pravidlo. A proto pan Pollak vyhrává.“
Nechme stranou, jestli mistr šachovnic, hypermodernista Richard Réti něco takového řekl. Beletrista a bývalý izraelský diplomat Viktor Fischl geniálního šachistu jen fabuluje. Ale Vítězslav Houška popisuje skutečnou pražskou figurku, kterou v šedesátých letech minulého století znal každý pravidelnější návštěvník kavárny U Nováků ve Vodičkově ulici.
Tyhle krásné pohádky pro dospělé, pohádky o lidech, Bohem obdařených nesmírným talentem, ale svým dětem nevyprávím. Ne že by ty pohádky byly nepravdivé, čas od času se mimořádná výjimka objeví, a navíc ukazují, že všechno nelze upoceně vydřít, že jsou věci mezi nebem a zemí. Jenže zároveň velikou část reality zamlčují. Pro většinu lidí platí, že nejprve musí pravidla a zákonitosti šachu poznat, porozumět jim, znát je a až potom – při vědomí Rétiho zlatého pravidla – se rozhodovat, jestli v dané konkrétní a mimořádné konstelaci není lepší to pravidlo porušit.

A platí to i pro Pollaka a Pouchu. Kdyby si dali tu práci a šachy studovali, poznali objevené zákonitosti a pravidla, mohli být reálnými mistry, velmistry a jeden z nich možná i mistrem světa. Takhle zůstali jen romantickými hrdiny mimo zákony šedesáti čtyř polí.

Bře 28, 2010Pavel Matocha
Masaryk a šachyMohou být zlozvyky užitečné?
Comments: 7
  1. Lucie
    29 března, 2010 at 12:17 pm

    Naprosto souhlasím! Talent je jen začátek, jen jakýsi předpoklad. K úspěchu je třeba přidat hodně práce. Zeptejte se Davida Navary, zjevně nejtalentovanějšího českého šachisty, kolik hodin se denně či týdně šachům věnuje. Úspěch potřebuje štěstí a talent, ale hodně úsilí a odříkání a vytrvalosti také.

     

  2. Vítězslav Houška
    29 března, 2010 at 2:30 pm

    Maestro, blahopřeju Vám, že jste vykročil z Pražské šachové společnosti do společnosti šachových blogařů. Nepochybuju, že Vaším příchodem bude naše tvůrčí parta posílena o nové grády a svěží nápady. Váš premiérový příspěvek cajchnuju číslem 1, což převedeno mluvy slov znamená „Výborně“.

  3. Pampalina
    29 března, 2010 at 7:58 pm

    Pěkné, pohádky o pracovitosti a pevné vůli dětem určitě vyprávěj! Jen mě tak napadá, že Pollak ani Poucha třeba mistrem šachu být nechtěli a holdovali jiným krásám života… 

  4. Martin
    29 března, 2010 at 11:13 pm

    Zdravím Tě, Pavle! Znaje Tvé jiné texty, už dávno jsem si říkal, kdy napíšeš i sem. To úžasné „zázračné“ téma mi vždy navodí příjemnou iracionální náladu, s úsměvem myslím na všelijaké ty skvosty, Bronštejna, Morphyho, Rimbauda, Cobaina či Caravaggia…kolik jich jen je. Ale protože mě nic duchaplného o té dojemné vzálenosti slov talent a úspěch nenapadá, píšu hlavně abych Tě pozdravil, poděkoval a že se těším na příště.

  5. Pavel Matocha
    31 března, 2010 at 11:33 am

    Díky, Lucko, Maestro Vítězslave, Pampalíno a Martino, potěšili jste mě!! Jsem rád, že nepíšu do zdi.

  6. Katka
    13 dubna, 2010 at 12:45 pm

    výborná fotka! 

  7. Pavel Matocha
    13 dubna, 2010 at 6:34 pm

    To víš, Katko, Jágr umí nejen dobře bruslit, ale i fotit

Blog Pavla Matochy
28 března, 2010
Další články autora
[custom_widget_pro_zobrazeni_blogu]
Nejnovější příspěvky
  • ČEZ CHESS TROPHY 2025
    Světová jednička přijíždí do Prahy
  • ČEZ CHESS TROPHY 2024
    Izrael poráží české velmistry
  • Palba ostrými černými
  • První číslo roku
  • Duše hry a klíč k vítězství
Nejnovější komentáře
    FIDE - Mezinárodní šachová federace sdružující šachysty z celého světa. www.fide.com
    ECU - Evropská šachová unie sdružuje evropské šachové federace. www.europechess.org
    Šachový svaz ČR - sdružuje šachysty v české republice. www.nss.cz
    Pražská šachová společnost, z.s. Email: prazska.sachova@gmail.com IČO: 26669897 Sídlo: Na zájezdu 1940/6
    2025 © Praguechess
    Truemag theme by StrictThemes