El Greco – N. N. 1.e4 e5 2,f4 exf4 3.Jf3 g5 4.Sc4 g4 5.Je5 Dh4+ 6.Kf1 Jh6 7.d4 d6 8.Jd3 f3 9.g3 Dh3+ 10.Ke1 Dg2 11.Jf2 a neznámý nešťastník N. N. vzdal,neboť ví, že proti hrozbě 12.Sf1 bezmocný.
El Greco – N. N. 1.e4 e5 2,f4 exf4 3.Jf3 g5 4.Sc4 g4 5.Je5 Dh4+ 6.Kf1 Jh6 7.d4 d6 8.Jd3 f3 9.g3 Dh3+ 10.Ke1 Dg2 11.Jf2 a neznámý nešťastník N. N. vzdal,neboť ví, že proti hrozbě 12.Sf1 bezmocný.
11. … f x g3
Pane Houško, opravdu je „autorem“ téhle partie malíř El Greco? Narážím na fakt, že jeho současníkem byl Gioacchino Greco, kterého jistě jako šachový historik budete znát. No a sprejeři asi neznají ani jednoho
Maestro, do puntíku s Vámi souhlasím. Tedy pokud jde o sprejery, ohledně Greca nevím. Když procházím naší vršovickou ulicí a všechny (!) domy jsou zohyzděné těmi klikyháky, fasády, dveře, staré omítky i nově opravené domy, cítím vztek a marnost. Řekl bych, že to je typický příklad činu, který západní společnost (respektive její policie a soudy) neumějí efektivně postihovat. Téměř žádného sprejera nikdy nechytí a když chytí, odsoudí ho jen za tu jednu fasádu (přestože jeho tagem jsou popsány desítky dalších zdí) a trest je směšný. Asi by to mělo být postihováno starším a méně civilizovaným způsobem. Jde o svévolné poškozování cizího majetku a také zohyzďování veřejného prostoru, a tak kromě fyzického trestu (který by okamžitě vykonali lidé ze sousedství), bych sprejerům dával dlouhé veřejné práce.