generální partner

České dráhy, a.s.

partner

EA Hotels
Růžolící Chrochtík s.r.o.
SŽDC
Výzkumný ústav železniční, a.s.
GO parking
Bernhardt
Babolat

mediální partner

Lidové noviny
Šachový týdeník
Chessbase.com

pořadatel

Pražská šachová společnost
Untitled Document


Pozoruhodnosti Varšavy

Šachový vlak 2018

Pozoruhodnosti Varšavy

Varšava leží ve středním Polsku, 250 km jižně od pobřeží Baltského moře. V roce 2014 měla 1,7 mil. obyvatel, s okolní aglomerací 3 miliony. Má dvě části, Staré město a část Praga – moderní čtvrť s hotely, zoologickou zahradou a ruskou tržnicí, které odděluje řeka Visla. Je zde centrum průmyslu, vzdělání, služeb a umění – Národní divadlo, Národní filharmonický orchestr a dalších asi 30 divadel.

Hlavní město Polska Varšava je hlavní teprve od roku 1596 (předtím byl hlavním městem Krakov). Varšava patří k největším v zemi a zároveň také k těm, na kterých se druhá světová válka podepsala nejvíce. BěhemVaršavského povstání (srpen – září 1944) bylo zničeno přes 90 % budov, cca 200 tisíc obyvatel bylo zabito a 700 tisíc vyhnáno z města, Varšavě hrozilo, že přijde o status hlavního města. Po válce se polemizovalo o přesunutí hlavního města jinam, nakonec se však město obnovilo.
Latinské heslo Varšavy Semper Invicta znamená „Navždy neporažená“.

Varšavské Staré město
Stare Miasto, jak mu Poláci říkají, bylo po druhé světové válce od základů znovu postaveno. V rozsáhlé rekonstrukci trvající od roku 1949 až do 1963 se podařilo obnovit vzhled města tak, aby budovy vypadaly jako 200 let staré. Dnes v této části Varšavy najdete spoustu památek, proto je také taré město zapsáno na Seznamu světových památek UNESCO.

Sloup Zikmunda III. Vasy
Plac Zamkowy (Zámecké náměstí) má trojúhelníkový tvar a odtud se také většinou začínají všechny prohlídky. Ve středu náměstí ční do výšky 22 metrů sloup na počest Zikmunda III. Vasy. Ten se zasloužil o přestěhování hlavního města z Krakova do Varšavy. Sloup stojí už od roku 1644 a je druhým nejstarším světským památníkem v Polsku. Prvenství patří gdaňskému Neptunovi.

Královský zámek
Na východní straně Zámeckého náměstí stojí Královský zámek (Zamek królewski). Založen byl už ve 14. století. Za jednu z nejimpozantnějších částí se považuje Velké apartmá v prvním patře zámku.
Je zde obrovská malba na stropě s názvem Rozplétání chaosu, kterou vytvořil Marcell Bacciarelli a v rytířském sále si lze prohlédnout dochované originály šesti pláten, která popisují polskou historii a mramorový pokoj s 22 portréty polských králů.

Nejstarší z varšavských kostelů
Ve Varšavě lze navštívit nejstarší z varšavských kostelů, novogotickou katedrálu sv. Jana. Postavena byla na počátku 15. století na místě dřevěného kostela a novogotickou podobu dostala po válce. Je možno prohlédnout si renesanční náhrobek azovských vévodů z červeného mramoru a v kryptě náhrobek spisovatele Henryka Sienkiewicze.

Barbakan
Barbakan představuje zbytky obranného opevnění, které kdysi obklopovalo město. Dnes tvoří přechod mezi Starým a Novým městem a je hlavní turistickou atrakcí.

Rynek Starego Miast
Ve Varšavě mají také Staroměstské náměstí (Rynek Starego Miasta) a je to nejhezčí varšavské náměstí. Uprostřed náměstí je k vidění socha mořské panny, Syreny. Socha byla odlita už v roce 1855 a představuje symbol města. Můžete tady vidět i dokumentární film o rekonstrukci města, který se promítá několikrát denně.

Palác kultury a vědy
Výšková budova v centru Varšavy je nejznámější památkou socialistického realismu. Dříve byl známý i pod názvem „Dar národů Sovětského svazu“. Palác je nejmladší památkou, otevřen byl v roce 1955 a zároveň je nejvyšší budovou ve Varšavě, měří 234,5 metrů. V paláci je několik muzeí a ve 30. patře ve výšce 114 metrů i vyhlídkové patro.

Památník varšavského povstání
Tento působivý památník stojí na křižovatce ulic Długa a Bonifraterska a má připomínat jednu z velkých kapitol varšavské historie. Ve městě najdete i Muzeum Varšavského povstání.

Nejkrásnější barokní palác
Kousek od památníku, na protější straně Bonifraterské ulice, narazíte na jeden z nejkrásnějších paláců ve Varšavě, na Palác Krasinských.

Citadela
Na západním břehu řeky Visly a směrem na sever od části Nové Město stojí městské opevnění z 19. století. Citadela, polsky Cytadela, však nebyla původně vybudována na obranu města, ale proto aby zastrašila obyvatele Varšavy.

Další atrakcí Varšavy je krásný park Łazienki nebo parkový a palácová komplex Wilanów.

Šachová zajímavost:
V roce 1935 se ve Varšavě konala 6. šachová olympiáda. Z vítězství se radoval tým USA, domácí Polsko, které patřilo ve třicátých letech mezi světovou šachovou elitu, vybojovalo bronzové medaile. Černobílá fotografie zachycuje zápas Československa s vítěznými Američany, na barevné je památeční odznáček na varšavskou olympiádu.


Pražská šachová společnost, o.s. | design by pb