Pěšci jsou duší šachové hry… Všichni znají větu klasika, která vyjadřuje fakt, že strategické plány je třeba volit podle pěšcových struktur. Pěšci narozdíl od všech otatních figur nemohou couvat, takže pěšcové formace jsou mnohem stabilnější, než umístění ostatních kamenů. Pěšec může jít pouze vpřed a to také znamená, že chybný tah pěšcem nelze v dalším tahu opravit. Věž a ostatní figury snadno vrátíte na původní místo, pěšce už nikdy.
Pěšcové koncovky často rozhodují o výsledku dlouhé partie. Znáte jejich základní pravidla? Umíte je dobře hrát? Víte, jak je vyhrávat?
Přednáška a kniha o pěšcových koncovkách vám mohou být skvělým návodem, perfektní lekcí pro zlepšení vaší šachové hry. V rámci šachového festivalu ČEZ CHESS TROPHY 2023 si můžete poslechnout přednášku zkušeného trenéra Michala Konopky na téma pěšcovek a to v sobotu 10. června od 14 hodin v Obecním domě v Praze.
Půjde jistě o velmi inspirativní lekci, mezinárodní mistr Michal Konopka je skutečným expertem v této oblasti, nedávno vydal Šachový svaz ČR právě jeho novou knihu o pěšcových koncovkách. Knížka stojí 390 Kč a objednat si ji můžete emailem (prazska.sachova@gmail.com).
A nyní ještě lahodný předkrm před tou přednáškou, případně před vaší koupí té knihy. Mrkněte na diagram – bílý na tahu vyhraje! Pěšcovka je z partie Sala Flohra s Věrou Menčíkovou. Bílý zahrál „samozřejmý“ tah Kxc6, po kterém černý snadno zremizuje (Kg6 a drží krále v opozici). Najdete, jak mohl Salo Flohr vyhrát?
Napsat komentář