„Lothar Schmid byl především lovec, neváhal cestovat třeba přes půl světa, aby získal do své sbírky nějakou starou šachovou knihu. Jestli byl také sběratelem, tím už si nejsem tak jist,“ zhruba tak popsal David De Lucia šachového velmistra Lothara Schmida, který vlastnil největší soukromou šachovou knihovnu na světě.
Ta knihovna má přes padesát tisíc svazků a jsou v ní i skutečné poklady. Kniha Publikova z roku 1482, v níž se jako v první objevil tištěný šachový diagram. Nebo několik vydání Cessolisova šachového spisu, či Lucenovo pojednání, rovněž ještě z patnáctého století. Vlastně byste asi stěží našli důležitý šachový titul, který by ve Schmidově knihovně nebyl.
Když Lothar Schmid před dvěma roky zemřel, rozhodli se jeho děti celou knihovnu prodat. Zatím ji ale nabízejí neúspěšně, což se mně – coby mnohem a mnohem menšímu sběrateli šachové literatury – zdálo nepochopitelné. Tedy až do tohoto týdne…
Nejprve jsem se dozvěděl od šéfredaktora časopisu New In Chess Dirka Geuzendama cenu, kterou dědici za knihovnu chtějí – 5 milionů euro. A potom my pošťák přinesl knihu Davida De Lucii Seven Days in Bamberg, která je plná reprodukcí těch největší skvostů ze Schmidovy sbírky, ale zároveň prozrazuje i její smutnou pravdu.
David De Lucia chtěl Schmidovu knihovnu koupit, a strávil proto v Bambergu sedm dnů, aby ji prozkoumal. Co zjistil, velmi otevřeně v knize prozrazuje. Především neexistuje žádný soupis knih, natož ověření, že staré a vzácné tisky jsou kompletní. Řada z těch nejstarších není v moc dobrém stavu a mnoho dalších je dost poškozených. Knihy jsou totiž nejen narovnány v knihovnách, ale také leží na hromadách na zemí, mnoho z nich je na zaprášené půdě. Proto ten kritický tón, citovaný v úvodu, na adresu Lothara Schmida jako sběratele.
Díky knize Seven Days in Bamberg se možná rozhodnete, že si Schmidovu knihovnu nekoupíte :-), ale můžete se alespoň seznámit s jejími největšími perlami a zároveň nejvzácnějšími šachovými knihami vůbec. Na 250 stranách velkého formátu obsahuje stejné množství kvalitních celostránkových reprodukcí z knih od 15. do 20. století. Jsou vytištěny na kvalitním křídovém papíru, jako tomu je u knih Davida De Lucii zvykem. Ostatně tradice je podržena i pokud jde o náklad a cenu za tuto publikaci – vydáno jí bylo pouze 100 kusů a i s poštovným stojí 475 EUR.
Napsat komentář