Rádi hrajete šachy na počítači, ale nebaví vás klikat myší a koukat stále do monitoru? „Mám rád dotyk s dřevěnými figurkami, zvuk jaký vydávají,“ říká Pavel Jetenský, tvůrce softwaru KinectChess. Ten snímá pohyby na reálné šachovnici a přenáší je do počítače. Může tak významně pomoci hrát počítačové šachy zrakově handicapovaným. Na programu pracuje jeho autor od listopadu 2011, na knihovně program využívá, ještě o rok déle. Co vlastně KinectChess je a co šachistům umožňuje?
Pavel Jetenský na Fakultě elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice vyvíjí program, který přes webkameru snímá dění na šachovnici a zaznamenává příslušné tahy. Umožňuje tím snadnou komunikaci mezi šachovnicí a počítačem. Software počítače sám sleduje dění na šachovnici a hlásí tahy. A co je podstatné: zrakově handicapovaní ocení především to, že program nevyžaduje žádné nákladné investice a má uživatelsky příznivé prostředí. Stačí běžný počítač s přístupem k internetu, webová kamera a vlastní šachovnice.
Pro zrakově handicapované jde o významný posun dopředu: „Zrakově handicapovaní většinou používají k výuce a hraní Fritz, a to tak, že hrají s pomocí hlasového výstupu přímo na PC, nebo si tahy přenášejí na šachovnici. Testovaný software pro ty, kteří si přenášejí tahy na šachovnici, umožní pružnější komunikaci s počítačem, protože odpadá nutnost zapisovat tahy do PC. Software sám sleduje dění na šachovnici a hlásí tahy. Při soutěžích by mohl software zapisovat tahy a přenášet informace k rozhodčímu např. o nestejné pozici. Dnes je jen na rozhodčím, který prochází sálem, zda si všimne, že dva nevidomí hráči hrající na dvou šachovnicích mají nestejnou pozici,“ říká Josef Polnar, předseda Šachové sekce Českého svazu zrakově postižených sportovců. Více se o softwaru KinectChess dočtete ve 23. čísle Šachového týdeníku.
Napsat komentář