Mark Dvoreckij je dalším z hvězdných návštěvníků, který je těchto dnech v Michnově paláci k vidění. Trenér mnoha předních světových hráčů a zároveň také autor celosvětově považovaných šachových knih zahájil svojí přednáškou o pozicích s těžkými figurami čtvrtý den festivalu ČEZ CHESS TROPHY 2015.
„Pozice, v nichž má každá strana dámu, věž a několik pěšců jsou jedním z nejzajímavějších témat a mám je sám velice rád,“ říkal mně Mark, když jsme společně připravovali zázemí jeho přednášky. Jejich obtížnost podle jeho mínění spočívá v tom, že mají dvojaký charakter. Objevují se v nich prvky střední hry a zároveň koncovky. „Musíte mít cit, abyste odhadli, který z těchto faktorů upřednostnit.“Mark Dvoreckij představil divákům hned několik pozic, ve kterých měla rozhodující slovo fantazie, taktický postřeh a přesný propočet. Ukázal se navíc jako velice pozorný host. Polovina jím prezentovaných pozic měla přímý vztah k našemu hlavnímu městu. Jednou z nich byla následující pozice.
NN – Koksal,
Praha 1928
„Černý je na tahu a zdá se, že by měl mít rozhodující výhodu. Jeho král je dobře ukryt, zatímco bílý král se může snadno stát cílem dotěrných černých figur. Jak má ale černý pokračovat?“ zeptal se hlavní protagonista včerejší přednášky. „Hlavním úkolem černého je zabránit tomu, aby se do obrany svého krále nemohla zapojit bílá věž. Proto nefungují šachy typu například 1…Db3. Bílý ustoupí 2.Kf2 a na další šachy pak představí svoji věž a věci nejsou tak jasné, jak se zdály být.“Správným pokračováním je jiný šach 1…Dd2+, ale hlavní „zvedák“ přijde až po 2.Kf3 Vd3+ 3.Ve3 De1!!
Motiv kříže, který Mark Dvoreckij připodobnil k maltézskému kříži, se v podobných pozicích čas od času vyskytuje a je dobré si ho zapamatovat. Jak černý pozici vyhraje po několika možných ústupech bílého krále, již necháváme na čtenářově píli. Ti, kteří na Kampu dorazili, to vědí. A ještě to není až tak „piece of cake“, jak by se mohlo zdát.
Stranou nezůstala ani tvorba českého skladatele Maria Matouše. Nádherný závěr jeho studie na téma boje těžkých figur stojí zcela jistě za diagram!
1.Dd5+! Ve6+! Kdyby 1…De6+? Pak bílý vyhraje po 2.Vxe6 b1D+ 3.Ve4+ +–
2.Vxe6 b1D+ ŠACH!
3.Ve4+ ŠACH!
3…Dxd5 PAT!
Studie považuje Mark Dvoreckij za velice důležitou součást tréninku propočtu a fantazie a tvorby pražského úloháře Matouše si velice váží. Pro ty, kteří by s míněním nejlepšího světového trenéra souhlasili a zároveň se jim líbil závěr Matoušovy úlohy, máme dobrou zprávu: publikace obsahující práci Maria Matouše spojenou se šachovými povídkami Pavla Housera je k dispozici jak v Michnově paláci, tak případně on-line.
Napsat komentář