Truemag

  • Novinky
  • Připravujeme
  • Pořádané akce
  • Vydané knihy
  • E-shop
  • Čeština
  • Výuka šachu
  • Šachový turismus
  • O nás
Domů » Dlouhý večer se šťastným koncem

Dlouhý večer se šťastným koncem

Druhý den festivalu ČEZ CHESS TROPHY 2015 zahájil křest knihy „Můj šachový svět“ jejímž autorem je velmistr David Navara. Nejlepší český šachista divákům, kteří zcela zaplnili hrací místnost, knihu nejen představil, ale zároveň je seznámil s tím, jak se jeho prvotina rodila. Skutečnost, že o knihu byl mimořádný zájem, potvrzovala také dlouhá řada šachových nadšenců čekajících na podpis jejího autora.

Úvodní partie zápasu byla ředitelem festivalu Pavlem Matochou zahájena o hodinu později. Sicilskou obranu rozehrál černými figurami hrající velmistr So velice dobře a to po partii potvrdil také jeho soupeř: „Někde tady jsem se obával, že bych mohl úvodní partii i prohrát,“ řekl český velmistr v po skončení partie. Příčinou potíží bílého mohl být tah 16.Jd4, jímž náš šachista vypustil černou dámu na nebezpečné pole a5 a nad bílým králem se začaly vznášet motivy spojené s obětí kvality na c3.

Černé figury skutečně následně započaly přesun do blízkosti bílého krále a český velmistr musel situaci řešit zjednodušením hry a přechodem do horší koncovky.

Přítomnost různobarevných střelců sice bílému dává určitou naději na spásu, problémem je ale rozdílná aktivita věží a také horší pěšcová struktura. Slabí mohou být zejména bílí pěšci na královském křídle. Wesley zde pokračoval přímočarým postupem 32…h5, s úmyslem je okamžitě kompromitovat.
Partie posléze přešla do složité koncovky různobarevných střelců. Černý v ní měl velké šance na výhru, ale ani remízové šance českého velmistra nebyly zanedbatelné. Přesto mohl velmistr So partii vyhrát.

A to v případě, že by v padesátém osmém tahu zvolil místo tahu střelcem na f5 okamžité 58…f3!. Po chybném tahu střelcem bylo již remízové vyústění dramatické partie nevyhnutelné. Druhá partie zápasu bude v pražském Michnově paláci zahájena dnes v 16:00.

Fronta na autorský podpis nebrala konce

Úvodní tahy první partie zápasu

Postřehy k partii přidal i velmistr Viktor Láznička

ČEZ Chess Trophy 2015 – program
On-line přenos 16.00 hodin
Výsledky
Fotogalerie

Čvn 14, 2015Vaclav Pech
Filipínský bleskWesley So našlápl do trháku

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaclav Pech
14 června, 2015 ČEZ CHESS TROPHY 2015
Nejnovější příspěvky
  • ČEZ CHESS TROPHY 2025
    Světová jednička přijíždí do Prahy
  • ČEZ CHESS TROPHY 2024
    Izrael poráží české velmistry
  • Palba ostrými černými
  • Výstava a obrazová monografie století
  • První číslo roku
Nejnovější komentáře
    FIDE - Mezinárodní šachová federace sdružující šachysty z celého světa. www.fide.com
    ECU - Evropská šachová unie sdružuje evropské šachové federace. www.europechess.org
    Šachový svaz ČR - sdružuje šachysty v české republice. www.nss.cz
    Pražská šachová společnost, z.s. Email: prazska.sachova@gmail.com IČO: 26669897 Sídlo: Na zájezdu 1940/6
    2025 © Praguechess
    Truemag theme by StrictThemes