Truemag

  • Novinky
  • Připravujeme
  • Pořádané akce
  • Vydané knihy
  • E-shop
  • Čeština
  • Výuka šachu
  • Šachový turismus
  • O nás

Blog Václava Klause

Nejhorší na světě je prohrát šachovou partii

A nejlepší je jí vyhrát. Nevěříte?


I ten nejkrásnější a profesně či osobně zářivý den se dokáže večerní partií (v Praze se hrají družstva ve všední den) zmrvit do noční můry, kdy po noční fritz-analýze se člověk převaluje v posteli a hlavou mu víří pohyb figurek a pocity marnosti: „proč jsem se zas vykašlal na aspoň základní přípravu zahájení“; „proč lezu do stejného schématu jako už x-krát“; „proč nehraju aspoň trochu mimo družstva, abych měl praxi“; „proč ač subjektivně mistr pěšcových koncovek – jsem si vlezl do prohrané“; „proč jsem tak zbytečně zjednodušoval a stejně tím rovnováhu nedosáhl, kdybych byl odvážnější – byla to jasná rovina“.
To by nebylo nic zvláštního, nikdo neprohrává rád. Zvláštní je na tom, že pocity prohry jsou v šachách mnohem silnější než v jiných sportech.

V cyklistice je to úplně v pohodě – „vždyť je mi přece 43, tak tam nepoletím na těžkej převod s mladýma do takový stojky“; „nemám 65kg jako někteří psychiatričtí případi, takže jsem si v tom kopci logicky vystoupil z první skupiny a zkušeně to dojel“; „nemám čas jezdit 4 hodiny denně, mezi těma co mají 5.000 km ročně, jsem skoro nejlepší“; „ve sjezdech jsem neměl konkurenci“; „vyhrál jsem spurt 15. skupinky, huráá“; …
Mám vyplavené endorfiny, hlad, strašnou chuť na pivo a podivný pocit štěstí.
Ve sjezdovém lyžování (to jsem v emerituře už od svatby před 17 lety) – „jsem rád, že jsem se nezabil, ty vago, to byly pěkný kule, jak to přimrzlo“; „ta dřevařská pěkně házela, já tam letěl snad 15 metrů a Mišoň si tam ustlal“; „dostal jsem jen tři vteřiny – to ujde, taky nemám takový lyže jak ty namakanci z těch vrcholáčů žejo“; inverze cyklistiky: „nemám 105 kilo a zadek jak kůň – nemůžu to urvat, ale technicky jedu fakt výborně“; …
Obdivné pohledy turistů na nás s číslama, krásný drzý holky v závodních kombinézách, život je zcela OK.
V práci – předhoní mě debilní snaživci, kariéristi a jiní šmejdi, ale kdybych chtěl – to bych ještě všem ukázal … A konečně žije se nám špatně?
U holek – hmm má mě ráda jako kamaráda …, tak ať si trhne nohou, však ještě přileze …
V šachách, v zaplivané klubovničce se stařičkým špatně vypadajícím soupeřem, sledováni s opovržením štamgasty z přilehlé hospody „ty vole, to sou fakt šachisti už od pohledu“, nic z toho neplatí. Neexistuje žádná výmluva (vždy nemocné, přepracované a podobné jedince nejde brát vážně).
Jen vy a soupeř a tisíc let stará pravidla. Oba máme stejnou šanci. Není žádná minulost. Přece nejsem hloupější než ten druhý a ELO nic neznamená (to má jen nadřený). Zahájení jalové, nějak mi to nepočítá, čas běží, vždyť už stojím jasně hůř, tohle nejde, hm …, vždycky jsem byl bojovný, tak vyhodím partii do luftu a uvidíme, ale „nějak mi to nepočítá“, chybka a teď by už každá mašinka ukazovala -+; ten pocit, kdy partie odchází, už poznám na sto honů; soucitně vyčítavé pohledy kolegů z družstva; takhle odevzdat bílé; chvíli to ještě protáhnu do časovek, aby neměl soupeřův tým 100% jistotu, a vzdám se až pak. Čistá egohrůza. Jsem životní loser, žiju divný život a ještě tomudle říkám koníček, to kdybych radši chodil do posilovny nebo fetoval, to by aspoň k něčemu bylo. …
V tom se dědoušek únavou či stářím přehmátne a vyrobí strašný blundr. Teď hlavně klid, je to možný? Obětuju na f7 a za tři tahy je konec nebo mi odevzdá 50 figurek. Ano, tohle ještě dopočítám. Bum. Teď bude chudák 30´ přemýšlet, ale není nad čím.
Tys to ještě vyhrál, Venco, to není možný? „No, ono to bylo ještě složitý a …“. Tak ať to dá Jirka za remis a vyhráli jsme. Jasně. Ať žije Caissa, ať žije ŠK PORG. Super, to byla ale krásná kombinace, to jim musím ukázat na tréninku (prvních 30 tahů partie „skromně“ vynechám, ale na to se anglická královna neptá, mám bodíka; a každý by tu kombinaci taky neobjevil, kdepak – to se pozná mistr …).
Jdeme na pivo, neanalyzujte, stejně tomu nerozumíte. Jde-me!!! Ty Milane nejdeš? Neblázni. „Víš já jsem prohrál a jsem utahanej, nemám náladu.“ Ale proč bys neměl náladu, prosím Tě?
Dub 24, 2012Václav Klaus
Blog Václava Klause
24 dubna, 2012

Jsou velmistři normální lidi? Část 2

Tak skončily prázdniny (pro mě) a mezi resty jsem našel i poznámku „dopsat blog o velmistrech“. Když se něco dělá z povinnosti, většinou se na to jde malinečko racionálněji. Tudíž proberu dosud neproprané velmistry a „bude to“. Ale nutno nějak začít.

Naštěstí jsem si přečetl první díl i s reakcemi čtenářů (vesměs milými) a hned jedna z prvních byla moc trefná.
Čtenář „mh“ – tipoval bych to na ing. arch Martina Habinu z Brna (kterého jsem naposledy viděl před několika měsíci tamtéž, připravujíce se na ranní utkání družstev tanečními kreacemi v topless baru hluboko nad ránemJ) – píše:
 „… Davida mezi šachouny neřadím, byť jsou jeho mimikry skoro dokonalé.“
Protože i sám IGM Navara na to se mnou onehdá zavedl řeč, musím tím „část 2“ začít.
 
Navíc tedy s vědomím, že to třeba bude zase číst (což u Ivančuka, Korčného ani Kramnika nehrozilo ani náhodou).
Nuže: Čert vem nějaké dělení šachouni/nešachouni. Kdybych měl DN charakterizovat – nemluvil bych o šachovém propočtu nebo širokém rozhledu nebo společenské neobratnosti. Myslím, že je to asi nejpoctivější člověk v naší zemi, fyzicky neschopen nejen podlého jednání, ale ani třeba ironie.
Nenapadá mě vhodný příklad z praxe, tak si jeden vymyslím. Než jsme hráli simultánku s IGM Polgárovou, říkal jsem vesměs ustálené sestavě chlapíků pro odlehčení něco ve smyslu: „… dneska to bude v pohodě, přece nás neporazí ženská“. Velmi jsme se tomu smáli (myslím, že jsme pak neuhráli ani půlku), ale vsadím boty, že být tam s námi DN, řekl by naprosto vážně svou nenapodobitelnou dikcí: „To s Vámi nesouhlasím, velmistryně Polgár je velice silná šachistka, zejména v rapid šachu a taktických pozicích. Patrně nad Vámi zvítězí.“
Taky je DN u šachů neuvěřitelně bojovný.
Ale tu poctivost vidím ještě výrazněji. Kdybyste si u někoho chtěli schovat peníze, u DN byste měli 100% jistotu, že Vás nepodvede. Akorát asi o dost nižší jistotu, že to někde neztratí.:-)
Přeji mu jen to dobré. Nejen v šachu.
Dobrý tedy nebyl pražský souboj DN s IGM Polgárovou, kde měly své místo ženské zbraně a krutost. To Judita vědomě zvyšovala volbou oblečení a obuvi. Vypadala velmi dominantně a David jako katolický studentík, který omylem vešel do nevěstince s přísnější mamá a moc si tu situaci neužívá.
Ale i já, velký světákJ, hraju šachy s ženskými, dětmi a starými/nemocnými lidmi – daleko hůře, tak co.
 
Mistrem hry proti ženám je naopak bezesporu Vlastimil Hort. Koneckonců je potřetí šťastně ženat, tak asi ví něco, co ostatní nevědí. Respektive určitě to ví a často se o znalosti žen rád rozdělí (zvlášť pokud před tím vyhraje partii). Jeho rady se dost shodují se strategií JP, akorát inverzně. Přesto ho ženy bezmezně milují. Tak to holt na světě chodí.
Je to taky jediný z uvedených velmistrů, kterého mohu označit za svého přítele a jediný, se kterým jsem hrál v jednom družstvu. Znám ho tak dobře a mám ho rád, až se mi o něm blbě píše. Takže jen klišé (byť pravdivé) – vtipný a normální člověk, jak lidé, co skutečně něco dokázali, bývají. Na rozdíl od těch, co se do toho snaží stylizovat.
 
Velmistr Hort také patří do početné generace šachových hvězd, které už tu nikdy nebudou. Stejně jako nikdy už nebude generace režisérů jako Fellini a Bergman nebo spisovatelů jako Škvorecký a Kundera. To je na jednu stranu smutné (kam ten svět spěje?), na druhou stranu z hlediska šachových legend – neumírají hlady jako mistr světa Steinitz, ale mají nepřerušovaný proud pozvánek na všechny možné šachové akce světa. Jsou doživotní obchodní značkou.
 
O patro výše v tomto duchu ještě ční Kasparov s Karpovem. Poslední mistři světa, které znal i řidič tramvaje, co právě stojí u nás před barákem.
O Kasparovi jsem psal v prvním díle. Karpova jsem zažil na mondénní akci v Bratislavě, kde koňaky X.O. tekly proudem a na webu praguechess.cz by se možná ještě našly nějaké fotky.
Pro mě je to velmistr s největší proměnou osobnosti. Z čtyřicetikilového neduživce, který skoro fyzicky nebyl schopen dokončit zápas s Korčným i Kasparovem – je obtloustlý padesátník s tváří bonvivána. Z hráče krystalického stylu (pro nás tupce o tolik příjemnějším pro přehrávání partií než chaotici, útočníci a mistři zahájení), který ve své době byl o dvě třídy lepší než zbytek světa – šachový otloukánek pro kdekterého počítačového juniora. Z držitele komsomolských vyznamenání, předávaných L.I. Brežněvem – muž se šarmem užívající peněz a postavení.
K člověku, kterého jsem jako výkladní skříň sovětské šachové školy neměl rád a vždy fandil jeho soupeřům – musím říci asi tolik: dnes bych mu přál i proti Korčnému i proti Kasparovovi. Je to minimálně příjemný společník.
 
I když ne tak jako třeba Kaválek, Spasskij či Olaffson. Ale to bych musel napsat díl č. 3.
Srp 15, 2011Václav Klaus
Blog Václava Klause
15 srpna, 2011

Jsou velmistři normální lidi? Část 1

Zejména díky Pavlu Matochovi jsem měl příležitost se setkat (a občas i hrát v simultánce) s pěknou plejádou mistrů světa i světových velmistrů dnešní i předešlé generace: Karpov, Kasparov, Spasskij, Kramnik, Hort, Ivančuk, Korčnoj, Navara, Movsesjan, Polgárová, Kaválek a asi i další. A tak až budu starý dědek (což už není tak nekonečně daleko), budu moci spisovat článečky do šachových periodik.
Ta budou mít velkou čtenost, neboť lidé jsou z povahy věci líní (někteří psychologové tvrdí, že lenost a strach jsou jedinými motivacemi většiny lidí pro jejich konání) a tak nejraději čtou v šachových časopisech pochybnou šachovou beletrii, než aby si přehrávali partie nebo luštili úlohy, což vyžaduje námahu. I já si raději čtu popis pana Navary, jak šel od hotelu na vycházku a z nebe padala nějaká kapalina pod úhlem skoro 60 stupňů (déšť ve větru), než abych se poučil z jeho mistrovského vedení koncovky.

Nejprve odpovím na otázku v titulku: ANO – jsou to bytosti na bázi uhlíku s výjimkou části lebky, kde si nejsem tak jistý. K  tvrzení „ano“ mě nevede DNA průzkum, ale fakt, že se od sebe výrazně odlišují.
Většinou je spojuje fanatický zájem o šachy bez ohledu na cokoli. A člověk si často klade otázku, kolik je talent a kolik je ta oddanost královské hře, podobně jako si u Jágra můžeme klást otázku o nadpozemském talentu vs. 1000 dřepů denně za mlada.
Určitě je spojuje vysoké ego, v tom jsou šachy podobné třeba boxu. A také předzápasová vyjádření v obou těchto sportech před utkáním o titul bývají obdobná, akorát Mike Tyson říká: „Zarazím tomu chudákovi nos do mozku“, kdežto šachový obhájce titulu třeba: „Myslím, že soupeř má slabiny v chaotických pozicích a černými figurami“. Oba v jádru ale myslí to samé.

Jinak převládají odlišnosti, ale přesto bych vymezil dva základní typy velmi podobně jako i u normálních klubových šachistů: a sice lehce renesanční typy se zájmy a aktivitami širšími vs. totální „šachouni“, kteří jsou daleko více jednorozměrní.

K těm druhým bych si dovolil zařadit Korčného, Navaru, s jistými výhradami Kasparova a bezpochyby Vasilije Ivančuka, se kterým jsem večeřel. Bylo to po zápase Ivančuk – Navara a já byl nominován sedět vedle drtivě zvítězivšího ukrajinského velmistra, asi z důvodu, že jsem schopen konverzovat rusky i anglicky.

Ivančuk je génius a bál se ho i Kasparov na památném pražském porevolučním turnaji Bessela Koka. Stál jsem tehdy ve VIP zóně kus od Kasparova, který nervózně popocházel se svým sekundantem a zamítal jeden za druhým všechny Dochojanovy ideje, co hrát, a pak trochu odevzdaně šel do sálu. Tam už ale zíral stejně nadřazeně a sebejistě jako vždy.

Ale k večeři. Zábava okolo stolu nebyla obecně moc světoborná a nejvíc jsem se nalopotil já. Ivančuk příliš nereagoval na žádné normální společenské otázky typu Praha, program a tak; odpovídal jednoslabičně a zíral skrze mě a skrze všechno svýma zvláštníma plavoucíma očima. Řekl jsem si OK, třeba je unavený z partie a hlavně proč by měl se mnou bůhvíjak konverzovat, setkává se po světě se stovkami lidí, nebudu ho otravovat … Ale pak jsem ještě položil jednu otázku. V poslední partii zápasu Navara – Ivančuk totiž byla možnost obětovat střelce za asi trochu kavárenský útok a já se na to zeptal velmistra Kaválka v komentátorském sále. Ten to chvíli analyzoval a zhruba došel k tomu, že to trochu zajímavé je, není to žádný zvedák, ale ani totální nesmysl. A tak jsem se Ivančuka zeptal, proč to nehrál a uvedl ještě následující tah (který jsem znal od IGM Kaválka). V tu chvíli došlo k totální proměně osobnosti známé jinak jen z béčkových hororů. Do té doby zcela flegmatický Ivančuk ožil, do tváře se mu nalila barva, v očích mimozemšťana se rozsvítily dvě zelené diody a odpověděl zhruba desetiminutovým energickým monologem typu: „… intěresno, no slon chodit e7, prichodit c4, d6 i …, nemožno igrať, variant slon f6 …; atd atd atd vygrajet … „ a chrlil a chrlil a chrlil varianty asi jak když máte puštěné to okýnko ve Fritzu. Já se pochopitelně vždy po třetím tahu ztratil a soustředil se na znalecké pokyvování. Jinou debatu jsme nevedli, ale moc hezky jsme si popovídali a loučil se se mnou velmi přátelsky. Patrně si mě v mozku zařadil do nějakého šuplíku ke „slon e7“. 
 
Asi největším protipólem je Sergej Movsesjan, který je naopak vždy tak veselý, normální a vtipný (naprosto nešachově), že bych s ním šel hned na pivo. Což jsem i jednou šel, jen se tam nesmí vyskytnout žádný snaživec se šachovnicí, neboť přání některých amatérů zahrát si bleskovku s hráčem 2700+ je zhovadilost podobná nutkání zaboxovat si trošinku s tím Mikem Tysonem. To se mi právě stalo jednou v Mariánkách, kde Sergeje nutili hrát blicky černými 76 sekund vs. 5 minut soupeř. Bylo nás tam asi pět prvotřídních ( I.VT) zoufalců. Nevím, jaká je to zábava pro velmistry, pro mě to bylo asi stejně „zábavné“ jako hrát blitz proti šachovému programu, tj. otevřené hry zdechlé po 10-15 tazích (spotřeba soupeře cca 8 sekund), zavřené hry stály rovněji, ale minuta v čudu, druhá – výhoda bílého pryč, teď už musím zahrát silně …, no naštěstí asi v 56. partii přehlédl Sergej nejsnaživějšímu z nás figuru, prohrál a mohli jsme se věnovat alkoholu a jiným radostem.
 
Opačně lidsky zdaleka nejprotivnější mi byl Korčnoj. Tedy ještě ruku v ruce s Kasparovem, ale ten má přece jen na své manýry světové superstar nárok. V zápase Karpov – Korčnoj jsem v sedmdesátých letech pochopitelně naplno fandil opačně než Leonid Brežněv. Ale vztah k sovětskému impériu je věc jedna. Lidská slušnost, empatie a základní bonton – druhá. Abych byl upřímný, vůbec nechápu proč V.K. simultánky hraje? Existenční nutnost? Vždyť simultánka je více společenská než sportovní záležitost. S ním to bylo utrpení.
 
Začínalo se ve dvě a tak jsem doma nahlásil příchod na večeři. V sedm organizátoři měli pro manžele Korčných lístky do divadla. Ale mistr Viktor chce vyhrát co nejvíce partií a tak dumá u všech desek, kde to nemá ložený. 17:00, 18:30 – divadlo se ruší. V osm nás ještě pár hrálo. Okolo deváté jsme zbyli dva. Kromě mě kultovní simultánkář (na straně sedících) pan Chládek – vyhraný a já, který jsem držel remízu v dost jalové koncovce. Mistr však chce hrát dál a tak nás odvedou do nějakého menšího sálku, přinesou hodiny a dohráváme to blitzem. Nejprve to zkazí pan Chládek a pak dohrávám já. Korčnoj zkouší mojí pevnost zleva, zprava – já hlavně sleduju hodiny, abych měl lepší čas. Soupeř se chová celou dobu jako bychom hráli o ten hotel, protivně a nasupeně. Když mu zbývá minuta (a mě tři) tak se rozhodnu, že ho shodím (za to sedmihodinové utrpení) a v dalším tahu zahraju prohrávající tah. Průlom, konec. Korčnoj mi ruku nepodává, ale tak nějak jako mává rukou, že to byla partie na prd (to zcela chápu, že s Bronštejnem a Talem hráli hodnotnější šach) a setrvale nasupen odchází. Mě jen úcta k jeho věku drží, abych mu neřekl, že ho lituju.
 
Zařekl jsem se, že už žádné simultánky hrát nebudu. Co z toho? Simultánka je totiž i šachově zrádná: Velmistr je pochopitelně ve velké nevýhodě, ale ani amatér nemá komfortní partii. Ani v klíčovém okamžiku se nemůže zamyslet pořádně. Velmistr se okolo stolečků blíží, musí se něco zahrát.
Ale nechal jsem se přemluvit na simultánku s mistrem světa Kramnikem. A to byl balzám. Kramnik s úsměvem na rtech odbavil dvacet hráčů (často hodně přes 2000 ELO) za tři hodinky, přičemž ještě podepisoval památníky, partiáře, prohodil po konci partie pár slov, podal ruku. Zkrátka pravý gentleman a fascinující šachista.Vyhrál 16-4-0, jak by měla slušná simultánka končit. Tj. nikdo mě neporazí ani náhodou, ale pár nejurputnějším dám remízu, aby byla v hostitelském městě trocha radosti. Jeho hra v bleskovém tempu i v těch nejsložitějších pozicích byla ohromující. Celá partie na blogu http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-klaus.php?itemid=3494
  
Pokračování příště
Čvn 16, 2011Václav Klaus
Blog Václava Klause
16 června, 2011

Rozhodčí v šachu

Z reakcí na můj předchozí článek mi udělal největší radost brněnský pan Kalendovský, který vzpomenul prof. Jiřího Veselého. Prof. Veselého knížky, i jeho osobně, jsem měl moc rád. A tak k jeho světlé památce bych tento článek věnoval rozhodčím. Zcela totiž sdílím názor, že rozhodčí jsou v šachu úplně na….

Opět tedy s prominutím hovořím o šachu amatérů. Na simultánce s Kramnikem – je pan rozhodčí Votruba (toho mám mimochodem taky moc rád) ozdobou společnosti a tak se to tak nějak sluší, ale třeba na utkáních pražského přeboru?

Hrál jsem závodně šachy jako dítě od 6-11 let a nikdy si na žádného rozhodčího nepamatuji, ani na „mistrovství republiky“ typu Zaječice, Rožďalovice, ani na nějakém Intertalentu, ani v nižších soutěžích.
Pak mělo v mém životě přednost sjezdové lyžování, ale nyní již zase skoro 13 let hraju. Za celých třináct let jsme rozhodčího potřebovali 2x (agresivní nebo podvádějící soupeř), v oboupřípadech to nevyřešil rozhodčí, ale kapitáni týmů a kolegové. Ve zbývajících desítkách zápasů jsme akorát vyplatili v úhrnu jistě tak 20.000,- Kč. Viz níže – část historky.

Nejprve provedu jako matematik jeden důkaz:

Důležitý zápas našeho áčka  PORG A – Mahrla A (tedy vlastně Mahrla B, neb Mahrlovci letos přečíslovali družstva – Mahrla, Mahrla A, Mahrla B atd.) přišel odpískat (domácími nezván) pan ing. Jakuš.
Je to hodný a objektivní rozhodčí s velmi krásným rukopisem, maličko cholerické povahy, ale je to i po panu Mahrlovi jeden z vůdčích organizačních elementů klubu Mahrla. Taky naši soupeři se mu střídavě chodili chlubit svými výhrami či naopak omlouvat, že jim to nevyšlo. Zápas skončil po bojovném a víceméně korektním průběhu 4:4. U dvou rekonstrukcí (měli jsme 40. tahů či ne?) se rozhodčí nijak nezúčastnil – hráči se sami domluvili.

Ale k důkazu:
a) Buď jde o skandální situaci jako kdyby derby Sparta – Slavia pískal Chovanec.
b) Nebo je to zcela v pořádku, ale pak rozhodčí v šachu nemá žádný význam a je úplně jedno, zda tam nějaký je.

Šachový svaz si evidentně myslí, že b) je správně. Můj názor je, že rozhodčí může zápas ovlivnit, ale vždy tak nějak blbě. Buď nervuje oba týmy a je nejdůležitějším mužem v místnosti nebo může trochu svým oblíbencům zatlačit.

Například v jiném letošním důležitém utkání Praga B – PORG A: Náš tradiční kisnař Ing. Kičmer spadl v 37. tahu, ale v zuřivé blicce se hrálo dál, domácí hráč si ničeho nevšiml – ještě tah a … náhle přiskočí pan rozhodčí, zabaví hodiny a utíká napsat výsledek. Zcela podle řádů. Jen kdybych třeba pískal já, jistě bych dokázal ještě 7 sekund sledovat výzdobu pragovácké klubovničky a pak se teprve jít podívat na partii, mají 42 tahů, přeřídíme hodiny a je to. 

Rozhodčí tedy dokáže nějak partii vychýlit nebo nevychýlit (hráči by si to měli/mohli stejně hlídat sami), co však určitě nedokáže, je – zajistit regulérní průběh, pokud jedna ze stran fair-play průběh nepreferuje.

Historky, kdy by se eventuálně rozhodčí hodil, ale ukázalo se, že je to jen zbožné přání:

č. 1
Před mnoha lety, taky doma s Mahrlou. Získávám vyhranou pozici, ale protože soupeř pan Pacovský je zároveň na spadnutí, podlehnu pokušení a hraju to na léčky. Klasická blbost, situace na desce se zkomplikuje – pěkně jsem si to zhoršil, ale má strategie slaví úspěch – soupeř před provedením 40. tahu spadne a já to okamžitě reklamuji. K mému údivu soupeř rychle popadne koně, táhne, zmáčkne hodiny, Zapíše si bleskem tah a otočí partiář. Naštěstí si nevšimne, že mu za zády stojí 2 naši hráči sledující partii. Když mu na ně ukážu a oni se do toho sami vloží, následuje údiv č. 2. – pan Pacovský změní strategii a začne reklamovat, že máme blbý hodiny, že padají dřív atd.  Přišourá se rozhodčí (patrně v minulém životě expert firmy Claude Bernard – švýcarského hodinářského gigantu) a cca 10 minut dělá s věčnými ruskými hodinami Jantar časové „pokusy“. Mezitím situace graduje, neb soupeř různě třese našimi hodinami a já diplomaticky uklidňuji scénu výroky jako: „S takovýmhle ubožákem jsem ještě fakt nehrál…“, „Už se seber a vypadni …“. a podobně.
Řešení: Ostatní hráči začnou nadávat, že se v tom nedá hrát, pána vyvedou spoluhráči z hrací místnosti na vzduch, kapitán soupeře napíše do zápisu jen něco ve smyslu „aby se vlk se nažral“, aby splnil slib nervnímu spoluhráči a donutil ho k odchodu … a rozhodčí se mezitím přešourá opět k „velícímu“ stolku.

č. 2  
Na nějakém rapid openu v malém městě před mnoha lety hraje u vedlejšího stolku pragovácký pan Mrňa. Je (možná už spíš jen „byl“) to myslím velmi talentovaný šachista a tak poráží spoustu soupeřů i s několika promile v krvi. Leč zrovna v inkriminované partii férově usne přímo při hře s přiměřeným společenským image. Domácí postarší pořadatel turnaje, prvorepublikově vyhlížející pán, který sehnal na turnaj peníze od místních pekařů a stavebních firmiček, pozval starostu, pronajal nejlepší sál ve městě – stojí v dvouřadém obleku nad kymácející se vlasatou máničkou. Úlisný soupeř si nepřeje, aby ho budili, neb jeho sitauace na šachovnici není valná a pan Mrňa již proklimbal tak čtvrhodinku, moc času mu nezbývá. Rozhodčí se radí :), jistě nějaký chytrák mezi nimi začne zkoumat, co na to řády (je v pravidlech FIDE něco o spánku?:-)). Ale mezitím se levitace spícího dostane do kritického bodu – žuch – rána do hlavy o hranu stolu a pan Mrňa se á tempo rozblicá a hraje se. Jak partie dopadla už nevím.

č.3  Zápas Radlice A – PORG A; březen 2009
Cituji z vlastního zápisu o utkání pro členy družstva: „Zdaleka nejveselejší utkáním dvou osobností byl zápas Královský – Pavel Matocha na 5. šachovnici. Pavel, otec tří dětí, nejvlivnější český šachový manažer, vydavatel známého šachového e-týdeníku (dostáváte ho všichni??).

Na hlavě má od narození třetího dítěte jakýsi punkový výtvor (červeného no-future kohouta v nejlepší tradici punk-is-not-dead):

Holinky nosil vždycky naruby, myslel si že je to známka punku
kohoutí hnát si zapích do huby, myslel si že je to známka punku
poslouchal jen kapely co neuměly hrát – myslel že je to známka punku
kolem krku nosil umělohmotnej drát – myslel že je to známka punku
ALE HOLKY ŘÍKALY …. ŽE PUNK JE JINDE

A proti němu mladý radlický proletář, kterému nic neříká Visací zámek, HNF ani Odvážní bobříci, osmdesátá léta v pražských klubech. Tihle dva si nemohli porozumět. A hlavně byl pan Královský nalitej a agresivní. Hezkou roli sehrál také delegovaný rozhodčí, který potvrdil tezi J. Veselého a též mojí – že rozhodčí jsou v šachu úplně na …..

Pavlovi ráno vykradli auto (a dnes letí s rodinkou do Thajska) takže nechtěl jít hrát, ale nakonec jsem ho ukecal (poté co odřekl Peťuna), že si půjde na šachy zlepšit náladu.

A povedlo se.
Nejprve 40 minut čekal na soupeře, který prý „dělá do šesti“ – říkal jejich kapitán. Dělá patrně v nějaké retro-dílně OPBH, protože takhle se ožrat nemohl za 30 minut ani omylem. Nakonec přišel, udělal pár tahů a nabídl remízu. Pak zase udělal pár tahů a odešel se posilnit do přilehlé špeluňky k prezidentovi Radlic.

To ještě vypadalo, že je to zkrátka normální hráč, který poslední kolo moc nežere a bere to spíš společensky. Ale radlické patoky mu neudělaly dobře.
Seděl jsem hned u nich, takže jsem ho dobře slyšel. Asi třetí nabídku remízy doprovodil výhružným „Jinak to prohraješ“ a vzápětí svého soupeře diagnostikoval:
„já tě znám ty voe, ty seš matocha, že jo“.

Remízu pak nabízel neustále, tak jak alkoholový démon točil jeho myšlenkami a zároveň na Pavla neustále něco mluvil. Šachy však hrál v režimu autopilota dobře a Pavel se taky nemohl vůbec soustředit.

Rozhodčí byl muž na svém místě a udělil soupeři 4x vážné napomenutí. Asi stylem jak když naše babička říká šestiletému rozdováděnému Kubovi, aby už nejezdil na té klouzačce a on s žárem v očích se běží ještě sklouznout. Kubíka většinou vytočí, když ho pak někdo chytne a už se „fakt nesklouzne“, pana Královského vytočilo již samotné napomínání, na což reagoval výkřiky „Co dělám, do piče?“ „Vo co ti de,Matocha?“  „Poď  vedle – tam si dopíšem partiář!“ a asi nejpoetičtějším „Já ti sundám kohouta, Matocho“.

Nakonec byl tak na 20% vyklidněn spoluhráči a odveden opět k prezidentovi do přísalí. Pak již byl o něco smířlivější a po každém tahu říkal rozhodčímu stojícímu u stolku: „v pohodě ne, nic neříkam“, „remíza,to bude remíza“ a podobně.

Snažil se získat i přátele napříč politickým spektrem a říkal mi na chodbě  „Vo nic nejde, takhle se to normálně hraje, dyť je to matocha – já ho znam“ a podobné nesmysly.

Partie nakonec skutečně skončila remízou :), což bylo, přiznejme si, morálním vítězstvím domácího borce.

 V přátelské post-mortem debatě lehce rozzlobený Mgr. Matocha vyjádřil názor, že se soupeř nechoval příliš sportovně, cituji: „Choval jsi se jako zmrd!!!“

Ovšem soupeř se domníval, že nesportovně se choval Pavel odmítáním jasné remízy, čímž ohrozil pravidelný přísun tekutin a vůbec zkazil pěkně načatý večer, cituji: „dyť si šachy neuměl nikdy hrát, voe matocho, vo co ti jako šlo? Tady sedíme jak … a voláš na mě rozhodčího“  „ne, v pohodě voe  – dobrý, kámoši néé, čau voe ahoj“.
 

Dub 8, 2011Václav Klaus
Blog Václava Klause
8 dubna, 2011

Mobil a šachy

 

V poslední době mám pocit, že si lidé nechodí zahrát šachy, ale chodí si hlavně jednou týdně vypnout mobil.
Hezká chvíle, kdy se kdysi vítali v hrací místnosti hosté, pronášeli se projevy, roznášela káva atd. – se nyní redukuje na výhružky rozhodčího, popřípadě kapitánů. „Vypněte si mobily!“.
Ano, u šachů se nemá vyrušovat a vypnutý mobil považuji za elementární slušnost, ovšem současná hysterie – je zcela neadekvátní. Zejména u amatérského šachu.
 
Pípnutí SMS je hrdelní zločin, kontumace, vyvlečení z hrací místnosti, odsudek vlastního týmu i soupeřů. Zato když soupeř po každém tahu nabízí remízu, krká, opilecky se klimbá a pochechtává, nechutně žere a drobí na šachovnici, zuřivě analyzuje skončenou partii, bzdí, radí kolegům … – celkem nic se neděje. Rozhodčí si někde v ústraní šmudlá zápis.
 
Chceme to takto? Nemluvím o profesionálech, kteří jsou za partie placení, tam dělá pravidla ten, co to platí. Ale my, co hrajeme pro radost? Nemůže být výjimka z pravidel FIDE pro soutěže od 1. ligy níž? Zazvoní mobil – rozhodčí napomene, hráč se omluví, horečně to vypne; podruhé – konec.
 
Mám v živé paměti úžas většiny přítomných, když loni zazvonil 3 minuty po zahájení partie staršímu soupeři mobil, ten se omluvil, vypnul přístroj a já vyhodil rozhodčího se slovy: „přišli jsem si zahrát šachy a soupeř na to přijel z druhé strany Prahy, přece teď nepůjdeme domů, … kde to jsme?“
Ten pán i jeho kolega mi už od té doby asi 4x děkovali, málem by mě snad navrhli na cenu fair-play. Ale není to trochu normální a nenormální spíš současný stav?
 
Nebo jiná historka: Zápas Pankrác – PORG před pár lety; oba týmy aspirují na postup. Na 4. desce má za nás bílé septimán David Helebrant, který hraje s takřka neslyšícím postarším soupeřem. Na partii jsme ho vytáhli rovnou z rande a od partie si odskakuje posílat SMS typu („jen to rychle vyhraju a běžím zpátky, sluníčko …“J). Slečna ví o moderních pravidlech šachu kulový a tak po hodině hry volá, mobil není vypnutý a 2x potichu zazvoní.
Přilítne rozhodčí Jakuš, do té doby malující zápis, a kontumace. Davídek se stydí (a trochu raduje, jak se to hezky časově vyřešilo) a pointa? Soupeř je zcela mimo, nic neslyšel, vůbec nechápe, proč mu kolegové gratulují. Musí na něj křičet (7x více decibelů než předešlé zvonění) „MOBIL, ZAZVONIL MU MOBIL“, „He?“ „MOBIL“. Asi tedy nebyl ani mobilem moc vyrušovánJ. Figurky se z divoké Vídeňské vrací do základního postavení a Caissa prožívá jistě v nebi, nebo kde tyhle bohyně sídlí, orgastické pocity.
Zápas je ale v čudu, se silným soupeřem odevzdat bílé …
 
Přimlouvám se tedy raději za pravidlo, které bylo kdysi přirozené, že k partii (je to svátek) se usedá v saku. Zvýší to šachu prestiž, rodiče na to budou posílat své děti, tchyně se budou chlubit fotkami vyštafírovaných vnoučků … a s mobilem se trochu uklidněme.
Bře 2, 2011Václav Klaus
Blog Václava Klause
2 března, 2011
Další články autora
[custom_widget_pro_zobrazeni_blogu]
Nejnovější příspěvky
  • ČEZ CHESS TROPHY 2025
    Světová jednička přijíždí do Prahy
  • ČEZ CHESS TROPHY 2024
    Izrael poráží české velmistry
  • Palba ostrými černými
  • První číslo roku
  • Duše hry a klíč k vítězství
Nejnovější komentáře
    FIDE - Mezinárodní šachová federace sdružující šachysty z celého světa. www.fide.com
    ECU - Evropská šachová unie sdružuje evropské šachové federace. www.europechess.org
    Šachový svaz ČR - sdružuje šachysty v české republice. www.nss.cz
    Pražská šachová společnost, z.s. Email: prazska.sachova@gmail.com IČO: 26669897 Sídlo: Na zájezdu 1940/6
    2025 © Praguechess
    Truemag theme by StrictThemes