generální partner

České dráhy, a.s.

partner

EA Hotels
SŽDC
GO parking

mediální partner

Lidové noviny
Šachový týdeník
Chessbase.com

pořadatel

Pražská šachová společnost
Untitled Document

Pozoruhodnosti Brna

Šachový vlak 2019

Brno


Brno je počtem obyvatel (600 tisíc obyv.) i rozlohou druhé největší město v České republice. Je centrem soudní moci České republiky (sídlo Ústavního soudu, Nejvyššího soudu, Nejvyššího správního soudu i Nejvyššího státního zastupitelství), významným administrativním střediskem a střediskem vysokého školství (34 fakult čtrnácti univerzit a dalších VŠ s více než 83 000 studenty).


K nejvýznamnějším dominantám města patří hrad a pevnost Špilberk na stejnojmenném kopci a katedrála svatého Petra a Pavla na vršku Petrov, utvářející charakteristické panorama města a často vyobrazovaná jako jeho symbol.

Druhým dochovaným hradem na území Brna je Veveří, kdysi vybudovaný nad řekou Svratkou a dnes se tyčící nad Brněnskou přehradou.


Další významnou památkou je funkcionalistická vila Tugendhat, která byla zapsána mezi Světové dědictví UNESCO.


Ve městě se nachází velký počet muzeí a galerií - Moravské zemské muzeum (založeno 1817), Muzeum města Brna na hradě Špilberk, Technické muzeum v Brně z roku 1961, Muzeum romské kultury, Muzeum českého a slovenského exilu 20. století, Diecézní muzeum v Brně, Mendelovo muzeum a další.


Historické městské jádro bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací. K turisticky atraktivním lokalitám patří také Chráněná krajinná oblast Moravský kras, jejíž nejjižnější část zasahuje na území města.


Dalším kulturní památkou města je Brněnské výstaviště – v rozsáhlém areálu z roku 1928 se tradičně konají velké mezinárodní výstavy a veletrhy. Brno proslulo i coby dějiště velkých motoristických závodů konaných na blízkém Masarykově okruhu, tato tradice sahá až do třicátých let 20. století. Brno je rovněž vinařskou obcí v rámci Velkopavlovické vinařské podoblasti.


Historie Brna je opředena mnohými pověstmi. Například se traduje pověst o strašlivém brněnském draku, který se v Brně kdysi ocitl a terorizoval okolí. Jeden ze statečných měšťanů však lstí obávaného draka zabil a ten dodnes visí vycpaný na Staré radnici, jako připomínka na tuto událost.


Jednou z kulturních zvláštností Brna je hantec - specifická, výhradně brněnská řeč, která byla původně běžně používána v 19. století a na začátku 20. století spíše sociálně slabšími vrstvami obyvatel. Své základy má v tehdejší češtině, němčině, cikánštině, jidiš a dalších jazycích a také místních argotech. Hantec je natolik odlišný od češtiny, že jen pro pouhé porozumění slovem nebo písmem je nezbytně nutná buďto jeho znalost nebo použití slovníku. Ačkoli není hantec běžně používán, některá jeho slova jsou i dnes dobře známá a vesměs běžná. Typickým příkladem mohou být výrazy: šalina (tramvaj), štatl (město Brno, centrum), špinky (cigarety), Prágl(Praha), škopek (pivo), chálka (jídlo), love (peníze), švestky (policie), hokna (práce), mařka (dívka/žena), čórkař (zloděj), kéma (kamarád) nebo cajzl (Pražan).


Pražská šachová společnost, o.s. | design by pb