Untitled Document

Turnaj VŠFS 2012

Turnaj VŠFS 2013

Turnaj VŠFS 2012: Hořice přebírají štafetu

Turnaj čtyřčlenných družstev středních škol v rapid šachu vyhrálo Gymnázium Hořice před gymnazisty z Frýdku-Místku a Nového Bydžova. Podkrkonoští tak ukončili loňskou nadvládu šachistů ze severní Moravy na rapid turnaji Vysoké školy finanční a správní (VŠFS).

Nepopulární bramborovou medaili vybojovalo družstvo PORG a další pražský tým, gymnázium Mensa skončilo páté. Školy z hlavního města tak stejně jako loni (viz článek) na stupně vítězů nedosáhly. Kompletní výsledky letošního přeboru jsou zde.

Stejně jako loni přijelo na turnaj VŠFS šestnáct týmů. Kromě pražských škol přijeli i reprezentanti Teplic, Kladna, Hranic, Hořic, Frýdku-Místku a Nového Bydžova. „Aniž bychom počet účastníků jakkoli regulovali, opět hrálo šestnáct čtyřčlenných týmů, tedy 64 šachistů. To číslo vnímám jako dobré znamení šachové bohyně Caissy,“ uvedl předseda Pražské šachové společnosti Pavel Matocha, který turnaj organizoval.

Všichni účastníci obdrželi na památku šachovou knihu (Tichý mat a Šachového záhady arabských jezdců) a vítězové hodnotné ceny. Každý člen zlatého týmu z Hořic vyhrál čtečku knih Prestigio, stříbrní dostali mobilní telefony Samsung s dotykovým displayem a bronzoví získali externí hardisky.

Vyhodnoceny byly i nejlepší individuální výsledky. Na první šachovnici získal nejvíce bodů (5,5 ze 7 partií) Jiří Kočiščák z Frýdku-Místku. Na druhé kraloval Jakub Šafařík z Hořic (6,5 ze 7). Na třetí vyhrál Martin Kohout z Nového Bydžova (6,5 ze 7) a na čtvrté opět šachista z Frýdku-Místku Tomáš Bujnošek (6 ze 7). Všichni vítězové šachovnic dostali místo v simultánce s nejlepším šachistou České republiky Davidem Navarou, která proběhne v sobotu 25. února v Praze.

Turnaj VŠFS se hrál na sedm kol švýcarským systémem, tempem 15 minut na partii.

Prorektor pořádající VŠFS Petr Budinský řekl, že letošní a loňský ročník vnímá jako začátek tradice přeborů středoškolských družstev v rapid šachu a že VŠFS byla s jejich průběhem spokojená a hodlá v nich pokračovat i v dalších letech.

Vítězové z gymnázia Hořice získali čtečky knihy Prestigio. Ceny jim předali prorektor VŠFS Petr Budinský a předseda Pražské šachové společnosti Pavel Matocha.