Česko-slovenský šachový zápas manažerů 2018

výsledky | partie | on-line |
Untitled Document

Právě vyšlo

Můj světový šach

Kniha nejlepšího českého šachisty Davida Navary Můj světový šach navazuje na předchozí velmistrovo dílo Můj šachový svět a opět přiblíží svět velmistrů - jejich turnaje, zákulisí a vztahy -, a také ukáže, jak velmistři přemýšlejí. V knize najdete Navarovy postřehy, popis i hodnocení různých turnajů a zápasů a především jeho 15 zajímavých partií. Všechny jsou podrobně a srozumitelně komentovány.

Knihu doprovází desítky fotografií (nejen velmistra Navary, ale i jeho soupeřů a či klubových spoluhráčů) a je vytištěna na kvalitním papíru a svázaná v pevné vazbě, její rozsah je 136 stran. Vydala ji Pražská šachová společnost v roce 2017.

390,- Kč (+ poštovné)

Knihu objednáte na adrese pavel.matocha@gmail.com. Do objednávky prosíme uveďte vaše celé jméno, adresu a telefonní číslo.

Šachový týdeník

Na podzim máme napilno

[21.10.2018] - Než jsme se stihli rozkoukat po Šachové olympiádě, už se na nás navalily další šachové akce. V Šachovém týdeníku se věnujeme výtečnému úspěchu Novoboráků na Evropském klubovém poháru a Šachovému vlaku, ale za humny již jsou další události a turnaje.

Kvapem se blíží listopadový zápas o mistrovství světa mezi Magnusem Carlsenem a Fabianem Caruanou. Od 9. do 28. listopadu si o titul i pozici světové ratingové jedničky zahrají v Londýně a přípravy na utkání vrcholí.

Ruští organizátoři World Chess, kteří mají na starosti všechny vrcholné akce cyklu mistrovství světa, se rozhod... [celý článek]

| TadeᚠKriebel | zobrazeno(690x) |

Šachový vlak

King je král, ale West je best

[17.10.2018] - Australský mezinárodní mistr Guy West s 10 body z 11 kol vyhrál mezinárodní turnaj v rapid šachu, hraný během pěti dnů cesty Šachového vlaku 2018 po České republice a Polsku. Druhý a třetí s odstupem bodu a půl skončili Američan Alexander King a ukrajinský mezinárodní mistr Roman Chajeckij, který vyhrál Šachový vlak vloni.

Novinkou letošního ročníku byla soutěž v řešení šachových úloh. Každý z účastníků měl 45 minut na vyřešení 12 těžkých dvojtažek. Polovina účastníků soutěže vyřešila pouze dvě a méně. Na dělení druhého až čtvrtého místa jich stačilo vyřešit šest, tedy polovinu. Vítěz... [celý článek]

| Pavel Matocha | zobrazeno(2578x) |

Vlak kouzeníků

[13.10.2018] - Trochu jak spolužáci Harryho Pottera si mohli připadat účastníci již osmého ročníku Šachového vlaku. A nejen proto, že Praha je magická, jak napsal Ripellino, ale také kvůli odjezdu vlaku z nástupiště 4?.

Sto tři šachistů z 21 zemí celého světa se potkalo v pátek ráno ve Vládním salónku na Hlavním nádraží v Praze a minutu před desátou očekávali příjezd svého speciálního expresu na pátém nástupišti, kde byly i u Hagrida již byly shromážděny jejich kufry. Minutu po desáté však odjížděli z nástupiště pátého a nikdo z ostatních cestujících, třeba česká fotbalová reprezentace podupávající ... [celý článek]

| Pavel Matocha | zobrazeno(1423x) |

Češi se v Gruzii neztratili

[12.10.2018] - Šachová olympiáda je za námi. Česká trikolóra v Batumi zabojovala a dramatický finiš mužům jen těsně nevyšel na elitní šestici, po remízové bitvě s Ukrajinou jim konečné pořadí přisoudilo 12. místo. Rekordní umístění z Turína se tedy vylepšit nepodařilo, by jen o jedinou příčku. Naše děvčata skončila jedenadvacátá. No a hrdinové z našeho předešlého článku? Kdo chvíli na první fošně seděl, již sedí opodál. Polská výprava odjela s prázdnou, z vítězství se raduje Čína.

V koncovce největší šachové události roku zabrali Číňané. Nejprve odstranili z cesty dosud famózně hrající Poláky a n... [celý článek]

| TadeᚠKriebel | zobrazeno(600x) |

Polský sen se rozplynul

[05.10.2018] - V Batumi až do posledních chvil válčila polská mužská reprezentace o olympijské zlato. Polský mančaft obehrál celou první nasazenou osmičku a po devíti kolech a triumfu nad obhájci zlata z USA se zdálo, že jsou neporazitelní a nezastavitelní, jenže nakonec skončili jen s bramborovou medailí. Běda tomu, kdo dělá účet bez hostinského, na první místo se na poslední chvíli vyhoupli Číňané, kteří poznali v celém turnaji jedinou porážku - a hádejte od koho?

Češi odehráli velmi pěkný turnaj a zejména mužská výprava doslova až do posledního tahu hrála o historický úspěch. Po parádním startu... [celý článek]

| TadeᚠKriebel | zobrazeno(747x) |

Tlak páry stoupá...

[02.10.2018] - Již příští týden vyjíždí Šachový vlak na svoji již osmou cestu po střední Evropě. Na startovní listině je více než 100 šachistů, posledních pár míst je otevřených pro vyznavače "last-minute".

Šachový vlak 2018 pojede od 12. do 16. října po trase Praha - Ostrava - Varšava - Krakov - Hradec Králové - Praha a na jeho palubě se bude hrát mezinárodní turnaj v rapid šachu. Hodnota cenového fondu převyšuje sto tisíc korun a přesto hlavní výhrou je možnost zúčastnit se!

Olymp... [celý článek]

| Pavel Matocha | zobrazeno(762x) |

EY bleskový turnaj manažerů

Pražský démon a ruský šlechtic

[26.09.2018] - Osmý ročník EY bleskového turnaje manažerů vyhrál v pondělním podvečeru Jan Hruška z ČEZu, před majitelem překladatelské agentury Jeanem Francoisem Cantierem a portfolio manažerem NNIP Michalem Špačkem. Čestným hostem večera, který v pražské kavárně AdAstra pořádala Pražská šachová společnost, byla legenda slovenského šachu Ján Plachetka.

První slovenský velmistr manažerům přiblížil starého pražského šachového mistra a podivína Josefa Haška a ještě staršího ruského velmistra Osipa Bernsteina. Dva protikladné osudy i charaktery, ale podobné hluboké porozumění šachové hře.